Dotaz: Dobrý den. Mám na vás dotaz zda je Impreza 1,6 specifická co se týče spolehlivosti, ivotnosti, spotřeby a servisu proti stejnému modelu s motorem 2,0. Který model je lepí? Najedu cca. 15tis. km ročně. Mám zájem o r.v. 2001 a mladí. Za vai odpověď předem děkuji. Karel Svetna
Odpověď: Dobrý den, vekeré dosud vyrobené Imprezy patří k drákům a v případě provozu na benzín a volbě běného atmosférického agregátu se nemusíte ničeho obávat. Nestává se mi často, aby mě vzhledem ke kadodennímu testování nějaké auto jetě překvapilo. Impreza to vak vdy dokáe. Stará dobrá japonské kola s sebou nese prostě ducha osobnosti. Bezrámová okna sniující těitě spolu s Boxerem a pohonem vech kol nechají zapomenout ne neútulný, strohý a edý interiér, kterému vak po stránce ergonomie nelze co vytknout. Stačí otočit klíčkem, projet ostřeji pár zatáček a postupně posouvat hranice pudu sebezáchovy. A nejlepí na tom je, e k tomu není potřeba přeplňovaný motor. Co ztratíte s běným dvoulitrem oproti silnějím konkurentům na rovince, doenete hravě v zatáčkách. O příkladné trakci a jistotě jste informováni prostřednictvím citlivého řízení. Řazení u starích modelů příli chvály nezaslouí, není nejpřesnějí a občas s ním musíte trochu zápasit (tuí chod). Od roku 2005 vak dolo ke zlepení. Brzdy fungují znamenitě.
TIP: Subaru Impreza III jaká je jako ojetina?
Pod kapotou Imprezy se objevily různé čtyřválce s protilehlými písty. estnáctistovce bych se rozhodně vyhnul a svou pozornost zaměřil na výkonnějí dvoulitr. Jedna-estka byla základním motorem a měla za úkol sniovat pořizovací cenu a z Imprezy dělat dostupné auto. Bohuel pro pohon vech kol je estnáctistovka slabá a vekeré přednosti v podobě výborných jízdních vlastností ztrácejí smysl. Navíc si jedna-estka ádá stejně paliva jako dvoulitr. Do roku 2005 dvoulitr produkoval solidních 92 kW, od tohoto data se pod kapotou objevil agregát s výkonem 118 kW, který se vyznačuje výtečnou pruností, kultivovaným chodem, minimem vibrací, nízkou hlučností a příznivou spotřebou.
Je dobře, e netouíte po ostrých verzích (WRX, STi), které mají hliníkové závěsy kol, z čeho pramení jejich vyí choulostivost. Přeplňované verze navíc trápí řada závad (popř. předčasné opotřebení silně namáhaných součástí), které v atmosférických verzích drí.
Spojka podle způsobu jízdy vydrí nějakých 150-200 tisíc kilometrů, její výměna přijde v autorizovaném servise na zhruba 10-12 tisíc korun. Pro delí výdr spojky neváhejte ve strmějích kopcích pouívat pro rozjezd redukční převodovku, která citelně zkrátí převody. Drahého servisu se u atmosférických verzí vůbec nemusíte obávat. Po sto tisících se mění rozvodový řemen, který včetně práce přijde ve značkovém servise na necelých deset tisíc korun a v neznačkovém klidně na polovinu. Japonské originální baterie vydrí klidně deset let, co je na evropské poměry obdivuhodné. Karoserie je kompletně pozinkována, a tak se koroze neobjevuje ani u desetiletých exemplářů, které zaily tvrdou slubu. Větina trpících exemplářů má za sebou absolutně necitlivé zacházení ze strany uivatele nebo proly nekvalitní opravou třeba po nehodě.
Mnoho spotřebních součástek koupíte z druhovýroby. Například přední brzdové destičky pořídíte o 1300 Kč, zadní od 700 Kč, brzdové kotouče přední od 1.300 Kč, zadní od 1.000 Kč a například tlumiče Kayaba vyjdou na 3.300 Kč.
Závěrem bych jetě upřednostnil verzi sedan, která nabízí tuí karosérii a překvapivě větí objem pro zavazadla. Trváte-li vak na verzi kombi, nebudu Vám ji rozmlouvat. Lepí přístup do zavazadelníku nahrazuje mení objem a uí rozchod kol.