Výsledky registrací motorových vozidel za první pololetí dále ukazují, že se snižuje prodej lehkých užitkových vozidel a nákladních automobilů. "Tato kombinace je vždy předzvěstí blížících se hospodářských potíží," upozorňuje tajemník Svazu dovozců automobilů (SDA) Pavel Tunkl.
Registrace nových osobních automobilů v České republice vzrostly v prvním pololetí o necelých sedm procent na více než 94 tisíc kusů. Zdaleka nejúspěšnější značkou zůstává Škoda s podílem 31 procent. Na druhé místo se propracoval Hyundai, který byl loni pátý. Jihokorejská značka tak v žebříčku přeskočila vozy Volkswagen, Ford a Renault.
V samotném šestém měsíci se registrace osobních vozů zvýšily o více než 12 procent. Důvodem tak vysokého růstu byla podle SDA jednoznačně skutečnost, že na začátku července nešlo registrovat žádné vozidlo kvůli převodu centrálního registru z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy. Žadatelé tak museli využít hektický závěr června. "Předpokládám proto, že první prázdninový měsíc přinese citelný pokles," řekl týdeníku Ekonom Pavel Tunkl.
Generální ředitel společnosti Hyundai Motor Czech Vladimír Vošický se domnívá, že za celý letošní rok bude v Česku registrováno zhruba 180 tisíc nových osobních aut, zatímco loni jich bylo 173 tisíc. Současný zdánlivě velmi dobrý vývoj však podle něho neznamená, že tuzemští klienti skutečně kupují podstatně více vozidel. "Odhaduji, že čeští zákazníci v prvním pololetí reálně koupili pouze 75 tisíc až 80 tisíc osobních aut, zbytek jsou jednodenní registrace, kdy se vozidlo přihlásí v Česku jen formálně a vzápětí se prodává v Německu jako ojeté," uvedl Vošický.
Jak se snižuje koupěschopná poptávka rodin (za první pololetí na ně připadlo jen 36 procent registrací), mění se i struktura prodaných vozidel. Růst zaznamenávají typické podnikové automobily střední třídy, víceúčelová vozidla a SUV.
Vstup Škody mezi minivozy však způsobil i nepatrné posílení tohoto segmentu. V něm nyní Škoda Citigo válcuje konkurenci. Díky pětidveřové verzi se zájem zákazníků ještě zvýšil, takže v samotném červnu získalo Citigo 43 procent ve své kategorii. Ukazuje se, že Češi více slyší na domácí značku než na tuzemský původ. Kolínských trojčat se v prvním pololetí prodalo celkem asi 700, vozů Škoda Citigo, které se vyrábějí v Bratislavě, bylo přes tisíc. Druhým nejúspěšnějším minivozem je Fiat Panda, třetí Kia Picanto.
Nejpočetnější kategorií zůstávají malá auta, tedy vozy jako Škoda Fabia. Na tento segment stále připadá asi čtvrtina trhu (ještě před několika lety to však byla polovina). Fabia v této kategorii jasně vede, následují Ford Fusion a Hyundai i20.
Nižší střední třídě kraluje Hyundai i30, na druhém místě je VW Golf, třetí Kia Cee'd. Jde o jediný z důležitých segmentů, v němž Škoda nemá svého zástupce. To se změní na podzim, až na trh dorazí limuzína Škoda Rapid. Varováním pro mladoboleslavskou automobilku by ovšem mělo být, že Češi podle průzkumů zcela jasně nejvíce touží po praktických vozech s karoserií kombi. Ve Škodě přitom naznačují, že Rapid sice časem dostane další karosářskou variantu, pravé kombi to však nebude. Prý by byl o takový vůz zájem jen v Evropě, zatímco perspektivní trhy jsou v Číně a Rusku.
Suverénně nejprodávanějším modelem na českém trhu je Škoda Octavia, vůz střední třídy, který tvoří páteř "flotil" tuzemských společností. Mladoboleslavská automobilka chystá generační obměnu tohoto modelu, která odstartuje na přelomu roku. Novinka bude o něco větší, a měla by tak ukončit nekonečné diskuse, zda Octavia doopravdy patří do střední třídy, či zda je to ve skutečnosti jen přerostlý automobil nižší střední třídy. Druhým nejúspěšnějším modelem ve střední třídě je podle statistiky SDA vůz VW Passat, následuje Ford Mondeo.
Vítězem ve vyšší střední třídě je Škoda Superb, následují BMW 5 a Audi A6. Zajímavý výsledek přineslo první pololetí v kategorii luxusních aut. Češi se rozhodně drží zásady: když luxus, tak z Německa. Jasného favorita však nemají, takže to skončilo remízou. Vozů Audi A8 se prodalo přesně tolik jako automobilů Mercedes Benz třídy R. V těsném závěsu je pak BMW 7.
Prodej nových lehkých užitkových automobilů klesl v prvním pololetí o tři procenta. Nákladní auta zaznamenala pád o téměř šest procent; obdobně klesl i prodej motocyklů. První registrace dovezených ojetých osobních automobilů poklesly oproti loňsku o procento, přičemž se zvýšil podíl vozidel starších 10 let.