První a základní informace, kterou byste měli vědět, je rozměr pneumatik na vašem automobilu. Řetězy se prodávají v různých velikostech, které jsou uzpůsobeny na určité rozměrové spektrum pneu, je rozdíl v řetězech na 20“ kola o šířce 285 mm nebo na kola 14“ šíře 175 mm. Zda je vámi vybraný výrobek vhodný na kola vašeho vozu zjistíte jednoduše hned na obale, kde většinou najdete rozměry pneu pro které jsou řetězy určeny. Pokud přezouváte na zimní pneumatiky, je samozřejmě potřeba znát rozměr až po přezutí, čili zimního obutí. Určitým vodítkem kvality může být právě rozměrová škála použití daných řetězů, univerzální výrobek, který je označován že se hodí pro několik desítek velikostí, bude v reálných podmínkách méně účinný než úzce zaměřený řetěz.
I když znáte rozměr, může se vám přihodit, že objevíte v regálu různé druhy řetězů s odlišnými systémy. Výrobci se neustále snaží vymýšlet zajímavé vychytávky, takže u některých druhů už nemusíte po ujetí pár metrů řetězy dotahovat, mají samoupínací systém. Ještě lepší novinkou jsou automaticky montovatelné řetězy, které máte nasazeny během krátkého okamžiku bez nutnosti složitého proplétání se podběhem. Jsou vyrobeny z polyuretanu s hroty a na kole vypadají jako chobotnice. Jednotlivé druhy a systémy upínání poznáte také na obale a v případě rozhodování bude zřejmě nejsilnějším faktorem cena.
Pokud už jste řetězy vybrali a jste jejich majiteli, neměli byste vynechat přípravu nasucho. Do boje s tvrdou masou sněhu v podbězích, promrznutými prsty na rukou, hustým štiplavým sněžením do očí je lépe vyrazit náležitě připraven, bude se to hodit. Tady platí, že budete ve velké výhodě, pokud si montáž sněhových řetězů vyzkoušíte někde v klidu na suchém povrchu, ať nejste v reálném psím počasí překvapeni. Dobrým pomocníkem může být i pořádná pevná škrabka nebo jiný předmět, kterým dostanete zmiňovaný namrzlý sníh z podběhu.
Sněhové řetězy se montují na kola poháněné nápravy, pokud máte vozidlo s trvalým pohonem všech kol, doporučuje se montáž nejlépe na všechna kola, v případě jednoho páru potom na zadní poháněná kola. Nezapomínejte také na bezpečnost, při sněžení platí zhoršená viditelnost, a tak je lepší si například obléci reflexní vestu nebo také umístit za automobil výstražný trojúhelník. Samotná jízda by měla být co nejvíce plynulá a pomalá, s řetězy byste neměli přesahovat rychlost 50 km/h. Pokud na silnici skončí souvislá vrstva sněhu, řetězy demontujte, vyhnete se tím většímu opotřebení a případnému přetržení, které může poškodit například podběh. Vyplatí se také následná péče, po použití řetězy omyjte vodou, nechte usušit a vraťte do původního obalu.
Na českém trhu existují dva výrobci sněhových řetězů, konkrétně Pewag Vamberk s.r.o. pobočka rakouské společnosti, která má velmi silnou pozici na českém trhu a Řetězárna Česká Ves a.s. Ostatní značky se dováží, můžete narazit například na řetězy KWB nebo Thule. V hypermarketech a na čerpacích stanicích se můžete rovněž setkat s řetězy pod značkami výrobců, kteří dodávají velké množství autodoplňků širokého sortimentu, jde například o Halfords nebo Filson. Podle ředitele společnosti Filson, Libora Čiháka, jde u těchto druhů řetězů především o zajímavou cenu. „Sněhových řetězů ročně prodáme asi 50 000, dovážíme je ze severní Číny a proto jsme schopni nabídnout dobrý kompromis mezi cenou a kvalitou“. Zeptali jsme se i na cílovou skupinu zákazníků: „Naše řetězy nabízíme prostřednictvím dvou typů prodejních kanálů, přes obchodní řetězce a čerpací stanice, které však nenabízejí alternativní výrobky. Dalo by se konstatovat, ze tyto výrobky mají 90 % akceptaci ze strany zákazníků napříč sociálním i demografickým spektrem. Sněhové řetězy v současnosti zaujímají v rámci zimního portfolia významnou kategorii, která se vyznačuje neustále rostoucím trendem“, doplňuje Libor Čihák.
Pan Dušek ze společnosti Pewag nám poskytl některé informace, týkající se požadavků, technologie a výroby řetězů.
drát je tažen do čtyřhranné podoby následně je ohýbán a svařen do podoby oček spojování do stopových křížů, které jsou následně zakaleny zinkování příprava bočních částí, lano, boční řetěz s napínacím mechanismem vlastní montáž do podoby sněhových řetězů s montážními a demontážními prvky (ráčny, háčky, ocelové lano s uzávěrem, napínací řetězové části, ochranné prvky, napínací kladky) výstupní kontrola přezkušování kvality (během celého postupu výroby, jsou prováděny kvalitativní zkouškyLegislativní požadavky V Čechách podléhají sněhové řetězy schválení Ministerstvem dopravy ČR – schváleny dle: ATEST 8 SD 1525. Protože Pewag vyváží do celého světa, z Evropy do Japonska a na druhou stranu do Ameriky, odpovídají řetězy normám TÜV, GS a odpovídají rakouským normám ÖN V5117 a ÖN V5119.
Postup výroby (zjednodušeně)1 2 3 4 5 6 7
Z kolika dílů se skládá řetěz Pewag Sportmatik v rozměru 175/70/R15:
- cca 520 článků řetězové sítě (podle velikosti)
- 14 kruhových ocelových spojovacích oček řetězové sítě
- 2 ks pružinových lanek a 2 ks ráčen
-20 ks spojovacích ocelových háčků po obvodu řetězu, které spojují řetězovou (běhounovou síť s napínacími pomocnými řetízky)
- 4 ks plastových ok pro protažení napínacích řetízků
- ocelové lano
- uzávěr lana
- plastového kufru
- několika náhradních dílů
- návodu k montáži, který se nikdy nerozmočí
- rukavice
Jak dlouho trvá výroba (Sportmatik) – cesta drátu až po balení?
- Celý výrobní proces trvá 4-5 dnů
Právě pewag přišel a automaticky montovatelnými řetězy, které jsou na obou kolech za cca 10 sec a s čistými rukama (typ Spikes Spider). Ještě dříve dal vzniknout řetězům s automatickým dopínáním pomocí dvou ráčen, které samočinně dopínají řetěz a zabraňují jeho sesmeknutí z kola (typ Sportmatik).
Pavel Dušek
prodejní a marketingové oddělení, vedoucí
Kdy se začalo s výrobou sněhových řetězů?
Prakticky s nástupem skutečných automobilů s pneumatikami tj. v 40 letech min. století.
Poprvé byly klasické sněhové řetězy použity na linkovém autobuse ve švýcarských Alpách v roce 1934 . Předtím se používaly různé trakční pomůcky v podobě řetězových pramenů protaženými diskem kola a pospojováno šrouby v Čechách pak od roku 1995, kdy byla založena dceřinná společnost pewag Austria GmbH.
Zvyšuje se poptávka po sněhových řetězech?
Ano, zvyšuje. Jednak pewag pro bezpečnost silničního provozu české řidiče vychová. To je úkolem leadera trhu. Bohužel se na naší výchově přiživuje levná konkurence z Asie. Prodeje jsou v tuzemsku do značné míry ovlivněny počasím. Když nenasněží a nemrzne, prodeje klesají a v dobrých zimách jako např. 2005/2006 je poptávka mnohem vyšší. Špičkové sněhové řetězy rozhodně nepořídíte v žádném hypermarketu nebo hobby řetězcích ani ne na všech benzínových pumpách. Tam hraje hlavní roli cena. Kdo hledá kvalitu, čistou a rychlou montáž musí si jednak připlatit a jednak navštívit specializované obchody s autodoplňky nebo kvalitní pneuservisy, kde mu vyškolení pracovníci pomohou vybrat ten správný řetěz. I zde vědí, že v určitých povětrnostních podmínkách nepomůže sebelepší pneumatika. Kdo chce mít při jízdě na sněhu a ledu jistotu a je zodpovědný, jezdí s řetězy. Ostatně do Rakouska na lyže bez nich ani nesmíte.
Zaměřujete se také na fleetové zákazníky?
I na ně se letos zaměřujeme s mediální komunikací, byť v omezené míře. Fleetoví zákazníci jsou často „obhospodařováni“ svými nesmlouvanými nebo v rámci operativních leasingů.
Jakým směrem se bude ubírat vývoj sněhových řetězů?
Vývoj vozů jde nezastupitelně vpřed a tím jak roste výkon, je zapotřebí přizpůsobit brzdiče, tím pádem se zvětšují kola a prostor se zmenšuje. Je zapotřebí zjistit, před zakoupením sněhových řetězů, zda nejsou pro dané vozidlo s danou kombinací nějaká omezení. Tyto údaje jsou uvedeny v manuálu. To je prakticky dané – viz Spikes Spider: automaticky montovatelné řetězy s řetězovou sítí z maximálně odolných materiálů (i nekokových) rozhodovat bude rychlost a čistota montáže.