Audi A1 Sportback – koupit bazarový kus s motorem 30 TFSI?

Advisory centre
František Mašek | 22.11.2022
foto: audi
Dáša si vybrala dvouletý A1 Sportback s nájezdem 20 tis. km a cenovkou 550 tisíc korun. Jaké je auto, které má pod kapotou oturbený litrový tříválec?
DOTAZ: Dobrý den, na TipCars na mě vykoukl inzerát nabízející Audi A1 sportback z roku 2020, najeto jen 20 000 km, cena 550 000 Kč, jde o verzi 30 TFSI, tak nevím co to je za motor, ale benzín, ten chci. Děkuji za informace, pokud s tímto vozem máte zkušenosti. Děkuji, Dáša.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Dášo, Audi A1 Sportback druhé generace (od 2018) je postaveno na podvozkové platformě MQB A0, což je stejný podzvozek, který využívá třeba sesterský Seat Ibiza nebo VW Polo.

Audi svým dravějším vzhledem ale cílí na zákazníky, kteří jsou rádi středem pozornosti. Řada bazarových kousků má zajímavé odstíny lakování (zákazníci mohli vybírat z jedenácti barevných odstínů laků) a kdo si potrpí na atraktivní vzhled, může na A1 Sportback klidně obout i osmnáctipalcové pneumatiky.

Já jsem jezdil pouze s Vámi zmíněnou verzí 30 TFSI. Když auto porovnám s první generací, je nástupce sice užší i nižší, má ale delší rozvor a narostla i délka. V praxi to znamená, že budete mít o dost víc místa na zadních sedadlech – hlavně v podélném směru. Litrový tříválec s turbem má výkon 85 kW a jde o druhý nejslabší motor. Jede ale velmi slušně a svým jízdním projevem mne vcelku překvapil.

Bez ohledu na zvolenou motorizaci budete mít v A1 Sportback vždy pohon předních kol. Podvozek na mne udělal opravdu dojem. Je naladěn příjemně. Není ani přehnaně tvrdý, ani příliš komfortní. Prostě tak akorát.

Vpředu má A1 Sportback zavěšení McPherson se spodními trojúhelníkovými rameny. Vzadu pak konstruktéři zvolili vlečná ramena s torzní příčkou.

Nabídka ojetin v tuzemsku není veliká, naproti tomu v Německu tohle auto najdete snad v každém autobazaru. Zhruba polovina nabízených kousků u tamějších prodejců má šestistupňový manuál, druhá polovina pak disponuje sedmistupňovým automatem S tronic.

Zmíním, že jen málo kousků najdete v základní výbavě. Jako nový mohl být vůz vybaven řadou příplatků a málokdo odolal. Už základní výbava ale byla na svou dobu velmi bohatá, nechybí třeba radarový senzor, který hlídá provoz před autem. V základu je samozřejmě i spousta dalších jízdních asistentů.

Snad jediné, co bych označil za nedostatek, je malý výběr hezkých kousků v tuzemských autobazarech a prozatím i docela vysoká cena starších kusů. Když ale vezmeme v potaz vysokou pořizovací cenu nového vozu (dle výbavy klidně i přes milion), není se čemu divit.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Article rating
4.5 from 5 (90%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů