DotazZdravím Vás! Chtěl bych poradit ohledně koupě staršího vozu. Konkrétně se jedná o
Fiat Coupe (nejlépe s 5 válcem 2.0 20V Turbo). Líbí se mi design tohoto vozidla, palubní deska je též super, avšak nevím nic o jeho jízdních vlastnostech, podvozku, spolehlivosti a podobných záležitostech. Je Fiat coupe dobrá koupě anebo ruce pryč?
s pozdravem Jan Mrva
Odpověď
Fiat coupé
Definice vozu je zcela jasná, sportovní coupé se silným motorem, italským designem, které nenechá jediné srdce fanouška čtyřkolých strojů chladným.
Motorizace kterou jste si vybral, tedy pětiválec 2,0 20V turbo se počítá mezi ty nejsilnější. Ohromuje výkonem 220 koní který společně s 310ti Nm točivého momentu tímhle dvoudvéřákem zatraceně hýbe.
Co se týče spolehlivosti je nutné opět za-investovat do udržovaného kusu, pokud takový seženete překvapí vás tenhle Ital svou technickou spolehlivostí a odolností vůči rzi, pokud však budete šetřit a zakoupíte kus s poněkud pochybným stavem, nemusí se vám to zrovna vyplatit. Musíte brát stále ohled na to že se jedná o sportovní vůz a podle toho se s ním také jezdilo, přímo úměrná by k tomuto tedy měla být i údržba která nesmí být zanedbána.
Při koupi je třeba dát si pozor na stav kulových čepů které na našich nekvalitních silnicích velice trpí, nutné je zkontrolovat brzdové destičky a ABS pokud je jím vůz vybaven. Jestli že bude mít auto odkrouceno zhruba 100tis km, je nutné provést výměnu rozvodového řemene, zkontrolovat stav spojky a brzd které jsou sice dostatečně dimenzované, ale přesto jim sportovní jízda tak zvaně„ dává co pro to“.
Asi největší slabinou italských vozů bývá elektroinstalace. Rozhodně by jste tedy měl zkontrolovat funkčnost všech ovladačů, el. oken a stěračů.
Ten nejzásadnější problém je však u zabezpečovacích zařízení. Je nutné si tedy od majitele vyžádat i hlavní červený klíč díky kterému nebudete muset ochrany vozu opravovat v autorizovaném servisu za vysoké částky.
Na konec asi to nejdůležitější, tedy motor. Rozhodně nelitujte času a důkladně ho zkontrolujte, prvními příznaky toho, že se něco děje je neklidný průběh volnoběhu, motor nedrží otáčky a jeho nastartování doprovází velice nestandardní zvuk (klepání).
Dalším ukazatelem je dým z výfuku. Pokud se z něho „začoudí“ jen po nastartování nemusí se hned jednat o něco závažného, pokud však dýmí i na volnoběh je na čase rychle se vzdálit a poohlédnout se někde jinde. Na konec zkontrolujte ještě dmychadlo, jestli z něj neuniká olej do sacího potrubí a jestli nevydává kovové zvuky, pokud budete mít i tu možnost, zkontrolujte jestli vůbec „tlačí“.
Co závěrem?
Pokaždé když kupujete automobil záleží velice na kusu který se vám do rukou dostane.
Pokud narazíte na Fiata v dobrém stavu určitě nebudete litovat, tuhý podvozek, ostré brzdy a motor který má vždy dostatek výkonu vás o tom pokaždé přesvědčí. Za peníze které vás tenhle horkokrevný jižan bude stát nic lepšího, hbitějšího a rychlejšího v podobném stáří neseženete.
Discussion
anonym, 13.02.2008 08:28
je to sice dva roky staré téma,ale musím reagovat-co je proboha na Mazdě mx-5 svébytného??jednodušší auto jsem neviděl,je to klasika všech klasik,motor je úplně normální šestnáctistovka montovaná do mazd 323GT..MX-5 není tak výkonná jak barchetta ale jinak ji ve všem převyšuje,tuhá karoserie,přesné řazení,perfektní podvozek..a servis vyjde nastejno...
anonym, 16.05.2008 13:34
Třeba to, že ostatní mazdy vyjma RX7 a 8 mají pohon předních kol. Jistě mi nechcete tvrdit, že MX-5 má třeba s 323 identický podvozek, když ho nemá ani MX-3. Ano motor je řady B6 (1,6), či BP (1,8), avšak oproti stejnému v 323 jsou zcela jinak naladěny. V rodiné 323 by dnes jen málokdo skousnul vrchol točivého momentu při více než 5000 otáčkách, tak jak to předvádí jednotka v MX-5. A levné díly na tohle auta v žádném případě nejsou, samozřejmě za předpokladu, že je někdo nedováží třeba z USA. Mluvím o originálních dílech, zakoupených třeba na Spořilově.
anonym, 08.07.2008 19:02
Co se tady sereš s tím šikmovokým parchantem, najdi si jiný stránky s podobnými úchylami, na netu je jich dost hlavne tech co žerou veleryby. Tady jsou slušní blázni do sporťákú - magore
romano
Integrale, 10.06.2016 09:06
V první řadě čepy jsou u Coupé pevnou součástí ramene, takže je nelze vyměnit samotné, ale vždy pouze s ramenem. Pokud má auto v pořádku podvozek, dělají se na turbech přední ramena po 1 max. 2 letech. Pokud vydrží víc, buď se s tím moc nejezdí (sportovně), anebo jsou tlumiče K.O. a podvozek nekopíruje vozovku. Ocelové kované přední rameno stojí kolem 1700 Kč vč. silentbloků a čepu (levnější bývají pouze litinové odlitky), tyčka stabilizátoru kolem 300 Kč a čep řízení kolem 600 Kč. Jedná se tedy o velmi nízký náklad a výměna není nijak náročná.
Za druhé, podvozek není zase až tak úplně stejný s Bravo/Brava/Marea, jak by se mohlo zdát, ale přední ramena jsou shodná. Liší se uložení zadních ramen, silentbloky zadní nápravnice a kompletní odpružení (pružiny i tlumiče). Na trhu je poměrně dost tlumičů a pružin vysoké kvality, včetně coiloverů, které jsou plně nastavitelné (světlá výška, předpětí pružin, útlum), např. BC Racing, FK Racing, OSRAV a další.
Za třetí, výhodou a nevyýhodou 20vt je elektronika Bosch Motronic M2.10, která naprosto v pohodě komunikuje prostř. připojení OBDII. Reálný počet kilometrů lze tedy velmi snadno zjistit. Složitější je to u verze 16v turbo, která je vybavena špičkovou elektronikou Weber-Magnet-Marelli IAW4E.P8, a která přes standard OBDII nekomunikuje. "Domluva" s ní je tedy složitější a většinou je k ní zapotřebí buď starých počítačů, nebo drahých výrobků pro čistě sportovní použití. Zapojení diagnostiky u motorů se systémem Bosch Motronic považuji za klíčové, protože tato elektronika na rozdíl od Webera trpí celou řadou dětských nemocí a problémů.
Za čtvrté, s motorem 1.8 16v očekávejte stejnou spotřebu paliva při stejném stylu jízdy jako s turbem. Pravda, turbo umí sežrat i 17 litrů na 100 km, ale to až v režimu, který 1.8 16v Pratola Serra nezvládne. Důvodem je podstatně vyšší výkon turbomotorů a tudíž není nutno je při klidné jízdě vytáčet.
Za páté, na 20v turbo počítejte s tím, že praskají těsnění pod výfukovými svody a i svody jako takové. Řeší se to drobnou úpravou těchto svodů nebo montáží ocelových svodů, které navíc výrazně zlešpují vyplachování motoru, takže roste výkon a klesá spotřeba. je dobré se zajímat, zda po těch letech bylo nebo nebylo sběrné výf. potrubí u těchto motorizací vyměněno, nebo zda vás to čeká
Za šesté, Fiat Coupé má asi nejhorší ventilaci, jakou jsem kdy poznal. Stav klimatizace je klíčový, protože při vypnutí klimatizace z vozu nikdo nic neuvidí. U první generace s 16v motory jsou však díly klimatizace již obtížně (pokud vůbec) dostupné.
Za sedmé, všechny turboverze, ať 16v turbo nebo 20v turbo mají viskozní spojku v roli uzávěrky diferenciálu. Coupé je tak jedno z mála aut s pohonem předních kol, které má jakouž takouž trakci.
Turba jsou na 20v turbo běžná, komerční (Garrett TB28) a vlivem menší příruby na komoře turbíny často praskají mezi kanály WasteGate a výstupem lopatkového kola turbíny (nejznámější např. z Octavií RS, Golfů GTi a podobně). Motor ztrácí výkon a turbo po opotřebení ani není možno repasovat. Proto se často tato turba zaměňují za jiná. Naopak na 16v turbo je velmi kvalitní turbo, které se dá obvykle repasovat (Garrett TBO367). Motor 16v turbo totiž vychází z legendární Lancie Delta HF Integrale Evoluzione, takže jeho řešení odpovídá nejnáročnějším soutěžním podmínkám.