Dáša si vyhlédla čtyřletý Smart Forfour s litrovým tříválcem. Co je vlastně tohle auto zač? Jaké má výhody a nevýhody pro městský provoz? Poradíme.
DOTAZ: Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně
Smartu Forfour? Chci pětidveřové auto do města, tento model se mi líbí. Už jsem si našla i konkrétní auto, je z roku 2018, najeto 40 tisíc kilometrů, motor 1.0, cena 200 tisíc korun. Takže bych se Vás chtěla zeptat na výhody a nevýhody, mám jej jen na cesty po městě. Děkuji, Dáša.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Dášo,
Smart Forfour druhé generace se u nás začal prodávat v roce 2015. Sdílí techniku s Renaultem
Twingo třetí generace, a to včetně motorů, které jsou umístěné vzadu.
Pokud hodláte vůz provozovat ve městě, je litrový motor
1.0 SCE dobrou volbou. Jde totiž o atmosférickou jednotku s nepřímým vstřikem, která netrpí zanášením spalovacích prostor karbonem.
Litrový tříválec má ve
Smartu výkon 52 kW a je většinou spojen s pětistupňovým manuálem s poměrně dlouhými převody. V nabídce byl ale i šestistupňový dvouspojkový automat (prozatím se zdá být spolehlivý).
Vůz má
pohon zadních kol, takže pozor v zimním období, kdy se může chovat jinak než automobily s pohonem předních kol. Jinak je výkon motoru na auto tak akorát.
Spotřeba udávaná výrobcem (4,2 l/100 km) je z říše snů a ve městě jí nedosáhnete ani náhodou. Spíše počítejte s apetitem kolem 5,5-6 l/100 km. Ve svém dotazu uvádíte nájezd 40 tisíc kilometrů, tedy za mne nemusíte mít obavu z výrazně špatného technického stavu, auto by ale mělo mít kompletní servisní historii, zkontrolujte ji u dealera pomocí
VIN kódu.
Výhodou
Smartu Forfour je skvělá manévrovatelnost po městě, snadné parkování i otáčení (poloměr otáčení je jen 4,3 m). Auto je to obratné se schopným podvozkem a
slušným vnitřním prostorem, ve kterém díky variabilitě sedaček převezete i delší náklad.
Navíc tenhle smartík boduje i zajímavým vzhledem. Vytknul bych mu jen malý výběr na trhu ojetin a slabší i žravější motor.