Mégane nebo Leon? Vybíráme ojeté dieselové kombi za 200 tis. Kč.

Advisory centre
František Mašek | 14.01.2020
foto: autor
Náš čtenář vybírá mezi dvěma kombíky s dieselovými motory v ceně kolem 200 tisíc korun. Jak si oba vozy stojí při vzájemném srovnání?
DOTAZ: Dobrý den, vybírám mezi Renaultem Mégane 1,6 dci a Seatem Leon 1,6 tdi. Oba vozy ve verzi kombi a ceně kolem 200 tisíc korun. Mohli byste prosím srovnat motory i spolehlivost? Děkuji Pavel.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Pavle, osobně bych se přikláněl spíše pro Seat Leon, který má u cca šest let starého auta modernější techniku, prostornější zavazadelník i lépe zpracovaný interiér. Motorově by to ale u mne vyhrál Renault, jeho dieselová šestnáctistovka je ve všech směrech lepším motorem. Pojďme se ale na obě auta podívat podrobněji.

Renault Mégane fáze 3 se prodával od roku 2014. Dostal kompletně nový předek s velkým logem, novou navigaci R-Link s dotykovým displejem. Většina ojetin je s manuální převodovkou, pokud narazíte na automat, může to být šestistupňová dvouspojková skříň s označením EDC, nebo převodovka s hydrodynamickým měničem. Obě varianty jsou dimenzovány pro mnohem silnější motorizace v jiných modelech, je tedy předpoklad jejich dlouhé životnosti. Motor 1.6 dCi nahradil v Mégane starší 1.9 dCi. Motor má výkon 96 kW, disponuje bezproblémovým rozvodovým řetězem. Jezdí skvěle a navíc s nízkou spotřebou kolem pěti litrů. Co se týká poruchovosti, vzhledem ke konstrukční shodnosti se spolehlivým 2.0 dCi bych zde závažnější komplikace nepředpokládal. Motor co do kvalit hodnotím lépe než TDI v Leonu. Renault je také lepší v komfortu cestování, podvozek je zkrátka naladěn měkčeji. Slabým místem Mégane je často špatné těsnění pod třetím brzdovým světlem, což má za následek zatékání. Těsnění se ale dá bez problémů vyměnit. Spolehlivá je elektroinstalace i systém ventilace s dvouzónovou klimatizací.

Seat Leon ST - motor 1,6 TDI generace EA288 má výkon 77 nebo 81 kW. Nevýhodou jednotky může být pro někoho spojení s jen pětistupňovou manuální převodovkou (sedmistupňové DSG je v menšině a stejně bych ji vzhledem k případným dražším opravám nedoporučoval). Tento motor je ale o 24 kilo lehčí než 2.0 TDI, takže se s ním auto lépe chová v zatáčkách a nemá ani problematický dvouhmotový setrvačník. U 1,6 TDI počítejte i s rozumnou spotřebou. Pokud zvolíte vůz se sedmistupňovým DSG, doporučuji u něj měnit olej po 120 tis. km. i když ji výrobce nepředepisuje. Tato převodovka totiž používá stejný olej, jako mechanické převodovky, u kterých by se měl měnit olej právě po 120 tisících kilometrech. Samozřejmě záleží, jakým způsobem je auto provozováno a k jakým účelům využíváno. Například na krátkých trasách olej degraduje vzdušnou vlhkostí a tím ztrácí mazací vlastnosti (viskozitu). Stejně tak při menších nájezdech působením času olej degraduje, nezapomínejme, že jde o minerální olej. Ideální časový interval výměny převodového oleje je tedy tři roky. Seat nad Renaultem vyhrává objemem zavazadelníku (587 vs. 486 litrů). Osobně se mi také mnohem více líbí design karoserie Leonu i kvalita zpracování interiéru.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
BobanHTP, 16.01.2020 11:14

Ahoj, za mě je to na díesel už dostačující. Dci motory od Renaultu mají vstřik i pro FAP filtr, což je dobrá zpráva pro celý motor. Jen měnit olej co rok/15tis.km, podle toho co příjde dříve a raději brát kvalitní naftu s adativem(stačí český VIF).
Ronault, 16.01.2020 20:38

zvážím, ale není tolik času
Ronault, 16.01.2020 20:46

Já prvních 50t najel opravdu jen na delší trasy, ale poslední 3 roky jezdím víceméně podobně, tzn. 25 km dálnice, cca 5 km okraj města a město, sem tam delší štreka. Auto se tak do 10 km zahřeje, topí po cca 3 km i v zimě. FAP sice kontrolku nemá ani to nejde poznat, nicméně při tomhle nájezdu a stylu bych neviděl problém. Ptal jsem se i v Renaultu, jestli už mají nějaké výměny FAP a prý vůbec u tohoto motoru.
Ronault, 17.01.2020 22:19


Je pravda, že se rozvaluji hodně, proto za mnou místa není. Ale odjeli jsem v tom i moře s dětmi atd.
Výklopná příčka byla v balíku family tuším a ten byl součástí vyšších výbav nebo za příplatek. Je to hodně praktické, protože pak mnší věci v kufru nelítají.
Na ostřikovače jsem se chystal, podle všeho prý fakt easy výměna s velkým efektem. Nakonec jsem ale ustoupil, protože jak píšu výše, objednal jsem si po úvaze nové auto a to by mělo být vyrobené v březnu. Kdybych si Megana nechával, tak bych je určitě vyměnil. Teď je k prodeji, takže ne.
Ten start stop ti vypnuli kde? V Renaultu mi tvrdili, že to nejde. Jediné, co jsem našel je, že se dá odpojit senzor otevřené kapoty motoru a tím se start stop deaktivuje. Pravda, že jsem se už naučil za tu dobu po startu vypínat starstop tak automaticky, že mě to tolik netrápí.

Já mám přední brzdy po necelých 115t km původní, na poslední servisní prohlídce psali 60%, zadní dokonce 80%. I jak jsem si nedávno je nechal čistit mimo pravidelné prohlídky, mají ještě hodně před sebou. Přinejmenším kdybych dále já jezdil svým stylem a trasy, kdy není prostor moc brzdit a a nejezdím plyn/brzda.

Inu, bude mi chybět a pro mě bude těžké mu najít majitele tak, aby se měl jako se mnou Žena říká, že moje auto má dražší kosmetiku než ona
KoobaS, 20.01.2020 08:42


Schválně jsem si zkusil za sebe na parkovišti jenom tak ze srandy sednout. Místa celkem dost, jen na nárty by pod sedačkou mohlo být více místa.
Já mám auto po posledním faceliftu, ten tě podle obrázku minul. Při tomhle posledním faceliftu v renaultu dost osekali některé příplatkové prvky. Já mám auto v tehdy nejvyšší výbavě Limited. Je možné, že přepaážka byla součástí nějakého packu, ale to už si nepamatuju, a ceníky hledat něchci, i když je tu někde asi mám.
Startstop jsem si vypnul "sám". Rozjela se o tom debata na facebooku rnews.cz (ten web, potažmo jeho fb doporučuji každému majiteli Renaultu). Existuje jistá aplikace (diagnostický nástroj) DDT4All, který různé úpravy softu auta. Jelikož mám bluetooth OBD zástrčku a notebook, který s blouetooth komunikuje, tak jsem si nechal poslat návody a pustil se do toho. První měsíc jsem taky po nastartování auta nevěděl co mám dělat, protože jsem si rozbil rituál, karta, tlačítko start, pás, tlačítko startstop...
Vzhledem k tomu, kolik toho najezdím po městě, tak jsem sám překvapen kolik brzdy vydržely.
Jinak máme na firmě ještě mastera, toho jsme servisovali v jiném autorizáku, než megana a tam nám při každé prohlídce tvrdili, že brzdy v pohodě zvládnou ještě nějakých 10-15kkm. Až Master jednou měsíc po vyzvednutí ze servisu skoro přestal brzdit...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů