Skútr: městský král už vyrazil i na dálnici

Actualities
TZS | 13.08.2007
Nová elegantní Yamaha X-City (119 900 korun) potvrzuje trend velkých kol - přední je šestnáctipalcové, zadní má o jeden palec méně. | foto: yamaha.cz
Zvýšený zájem o motocykly se nevyhýbá ani jejich příbuzným - skútrům. Zatímco se ale v minulosti prodávaly především malé padesátky, dnes se v Česku kupují hlavně větší a luxusnější stroje.

Pro fanoušky Valentina Rossiho má Yamaha v nabídce sportovní model Aerox R v patřičně bojovné kamufláži. Cena skútru činí 64 9000 korun.
Geniální věci bývají často velmi jednoduché - a to je i případ skútru. Vznikl a rozšířil se po druhé světové válce, když lidé ve zdecimované Itálii potřebovali levný dopravní prostředek. Hlavní konstrukční rozdíly oproti motocyklu tkví v uložení motoru, který obvykle tvoří součást zadní kyvné vidlice, a v použití variátoru místo převodovky - odpadá tedy nutnost řazení. Z toho plyne jednoduchá obsluha, jelikož jezdec pouze točí řídítky, přidává plyn a brzdí.
Další přednosti vyplývají z kompaktních rozměrů. Řidič skútru se například nemusí zabývat sledováním dopravního zpravodajství, neboť pouliční zácpy projíždí s blazeovaným úsměvem a vědomím morální převahy nad posádkami plechových čtyřkolových krabic. Parkování, stresující záležitost obyvatel měst, je velmi snadné, malé místečko na chodníku nebo někde bokem se vždycky najde.
Nenápadný král městské mobility začal v devadesátých letech minulého století vystrkovat růžky i jinam - objevily se skútry větší, které mohou díky své dynamice směle vyrazit i na delší vzdálenosti, a když je to nutné, tak se i rovnocenně přemisťují po dálnici.

Levných strojů už bylo dost

Suzuki Burgman 650 Executive za 249 000 korun je představitelem luxusních manažerských skútrů.
Po polovině letošního roku ukazují statistiky Svazu dovozců v porovnání s loňskem třicetiprocentní nárůst prodejů dvoustopých vozidel. Strojů do padesáti kubických centimetrů (což jsou valnou většinou skútry a mopedy) se však prodává o dvacet procent méně. Převedeno do lidské řeči to znamená, že deset let trvající expanze levných čínských značek se minimálně letos zastavila. Zdá se, že skupina kupců strojů v cenové hladině 20 000 až 25 000 korun je nasycena, případně zjistila, že výrobek na několik málo použití se ani za takto příznivou částku nevyplatí.
Dosavadní lídři tohoto segmentu, Kentoya, TMEC a další, buď stagnují, nebo zaznamenávají někdy i výrazný pokles. Značky, které prodávají více padesátek než loni, jsou většinou evropské (jednou z výjimek je tchajwanské Kymco, které však ve srovnání s pevninskou Čínou dbá na výrazně vyšší kvalitu). Za prodejním poklesem malých skútrů stojí i fakt, že v Evropě vstupují v platnost stále přísnější emisní a hlukové limity, se kterými jsou čínští výrobci na štíru. Naproti tomu tradiční japonské a italské značky sice umějí vyrobit padesátku v rámci limitů, omezení však natolik snižují dynamiku stroje, že se jejich vývojové kapacity nyní více orientují jinam.
Zákazníci tedy začali vyhledávat kvalitu a spolehlivost, přesto však stále kladou na cenu velký důraz. Někteří japonští výrobci proto na tlak levných čínských skútrů zareagovali uvedením cenově příznivých modelů, které ovšem nabízejí lepší zpracování, servis a také podstatně nižší poruchovost.
Příkladem může být prodejně nejúspěšnější model Hondy s označením SCV 100 Lead. Ten je k mání za 45 000 korun, tedy za cenu, kterou nedávno přesahovaly i padesátky. "Už jsme prodali všech dvě stě kusů, které jsme dostali přiděleny, další bohužel letos nebudou," potvrzuje situaci kolem prodejního hitu Petr Kříbala, ředitel motocyklového oddělení Hondy ČR. Podobně žádaný je druhý nejprodávanější model Hondy, typ PS 125i 2006, který je k mání za dosud nevídaně nízkou cenu 65 000 korun.

Jak a kdy nakupovat 
Mnoho Čechů bývá motivováno k utrácení v okamžiku, kdy mají možnost něco koupit za rozumný peníz, a tak se v obchodech shánějí po nápisu "sleva". Bohužel letošní prodejně úspěšná sezona není příliš nakloněna tomu, aby dovozci skútrů ve druhé polovině léta své zboží zlevňovali. Nelze však vyloučit, že některé vybrané modely se ocitnou v zajímavé akci až na podzim. Po zkušenostech z minulých roků se dají první takové nákupní příležitosti očekávat v září, případně v říjnu. Zajímavá sleva se ale může vyskytnout i v průběhu sezony - ta se týká strojů uplynulého modelového roku.
Pražský dealer Yamahy například nabízí model YP 400 Majesty 2006 o 10 000 korun levněji, Honda zase model PS 125i 2006 za 65 000, tedy o 14 000 méně než prakticky identický model 2007. Suzuki Burgman 125 z minulého roku stojí 84 900 korun oproti 109 900 za aktuální, technicky modernizovaný model.
Někdy se v rámci akce nemusí jednat o slevu z ceny, ale prodejci nabízejí k vozidlu zdarma nějaké příslušenství - v případě skútrů to bývá často top case (zadní kufr). Další možností, jak se dostat levněji ke skútru, je dohodnout se s prodejcem na odkoupení předváděcího modelu. Nabídka v této kategorii nebývá ale příliš široká a pochopitelně je nutné vzdát se volby barvy a smířit se s určitým opotřebením.
 

Zájem někdy převyšuje nabídku

Honda SCV 100 Lead patří díky své ceně 45 000 korun k největším prodejním hitům.
Zatímco v minulých letech tvořily padesátky rozhodující část prodejů, nyní se ve velkém začínají prodávat i větší skútry. Značnou oblibu si získávají stroje se středními objemy od 125 do 250 cm3. Mají stále ještě relativně kompaktní rozměry i příznivou cenu, přitom však nabízejí dostatek dynamiky a uživatelského pohodlí.
Zákazníky však nezajímá pouze objem motoru, stále častěji jim jde také o jízdní komfort, který je ve velké míře určen rozměry ráfků. Obvyklý skútr se až donedávna pohyboval na desetipalcových, v lepším případě na dvanáctipalcových ráfcích. Jezdec tak pocítil i poměrně malé nerovnosti vozovky stejně jako škubání při přejezdu každé silniční spáry. Proto dnes sílí poptávka po skútrech se čtrnáctipalcovými nebo i šestnáctipalcovými koly, která si dokáží poradit s hrboly o poznání lépe. Větší skútry také obvykle nabízejí lepší ochranu před větrem - jednak díky rozměrnějším plexisklům a také díky robustnější kapotáži chránící nohy.
Dalším sledovaným parametrem je velikost úložného podsedadlového prostoru. V tom jsou trochu handicapovány skútry s velkými ráfky, kvůli kterým už nezbývá pod sedlem mnoho místa. Pokud se ale výrobci podaří skloubit dostatek prostoru pod sedlem a velká kola, má zaděláno na úspěch - toto tvrzení výborně dokládá například bestseller Yamaha X-max. Pod sedlo u něj můžete schovat dvě plnohodnotné integrální helmy, problémem není ani středně velký nákup. "Prodali bychom jich více, ale kvótu pro letošní rok jsme už prostě vyčerpali. Neseženu je ani jinde v Evropě," komentuje prodeje x-maxů marketingový ředitel Yamaha Motor Czech Martin Krejčí.
Skútry od střední velikosti výše také disponují lépe vybavenou přístrojovou deskou. Zatímco levné padesátky většinou vystačí s rychloměrem doplněným o ukazatele blinkrů a palivoměr, moderní skútry od střední velikosti by už jezdce měly informovat i o teplotě vzduchu, přesném čase a zapnutých varovných světlech. U některých skútrů Aprilia lze najít i kuriozitu: měřič okruhových časů, který tak odkazuje na sportovní ambice značky.
Ačkoliv firmy k lepším strojům nabízejí poměrně široký repertoár doplňků, většina zákazníků je podle ředitele českého zastoupení Aprilie Jaroslava Pištěka zatím spokojena se sériovou podobou: "Maximálně se přikupuje zadní kufr, takzvaný top case, do kterého lze uschovat přilbu, a někteří řidiči si také objednávají vyšší plexisklo pro lepší ochranu před větrem."

TIP: PORADNA: Jakou koupit motorku?

S maxiskútrem klidně i na dovolenou

Nová elegantní Yamaha X-City (119 900 korun) potvrzuje trend velkých kol - přední je šestnáctipalcové, zadní má o jeden palec méně.
Vedle středních skútrů rostou i počty těch největších, někdy nazývaných manažerské nebo maxiskútry. Motory mají objem 400, 500 i více kubíků (současným rekordmanem je osmistovka Gilera GP). Jejich maximální rychlost překračuje 150 km/h a tomu je přizpůsobena také velmi dobrá ochrana před větrem. Maxiskútry už nejsou zdaleka omezeny jen na pohyb ve městech, bez obav se s nimi lze vydat třeba na dovolenou.
Výrobci dokáží tyto nejluxusnější stroje patřičně vybavit. Tak třeba většina velkých skútrů Aprilia může být na přání opatřena komunikačním systémem, jenž v sobě spojuje rádio, interkom pro rozmlouvání se spolujezdcem a mobilní telefon. Tuto sadu lze doplnit i o navigaci.
Poznávacím znakem středních a velkých skútrů je moderní "trendy" design přizpůsobený vkusu evropského zákazníka a dobře doplňující jeho image. Příklady zajímavých novinek z poslední doby jsou Aprilia Sportcity, Yamaha X-City 250 nebo Honda SH300.
Čas od času některý z výrobců přichystá barevně upravené verze, které na sebe berou kamufláž závodních motocyklů. Ty jsou určeny hlavně mužům, sportovním fanouškům závodních motocyklů, kteří alespoň takto chtějí vyjádřit sympatie k některému týmu či jezdci. Tímto způsobem například Honda či Yamaha nabízely "repliky" stroje Valentina Rossiho s číslem 46. Jako základ těchto verzí zpravidla slouží sportovní skútry agresivních tvarů, které se někdy snaží přizpůsobit svému vzoru nejen vizuálně. Ke slovu přicházejí nízkoprofilové pneumatiky, ostré brzdy nebo tvrdší tlumiče. Jízda na těchto strojích je pak díky tomu v zatáčkách jistější, ale při běžném provozu nedopřávají tolik komfortu jako ty klasické.
Výrobci imidžových skútrů se však čím dál tím častěji zaměřují také na rostoucí skupinu úspěšných emancipovaných žen. Ty na skútru oceňují jednoduché ovládání, snadné parkování a třeba také fakt, že si na něm mohou, na rozdíl od motocyklu, vyjet i v sukni.

Tři kategorie: malý, větší, největší
Typologicky lze skútry rozdělit zhruba do tří skupin. Nejpočetnější kategorií jsou ty nejmenší - obvykle dvoutaktní padesátky, případně s objemem motoru do 100 cm3. Subtilní rozměry, velikost ráfků 10, maximálně 12 palců, hmotnost kolem 70 kg, spotřeba mezi 2 a 3 litry benzinu na 100 km. Typického zástupce hledat těžko, ale pro mnohé staromilce jím může být třeba Vespa LX50, která se však dnes vyrábí i s většími motory.
Střední třída, to jsou skútry s objemy motoru 125-300 cm3. Čtyřtaktní pohonné jednotky s dostatečnými výkony od 10 do 30 koní, hmotnost mezi 100 a 200 kg, více komfortu. K hlavním zástupcům této skupiny patří třeba Honda Forza 250, Yamaha X-max 125/250, Aprilia Atlantic 125/250, Piaggio Beverly 250.
Vrcholnými reprezentanty jsou maxiskútry, které se výkonově leckdy blíží motocyklům. Objemy motorů od 400 cm3 výše, hmotnost 200 kg a více, dostatečný úložný prostor i vysoký jízdní komfort. Hlavní zástupci jsou Suzuki Burgman 400/650, Yamaha Majesty 400, Honda FJS 600 Silver Wing, Aprilia Atlantic 500.

Ceny vybraných skútrů na českém trhu (v Kč)
Kategorie malých skútrů  
  
Kentoya Zoom 18 990
Jawa Betka 21 980
Yuki New Speedy 50 22 990
  
Střední třída  
  
Aprilia Sport City 200/250 86 000/99 000
Honda SCV 100 Lead 45 000
Honda PS 125i 2006 65 000
Honda ANF 125 Innova 59 900
Yamaha X-max 250 119 900
Yamaha X-City 250 119 000
  
Maxiskútry  
  
Suzuki Burgman 400 179 900
Suzuki Burgman 650 Executive 249 900
Article rating
4.5 from 5 (90%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů