Co doporučíme ke koupi: BMW 320d, nebo Opel Vectra 2.2 Dti?

Advisory centre
Váradi Petr | 23.12.2011
foto: TipCars.com
Jaký vůz doporučíme ke koupi: BMW 320d s rokem výroby 1999, nebo naftovou Vectru C, 2002?

Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně koupě vozidla. Našel jsem dvě vozidla, která mě zaujala. Prvním z nich je BMW 320d vyrobené roku 1999 disponující skvělým výkonem 100kw i uspokojivým stavem ujetých kilometrů. Nicméně tento vůz obsahuje filtr pevných částic, který je na tipcars popsán jako nepříliš dobrá součást automobilu. Druhým vozem je Opel Vectra C, r.v. 2002 s motorem 2.2DTi 92 kw a 160tkm ujetými kilometry. BMW jsou známé svou kvalitou, každopádně Vectra působí modernějším vzhledem a i kvalita také není k zahození. U BMW mě od koupě odpuzuje filtr pevných částic, takže trochu váhám. Budu rád za každou radu.
Předem děkuji za Vaše vyjádření.


Dobrý den,

máte v hledáčku svou koncepcí dvě diametrálně odlišná vozidla. Nemyslím a neříkám lepší nebo horší, myslím tím vozidla, z nichž každé je zaměřené na jinou část spektra řidičů. Oba vozy ale, jak si dále ukážeme, paradoxně a poněkud překvapivě spojuje klíčová problematická součástka. Pokusím se Vám rozhodování usnadnit popisem kladných i záporných stránek obou vozů s Vámi zvolenými motorizacemi. Osobně bych si žádnou z nich nezakoupil.

Začněme od Adama...Opela. Vectra C s rokem výroby 2002 a naftovou dvadvojkou je auto dvou tváří. První Vám nastaví, když jezdí. Druhou, když náhle jezdit přestane. Jako nejproblematičtější součást vozu mohu bez uzardění označit rotační čerpadlo Bosch VP 44, u Opela „vylepšené“ navíc ještě označením PSG 16. Tím chtěl výrobce říci, že do již tak choulostivé součastky, citlivé na kvalitu nafty, navíc integroval řídící jednotku motoru. Jedná se o konstrukčně tak nešťastné řešení, že ji s trochou nadsázky raději mohl umístit do...tlumiče...výfuku...například.

Z mého úhlu pohledu nemá smysl se o výše uvedeném motoru dále rozepisovat, jedná se o nejnešťastnější naftovou motorizaci pro céčkovou Vectru, majitelé, kterým čerpadlo ještě funguje, prominou. Majitelům, jimž fungovat přestalo, pravděpodobně dají za pravdu, že nepomůže ani rychlá půjčka od nejmenované společnosti, nejedná se prosím o porouchanou mikrovlnku. Pohybujeme se v řádech desetitisíců korun.

Jinak ale na adresu Vectry C nelze říci mnoho špatného. Obecně je nutno sledovat stav tlumičů, ramen (nelze bohužel měnit jednotlivé čepy), u vozů z počátku výroby je vhodné se zaměřit na funkčnost klimatizace, respektive kompresoru s plynule měnitelnou zátěží (elektromagnetické spojky klimatizace se dočkala až od druhého roku výrobního cyklu).

Vectra C určitě překonává BMW E46 svou prostorností. Ergonomickou zvláštností je ovládání blinkrů páčkami pod volantem, do roku výroby 2005 jsou extrémně citlivé, je to ale samozřejmě spíše drobnost. Za trumf oproti BMW považuji možnost sehnat lépe vybavený vůz, neboť dobře vybavených E46tek po českých silnicích prostě tolik nejezdí. Za další klad je možno označit šestý převodový stupeň, kterým je mnoho motorizací u Vectry vybaveno a u E46 naopak chybí.


ZKUŠENOSTI UŽIVATELE: BMW 320d e46
Opouštíme blesky a dostáváme se k vrtulím. BMW E46, 320d z roku 1999. Kde začít? Mno, začnu tím, že Vám nezačnu vnucovat benzínové šetiválce. Pak Vám nezačnu vnucovat benzínové čtyřválce. Pak Vám nebudu vnucovat jiné, konstrukčně mladší, modernější, spolehlivější a výkonnější naftové agregáty...Pojďme tedy k věci: Prvním faktem je, že bez ohledu na nájezd udaný počitadlem tachometru, se jedná o třináct let starou „turbonaftu“. Rozhodující je zásadně aktuální stav vozu (auto má v sobě ukrytý minimálně jeden „chyták“, aktuální stav se tedy může po 500kilometrech ujetých od koupě radikálně změnit a to jak asi tušíte: nikoli k lepšímu). Prozkoumání stavu automobilu každopádně raději za úplatu přenechte člověku, který se v těchto vozech prokazatelně vyzná. Ten člověk by se měl zaměřit na stav podvozku (bez najetí na hydraulický zvedák nebo bez montážní jámy ostatně nelze doporučit koupi žádné ojetiny!), zvláště vůle v táhlech řízení, stav silentbloků ramen, pružin, tlumičů a brzdových trubek. Dále je zespodu možné odhalit případné úniky oleje z převodovky a zkontrolovat, zda neteče diferenciál.

Je důležité si uvědomit, že v roce 1999 se E46 ještě neosazovala common railovým motorem, vstřikování tudíž bylo zajištěno tím samým rotačním čerpadlem BOSCH VP 44 jako u Vectry 2.2DTi (aneb první možný zásadní „chyták“). Zde alespoň v čerpadle není integrována řídicí jednotka motoru, pokud je tedy čerpadlo „jen“ zanesené, teoreticky Vám jej mohou opravit/vyčistit. Spotřeba kolem 7litrů, o něco vyšší ale nikoli neúnosná hlučnost (než common rail, který přišel v roce 2001) a možné problémy s již výše zmíněným čerpadlem jsou hlavními charakteristikami tohoto motoru. Je trochu problematické vyjádřit se k výkonovým parametrům, ale určitě bych je nehodnotil tak optimisticky jako Vy. Jedná se o to, že turbodmychadlo spíná až poměrně daleko za hranicí 2000 otáček, což prostě není typické a ne každému to vyhovuje. Již tak nikterak oslnivé papírové parametry se pak subjektivně jeví ještě horšími. Největší točivý moment 280 Nm máte k dispozici od 1750 otáček, nejvyšší výkon 100kW pak při 4000 otáčkách. Pak následuje pád a nemá smysl motor točit více, přece jen je to nafta...Podle mne se jedná o hodnoty, které stěží poskytují jakous takous výkonovou rezervu pro případ, že jí bude potřeba...Výslovně ale opět zmiňuji možnost nepředvídatelného kolapsu rotačního čerpadla, pomoci může okamžitá výměna palivového filtru, ale nejedná se rozhodně o spolehlivou prevenci. Relativní výhodou konstrukčně staršího motoru je fakt, že by neměl být vybaven vířivými klapkami sání, které se několik dlouhých let stávaly oblíbenou potravou motorů některých common railových bavoráků. Myšleno ironicky.

U motoru a zádrhelů, které s ním mohou být spojené, ještě chvíli zůstanu. Základem pro dobrou koupi je dostatečně dlouhá testovací jízda, při níž se nesmí stát několik věcí. Předně Vám nemá pískat turbo, případné hlášky prodejce/prodávajícího typu „no jo, však když ho takhle točíte, tak je to normální, že se krapet ozve“ z Vás dělají mimojiné hlupáka. Turbo je po jízdě zásadně nutné nechat pár minut vychladnout. Dále sledujte teplotu chladicí kapaliny. Nemá jít přes normální hodnotu, tzn. do druhé poloviny spektra, pokud se tam ocitne, může se jednat o vadu ventilátoru chladiče. Následkem může být zničené těsnění pod hlavou, přece jeho výměnu nebudete platit zrovna Vy.

Pokud se při jízdě při přeřazení zezadu vozidla ozývají rázy, mohou být viníkem dvě závady: opotřebené silentbloky diferenciálu nebo opotřebená hardy spojka kardanu. Odstranění obou závad vychází řádově na tisíce korun, výměna silentbloku je levnější, zde se lze vejít i s prací do 1500Kč (podle toho, o který se jedná, je jich víc a při výměně zadních je potřeba poměrně hodně práce). Pokud se při sešlápnutí spojky na volnoběh ozývá temné hučení, odchází lamela. Pokud není vyrovnaný chod na volnoběh a navíc se při podřazení ozývají rázy z motorového prostoru, jež naopak při sešlápnutí spojky ustanou nebo se ztiší, může se jednat o opotřebený dvouhmotový setvačník (druhý možný „chyták“). Je jednoduše řečeno drahý. Nevyplatí se kupovat vůz, u nejž je podezření na nutnost jeho výměny, málokdo Vám dá slevu 20 000Kč jen kvůli nějakému: „ale pane, to je jenom takový šimráníčko, no vidíte, teď to neslyším...“

Co se týče filtru pevných částic, zde Vás uklidním, tuto rozporuplnou součást Vámi vyhlédnutý vůz postrádá. Montovaly se až do některých dieselů následující generace E90 a pokud vím, tak až od roku 2007. Spíše než BMW jím tedy může být vybavena Vectra C, ale nikoli s rokem výroby 2002 (teprve od roku 2004 ve verzi Caravan).

Specifika BMW u Vámi zvolené motorizace jsou ze servisního hlediska víceméně dány zejména rotačním čerpadlem a možnou vadou ventilátoru, ostatní závady můžete nalézt i u jiných motorizací.

Shrnuto podtrženo, BMW s Vámi (stejně jako u Opela-opět poněkud nešťastně) vybraným motorem Vás potěší precizním řízením a kvalitním podvozkem, pokud je tento ovšem udržovaný. Jestli budete kupovat vůz, který první majitel nechal vybavit jiným než základním volantem a lépe tvarovanými sedačkami, lze jako celek vyzdvihnout i interiér. Výkonově nebude rozdíl oproti Vectře znatelný.

Shrnuto podtrženo podruhé, rozhodně by závěrem neměla být rada, abyste se vyhnul Vectře C nebo E46 jako takovým. Vyhněte se ale rotačnímu čerpadlu VP 44 od Bosche v obou uvažovaných vozech, jehož kolaps se velmi těžko predikuje. U Opela to díky integraci řídící jednotky motoru platí dvojnásob. Náklady zde mohou být jednoduše neúnosné, výběr jiných motorizací je poměrně široký. Pokud jste měl zájem o konkrétní kousky, nelze jejich koupě právě z výše uvedených důvodů doporučit. Pokud jste měl zájem o tyto dva modely obecně, vybírejte z jiných motorů. Pokud trváte na naftě u Vectry C, zkuste se podívat po 1.9CDTI (bohužel s filtrem pevných částic), pokud trváte na naftě u E 46, hledejte benzínový šestiválec ve slušném stavu. Pokud opravdu opravdu opravdu trváte na naftě u E46, hledejte třílitrový common rail. Nebo dvoulitr po modernizaci (common rail) s výkonem 110kW a rokem výroby od 2001.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 27.12.2011 15:43
Petr-Tipcars: Dobrý den, přiznám se, že tuto rubriku nespravuji, je možné, že je tam takový nával, že "čekácí lhůty" jsou delší. PS: Zrovna to Zetko by mně celkem zajímalo...
David V, 27.12.2011 17:36
Dobrovolně strkáš hlavu do oprátky, čekaje, že vyvázneš bez ztráty květinky? Nebo je to otuněno ve fabrice a spoléháš, že dobře věděli co činí a proč tak činí a kritika se pak snese na jiné hlavy
nhnt, 27.12.2011 19:39
Zdravim,
tak opel s timto motorem opravdu ne. To s tim cerpadlem je pravda. Nevim kterej debil to navrhoval, ale dat tam spolu i ridici jednotku je vazne blbej napad. Opravy jdou do desitek tisic kc! A poruchovost je casta.
BMW 320 100kw ani nahodou. Nespolehlivy motor, turba a vstriky a nekdy i cerpadlo. Verze 2.0D 110kw je jiz v poradku, mohu doporucit.
Takze asi tak, pokud vybirate jen z techto dvou aut, 320D 110kw verze ANO
tomaskrtek, 28.12.2011 09:56
tuning-základní-byl proveden v jednom středočeském pangejtu zelinářským synkem který ač už na něm najezdil 10k trpěl přehnanou sebedůvěrou a vyrazil z prašné štěrkové křižovatky s vypnutým ESP a cihlou na plynu...ujel 50 metrů. takže jsem se dostal k ročnímu zetku za rozumnou cenu ani jeden bouchlej bag, uražený PP kolo a auto celý pomačkaný. osobně si myslím že nejvíc škody nadělal ten vůl co ho vytahoval. a vzhledem k roku 2005 se toho moc sehnat nedalo. takže decentka ale, myslím, pěkně a do detailu udělaná.
tomaskrtek, 28.12.2011 13:17
pro Davida-chlubit se továrním tuningem je mimo mísu, tak špatně na tom nejsem, a nějakou totální přestavbu á la Kojak nebo lak za tři kila jako Drag jsem nebyl ochotný řešit. prostě v rámci oprav jsem provedl pár úprav a změn zcela dle mého (a manželčina) vkusu.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů