Škoda Roomster - je na dojíždění lepší benzín nebo diesel?

Advisory centre
František Mašek | 24.08.2021
foto: Petr Šikl
Náš čtenář dojíždí každý den 28 km do zaměstnání a zpět. Rozhoduje se mezi Roomsterem s motorem 1,2 TSI a naftovým 1,6 TDI. Který bude lepší volbou a proč?
DOTAZ: Dobrý den jezdím do práce 28 km trasu Jasenná okres Náchod - Kvasiny a nemohu se rozhodnout jaká z těchto motorizací Škody Roomster je pro mě nejvhodnější ohledně spotřeby, náhradních dílů a jízdních vlastností 1.2 tsi 77kw nebo 1.6 tdi 77kw. Dokážete poradit? Díky za odpověď. Tkadlec

ODPOVĚĎ: Dobrý den, já osobně bych se ve Vašem případě velmi pravděpodobně rozhodl pro benzínový motor TSI 77 kW. Proč? Mám pro to několik důvodů, které se pokusím shrnout níže.

1) Celková finanční úspora při Vašem nájezdu bude v případě volby naftového motoru jen několik procent. Nebavím se zde pouze o palivu, ale beru v potaz veškeré náklady na servis naftového motoru. Počítejme s o něco dražším servisem (více oleje + častější výměna palivového filtru) + riziko výrazně dražších oprav v budoucnu (vstřikovače, EGR ventil, standardně dodávaný DPF, dvouhmotový setrvačník).

2) Ptáte se na jízdní vlastnosti. Osvědčená modulární konstrukce se středovým dílem spojujícím přední nápravu z Fabie a širší (+64 mm) zadek z Octavie I zajišťuje přijatelný kompromis mezi komfortem a jistotou vedení stopy. I když nepředpokládám nijak dramatický rozdíl, přeci jen velkou roli bude hrát váha na přední nápravě. Roomster s benzínovým motorem tedy bude mít velmi pravděpodobně menší sklony k nedotáčivosti, protože TSI motor je lehčí než diesel.

3) Podobná spotřeba: Zážehová 1,2 TSI vychází z větší přeplňované jedna čtyřky. Je zajímavá konstrukcí „open deck“, kdy mezi vnitřní stěnou bloku válců a tělesem válců nejsou přepážky v oblasti hlavové příruby bloku. Zdánlivě zpátečnické použití dvouventilové techniky se vyplácí výraznou eliminací třecích ztrát, což se projevuje i na snížené spotřebě, kdy můžete v reálném provozu počítat s apetitem kolem 6,5 l/100 km. S lehkým Roomsterem jedou obě výkonové verze (63 i 77 kW) velmi dobře, ale spotřeba bude hodně odvislá od stylu jízdy. To ale neznamená, že byste měl motor trápit v nízkých otáčkách, to se pak v motoru usazuje karbon a navíc se při takové jízdě brzy vytahá rozvodový řetěz. Od poloviny roku 2011 byl ale nahrazen jiným, který už bez problémů vydrží i nižší otáčky. Jinak motor netrpí závažnějšími problémy, důležitý je ale jeho nešizený servis. Motorový olej měňte po 15 tisíci kilometrech. U TSI vám odpadá starost s výměnou rozvodového řemene, jelikož tyto motory mají rozvody poháněné výše zmíněným řetězem. Abych ale nepsal jen o TSI, zmíním i několik výhod naftové šestnáctistovky. Předně je fajn její široké spektrum využitelných otáček, kdy hezky zatahuje už od cca 1300 ot/min a můžete ji v případě potřeby podržet až do 5000 ot/min. Fajn je i kultura chodu. A spotřeba? Při běžné jízdě po okresce reálně kolem 6 litrů, ve městě a na dálnici o cca litr více.

4) Další výhodou benzínové verze je množství ojetin v nabídce tuzemských bazarů. Škodu Roomster s benzínovým motorem 1,2 TSI 77 kW dnes koupíte od cca 100 tis. Kč. V nabídce je přes dvě desítky vozidel, naproti tomu naftové 1,6 TDI o výkonu 77 kW najdete pouze tři.

Plusy:
+ jízdní vlastnosti
+ ergonomie
+ variabilita interiéru
+ zavazadelník
+ výhled ze zadních sedadel
+ odkládací prostory
+ řazení
+ řízení
+ brzdy
+ dobře opravitelný podvozek

Mínusy:
- citlivost na boční vítr
- užší interiér
- chudé základní výbavy
- nemožnost xenonů (ani za příplatek)
- laciný interiér v základu
- absence možnosti regulace podsvícení přístrojů
- nízko umístěná řadící páka
- jen pětistupňové převodovky
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Fanda, 24.08.2021 08:57
Rozhodně bych se přiklonil po pozitivních zkušenostech s 1.2 Tsi 63 kw k benzínu. Jen to chce v zimě po zahřátí na provozní teplotu občas více protočit. Velká výhoda tohoto motoru je,že nemá EGR ventil,tudíž nekarbonuje. Tsi 77 kw bude i výkonově dostatečné při rozumné spotřebě.Sám mám za posledních 3 500 km průměr 5.6 a to jsem například při cestě z Kranjské Gory do Bovce přejížděl sedlo Vršič 1600 mn.,kde 9 km jedete na první,druhý,max, tředtí rychlostní stupeň.
Vlach, 24.08.2021 11:04


Já se teda dočetl a doslechl, že právě přímovstřikové 1.2TSi mají dost velký sklon ke karbonování (hlavně tedy při krátkých jízdách) + k následnému ředění motorového oleje benzínem ( hlavně při podtáčení...)
Fanda, 24.08.2021 12:11


Jde právě o to zahřátý motor,sem tam trochu vytočit. Z počátku mi v zimě při krátkých jízdách,přibýval olej na měrce,začal jsem proto občas zahřátý motor,trochu vytáčet a bylo po ředění oleje.A k tomu karbonování,na Yotube není problém dohledat reporáž pana Vaculíka,kde endoskopem nahlédli do spalovacího prostoru a na ventily 1.2 Tsi asi po 250 000 km v Rapidu ,který jezdíl v autopůjčovně a motor byl čistý. Dnes umí díky EGR karbonovat i motory Mpi , pokud nepoužíváte aditiva. Podle mě od roku 2012,pokud s tím motorem nejezdíte 10 km tam a nazpět,trochu ho proženete,tak slouží spolehlivě.
, 24.08.2021 22:31
Pokud TSI, tak modifikovaný s kodem EA211. Osobne bych bral radeji 1.4 16V.
28 km celkem, takze jedna cesta 14 km - na diesel bych zapomel.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů