Pavel má co nevidět dorazit se svým starším Golfem na měření emisí. Bojí se, že by nemusel projít. Jaké preventivní kroky mu doporučíme?
DOTAZ: Dobrý den, vlastním VW Golf 1,9 TDI-PD 77 kW. Mám najeto už přes 200 tisíc kilometrů a na posledním měření emisí byly už hodnoty hodně hraniční. Poradíte, jaké jsou možnosti, aby byly emise splněny a moc to nestálo? Děkuji, Pavel, ČB.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Pavle, možností je několik, začnu těmi preventivními.
Určitě doporučuji dlouhodobě tankovat kvalitní naftu s aditivy, nebo
aditiva dodatečně přidávat.
Zkontrolujte také stav rozvodů – pokud je máte před výměnou, raději je vyměňte předem, aby při měření ve vyšších otáčkách nedošlo k destrukci.
Při jízdě čas od času pořádně prožeňte hezky v otáčkách, aby se z výfuku dostaly všechny usazené saze. Kondici motoru ale řešte ještě před vlastním měřením, zajeďte do servisu vybaveného kouřoměrem a zjistěte si hodnoty.
Na základě nich můžete přistoupit třeba k výměně
EGR ventilu (vždy první možnost), případně i k výměně (repasi) vstřikovačů, které při vyšších nájezdech kouřivost výrazně podporují, protože už neumějí palivo vstříknout do spalovacího prostoru bez větších kapek. Ty následně pomaleji hoří, což pak souvisí s vyšší kouřivostí. Jasně,
repase vstřikovačů není žádným levným servisním úkonem a já osobně bych se k němu uchýlil až v případě nouze, možností ale je a v určitých případech může výrazně pomoci udržet auto v provozu další roky. A na závěr ještě jedna rada. Na měření emisí přijíždějte vždy s plně
zahřátým motorem.