Spolehlivé auto? Sledujte nejen značku, ale i rok výroby

Actualities
iHNED | 08.10.2008
Jaký model auta zvolit, aby s ním měl jeho majitel co nejméně starostí? Na tuto otázku hledá od roku 1978 odpověď německý autoklub ADAC, který poskytuje služby "žlutých andělů". Vede záznamy o všech poruchách, ke kterým jeho zaměstnanci vyjíždějí. Jen loni si jeho služeb v Německu vyžádalo 2,5 milionu motoristů, které jejich auto nechalo na holičkách.

Třicetiletá statistika spolehlivosti má svého absolutního vítěze. V historickém žebříčku obsadila celkem čtyřiatřicetkrát první místo v různých automobilových třídách Toyota. Těsně za ní skončil Mercedes s dvaatřiceti prvenstvími, pomyslnou třetí příčku nejspolehlivějších aut obsadilo Audi s dvaceti prvenstvími. O čtvrté místo se dělí Mazda s Mitsubishi shodně s jedenácti vítězstvími.

Jako na houpačce
Statistika ADAC však dokazuje, že značky nelze jednoduše dělit na spolehlivé a méně spolehlivé. Jednotlivé automobilky mají svá úspěšná období, kdy září na prvních místech, i méně šťastné roky, kdy to jde s kvalitou jejich výrobků z různých důvodů s kopce.
Dobrým příkladem jsou první roky tohoto století, kdy se Renault i Mercedes potýkaly se zvýšeným počtem reklamací. Obě automobilky pak následně vyhlásily "ofenzivu za kvalitu" a snaha o zlepšení se nakonec projevila i v žebříčku ADAC. Zatímco Renault Laguna i Mercedes Vito vyrobené v roce 2002 jsou jasně nejporuchovějšími vozy, auta novějších ročníků mají podstatně lepší výsledky. Vito z roku 2007 skončilo dokonce jako druhý nejspolehlivější vůz své kategorie.
Nálepky poruchových aut se úspěšně snaží zbavit také italský Fiat. Zatímco v historickém žebříčku ADAC je nejméně spolehlivou značkou, aktuální vydání statistiky pro rok 2007 jej díky modelu Panda vyneslo na čtvrté místo v kategorii malých aut.
Naopak někdejší hvězda ADAC, japonská Toyota, se v aktuálním vydání propadla až do středu žebříčku. Výsledek přitom zhoršují především vozy vyrobené v posledním roce - 9,1 poruchy na tisíc registrovaných vozů pro Toyotu Yaris ročníku 2007 je třetím nejhorším výsledkem v dané kategorii a roce. Podobně neslavně dopadl i model Auris s rokem výroby 2007 - 5,5 poruchy na 1000 vozů znamená v nižší střední třídě předposlední místo, o které se toyota dělí ještě s Citroenem C4. Ve střední třídě je u modelu Avensis, rok výroby 2007, Toyota dokonce poslední. Jen o něco lépe dopadla stejně stará Škoda Octavia. Ta skončila předposlední.
Poněkud kuriózní je tradičně dobré umístění malého Audi A2. Tento hliníkový minivůz anketu v minulosti dokonce vyhrál - v době, kdy už jej automobilka stáhla z výroby.
I když se pořadí automobilů v žebříčku ADAC každým rokem mění, přesto lze vypozorovat trendy, které přetrvávají roky: Mezi tradičně nejméně spolehlivé vozy patří velkoprostorové modely (MPV). Přitom platí, že čím větší MPV, tím častější jsou i jeho poruchy. Naopak sportovní modely patří dlouhodobě k těm nejspolehlivějším. O důvodech, proč tomu tak je, se odborníci jen dohadují. Jednou z možných teorií je úvaha, že o sportovní auta lidé lépe pečují. A majitelé MPV, s velkým počtem dětí, nemají na údržbu svého vozu čas ani tolik peněz.

Nejvíc závad - elektronika
Žebříček vyvrací i mýtus, že malé vozy výrobci šidí na kvalitě, zatímco větším věnují více pozornosti. Pokud je to pravda, pak ve spolehlivosti aut se to nikterak neprojevuje. Právě naopak - malá auta jsou mírně spolehlivější než větší a dražší modely. Možný důvod? Velká auta jsou lépe vybavená a jejich složitější elektrické systémy jsou náchylnější ke stávce. Anebo spotřebovávají větší množství energie, které není autobaterie schopna dlouhodobě utáhnout.
Právě vybitá baterie a závady na elektrickém vedení jsou suverénně nejčastější příčinou, proč auto zůstane stát. Další v pořadí je závada v zapalovací soustavě nebo na motoru. Přesto, že vzorek sledovaných aut je reprezentativní, výsledky mohou být mírně zkreslené. Především proto, že ADAC do statistik započítává i případy, kdy je příčinou závady zanedbaná údržba nebo proražená pneumatika.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
figo, 08.10.2008 17:32
Tak nevím jestli se špatně nedívám, ale nikde nevidím kompletní statistiku k nahlédnutí.
zigi, 09.10.2008 03:36
Dotázek, kolik měsíců je ze zákona záruka na skryté vady u ojetýho vozidla? Já mám za to, že 6 měsíců, ale kdosik mi říkal že 3 měsíce, tak si nejsem nějak jistej...
Adolf Stalin, 09.10.2008 11:06
Článek o.k., ale pozor na chyby. Jinak by to s váma taky mohlo jít S KOPCE.
David V, 09.10.2008 11:55
To psal asi někdo ještě ze staré školy, kdy se to řídilo pravidlem směrem dolů. To se změnilo na pravidlo Z (koho čeho 2.p).
Ráďa, 09.10.2008 23:38
To tak někdy je, že ručně to pisatel napíše dobře a bez váhání, kdežto na PC někdy nacvaká hrubky až se sám diví hehe. ...Stejně spolehlivost auta je taky dána tím, jak se o něj majitel stará. To je taky důvod, proč jsou na tom sporťáky docela dobře. Protože jsou to prostě víkendové lásky do kterých majitelům není za těžko zainvestovat.
Proto nejmenovaný nesvítící, hlučný a nestabilní matador zkončil na předposledním místě.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů