Šrotovné pomohlo prodeji aut v Evropě více, než se čekalo

Actualities
iHNED | 26.02.2009
Evropské vlády, které lidem připlácejí na koupi nového auta (pokud současně nechají sešrotovat to staré), mohou být spokojeny. Takzvané "šrotovné" zabralo více, než se čekalo. Prodej aut ožil. Nejštědřejší šrotovné - 2500 eur na vůz - bude do konce roku vyplácet Německo. Celkem na něj vyčlenilo půldruhé miliardy eur.

Blahodárně to pociťuje i automobilka Opel, dcera amerického koncernu General Motors. "Za únor prodáme přes 40 tisíc vozů, což je nejlepší měsíční výsledek za posledních pět let," pochvaluje si na serveru Spiegel Online provozní šéf Opelu Thomas Owsianski. Připisuje to právě "šrotovací prémii".
To, že odbyt ožil, ale nic nemění na tom, že Opel čeká bolestivá sanace. "Ani šrotovné nezabrání propouštění," obává se šéf odborové rady Klaus Franz.
O šrotovné v Německu už zažádalo přes 105 tisíc lidí. Pomohlo také tuzemským automobilkám včetně Škody Auto. Také nošovická Hyundai získala loni v prosinci z Německa objednávky na 1500 vozů, v lednu klesly na nulu, ale na březen jich firma má už více než 2000, sdělil včera mluvčí firmy Petr Vaněk. "Pochopitelně, nemáme kvantifikováno, jak velký podíl na nárůstu objednávek má v Německu šrotovné, jeho vliv je ale nepopiratelný," dodal Vaněk.

Prémie za šrot
Zájem o koupi nového vozu s přispěním "šrotovací prémie" roste. Půldruhé miliardy eur, které na ni vyčlenilo Německo, by mělo stačit pro 600 tisíc zákazníků.
Mladoboleslavská Škoda Auto podle svého mluvčího Jaroslava Černého po zavedení šrotovného v Německu zaznamenala zvýšený zájem o vozy Škoda Fabia. "V reakci na to se výroba tohoto modelu od března vrací k pětidennímu pracovnímu týdnu," podotkl Černý.
Spolkový svaz automobilového průmyslu VDA předpokládá, že díky "šrotovnému" se v Německu letos navíc prodá 200 až 400 tisíc nových aut.
Podpořit prodej zvláštním bonusem za sešrotování starého vozu je podle prezidenta Svazu automobilového průmyslu Martina Jahna v současné době velice žádoucí. "Uznávám, že to není příliš systémové opatření, ale v období bezprecedentního poklesu odbytu má svůj smysl. Firmám pomáhá zbavit se zásob a připravit se na budoucí snížení výroby," sdělil z Moskvy Jahn, který současně odpovídá za aktivity Volkswagenu v Rusku. Podle něj by bylo dobré, kdyby šrotovné zavedly všechny země Evropské unie.
Z těch velkých tak kromě Německa učinila například Francie, která dotuje prodej nových aut od počátku loňského prosince částkou tisíc eur.
Itálie nabízí 1500 eur, pokud zákazník nechá sešrotovat vůz starší deseti let. A kdo zvolí auto na hybridní pohon či na plyn, získá dodatečně 3500 eur.
Na Apeninském poloostrově díky tomu stoupla poptávka hlavně po menších modelech Fiatu. Ten nedávno poslal na nucenou dovolenou na 8200 svých zaměstnanců, ale v březnu je znovu volá k výrobním pásům, napsal v této souvislosti německý ekonomický list Handelsblatt.
Oživit prodej osobních aut vyráběných v zemi se včera rozhodlo Rusko. Jeho vláda uvolní dvě miliardy rublů (55,5 milionu dolarů) na dotace k cenám a lidem přispěje také na úroky z automobilových půjček. "O šrotovném se v Rusku neuvažuje," říká Jahn.
Moskva podpoří prodej všech modelů ruského výrobce AvtoVaz. V jejím seznamu jsou mj. Jetta od Volkswagenu, modely korejské firmy Kia, ale také rumunská Dacia a česká Škoda.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů