Dobrý den,
chystám se koupit ojeté auto do 250 tisíc Kč. Pár jsem si jich vytipoval (Seat Altea, Ford C-MAX, Opel Astra kombi...) Moje požadavky jsou, aby bylo auto spolehlivé, prostorné, motor max 1,9 víc bych se přikláněl asi k dieselovému motoru. Jaké auto by jste mi doporučil Vy?
Děkuji
S pozdravem Zdeněk
Dobrý den,
požadavek spolehlivosti automobilu není jen u ojetin. I zákazníci nových modelů zakoupených v showroomech očekávají od svých plechových miláčků spolehlivost. Slovo spolehlivost se skloňuje ve všech pádech. Většina zákazníků si myslí, že čím je automobil novější, roste i spolehlivost. Ale na další spolehlivosti ojetiny má vliv spoustu faktorů, které si nemusíme ani uvědomit. Určitě existují značky a modely, které řeší často technické problémy a právě tyto problémy znepříjemňují svým majitelům život. Pokud narazíme, ale na „nepovedený kus“, může nám i zdánlivě rozšířená značka způsobit vrásky na čele.
Je tedy potřeba vybírat s rozmyslem, nedělat unáhlená rozhodnutí, nenechat se zbytečně tlačit prodávajícím do kouta a pokud je to možné, jako že při seriozním obchodu by to mělo být možné, nechat si zkontrolovat automobil pomocí dostupné diagnostiky. Není to stoprocentní záruka, ale je to maximum, co můžeme jako kupující udělat, aniž bychom si potom vyčítali, že jsme ušetřili pár stovek a bude nás to stát pár tisíc. Dnešní automobily jsou nabité elektronikou, ta může sice vypovědět službu kdykoli, ale napojením na počítač se dá alespoň částečně předejít nepříjemnostem.
Hledisko zdvihového objemu motoru má v našich zeměpisných šířkách cenu hodnotit v kategorii do 1850 ccm nebo nad 1850 ccm, je zde cenový rozdíl zákonného pojištění. Bohužel většina pojišťoven se striktně řídí tímto rozmezím, jen pár udělalo díky fenoménu jménem Octavia TDi jakousi výjimku a linku výhodnosti posunulo právě nad tuto hranici. Jednoduše řečeno i za klasickou 1,9 TDi platíte stejnou částku jako za kategorii do 1850 ccm.
Cena je určitě tou nejdůležitější hodnotou, ze které je při výběru ojetiny potřeba vycházet, je jen třeba podotknout, že i když za tuto částku lze koupit automobil relativně nový, musím počítat s finanční rezervou alespoň 10% z kupní ceny automobilu. Je to opravdu minimum, které bychom měli mít schované pod polštářem na horší časy. Stačí, když potom odejde váha vzduchu, nějaké čidlo, nebo vypoví službu např. tlumiče a někdy se stává, že zákazník až tehdy začne shánět peníze na opravu. Z částky čtvrt milionu se lehce koupí zimních pneumatik, prvotním servisem a náhlou platbou za součást, která odejde, můžeme dostat na hranici 300.000 Kč.
Začněme tedy zmíněným Seatem, který s motorizací 1,9 TDi splňuje hned několik Vašich přání – motor 1,9 TDi – nafta a zdvihový objem, cena – do 250.000 Kč, spolehlivost – u průměrně opotřebeného automobilu, který využíval průměrný řidič k průměrnému ježdění je spolehlivost průměrná, prostornost – je to pojem relativní, velikost je dána třídou, někomu by třeba svými rozměry nestačila. Altea je těžko zařaditelná, na první pohled ji každý zařadí do kategorie MPV, ale vnitřní uspořádání klasickému MPV neodpovídá. Podvozek Golfu, na kterém je Altea postavena dovoluje vnitřní prostor stejný jako všem svým podvozkovým bratrům. Design automobilu určitě jako u každého Seatu je více než zajímavý, v interieru se nesetkáme s příbuznými ovladači jako u jiných bratrů koncernu. Je to prostě trochu něco jiného a přeci použitou technologií patří mezi VW. 77kW TDi průměrnému řidiči stačí, pro dynamičtější svezení je lepší si pořídit verzi 2,0TDi 103 kW. Variabilita interiéru je stejná jako u průměrného kombi této třídy, nečekejte tedy systém, jako je třeba v Opelu Zafira.
Ford C MAX nesplňuje Vaše hledisko objemem motoru v případě 100kW verze 2,0TDCi, museli bychom vybírat slabších 80kW v 1,6TDCi. Rozdíl bych osobně přirovnal k rozdílu 77kW a 103 kW u Seatu. Svezení a vyzkoušení různých motorizací je vždy spíše subjektivním pocitem, ale myslím, že ten kdo vyzkouší 103 kW u Altey nebo 100kW u C-Maxe bude zaručeně chtít výkonnější verzi. K průměrnému rodinnému ježdění stačí i slabší verze.Výhodou výkonnější verze u Fordu je šestistupňová převodovka. Při koupi nového automobilu je cenový rozdíl mezi 1,6 a 2,0 TDCi znatelný, u ojetin už to takový rozdíl není. Spolehlivost je průměrná.
Opel Astra Combi nebo-li Caravan splňuje cenu, zdvihový objem, ale trochu nám vybočuje z těch původních mírně „nafouknutých“ rozměrů. Spíše bych Vaši řadu rozšířil o Zafiru. Astra má určitě zajímavý design, motor 1,7 CDTi common rail s 74kW má příznivou spotřebu a velmi slušnou dynamiku. Vnitřní prostornost automobilu je také velmi příjemná, po složení zadních sedadel můžeme dostat jednu z největších velikostí zavazadlového prostoru ve své třídě.
Jaký automobil z těchto adeptů vybrat je opravdu těžké rozhodnout. Nedá se tvrdit, že by jedno bylo výrazně lepší a výhodnější než druhé. Jakékoliv doporučení by bylo spíše o osobním vkusu. Všechna auta mohou velmi dobře sloužit jako rodinná, mohou dobře sloužit na výlety s koly na střeše, mohou velmi dobře sloužit na pohodlnou a bezpečnou cestu do práce. Osobně bych si asi vybral C Max 2,0TDCi se šestistupňovou převodovkou. Ale někteří lidé by auto s modrým oválem ve znaku odsoudili. Spíše bych doporučil si každý model vyzkoušet, projet se s ním, zjistit jak Vám padne do ruky, jaké jsou prvotní dojmy s průjezdu zatáčkou a jak se celkově v daném automobilu cítíte. Potom přichází na řadu už „jenom“ pečlivý výběr .
Hodně štěstí.