Psal se začátek 80. let a přednášející na Vysoké škole ekonomické studenty důrazně nabádal, aby podle osobních aut neposuzovali celkovou úroveň tuzemského průmyslu. Koncepce tehdejší řady Škoda 120 s motorem vzadu byla zoufale zastaralá, vozidla nepohodlná a hlučná, jejich spolehlivost nevalná a pověst ještě horší.
Kdyby se nezdařil Favorit
Zásluhy na úspěšné privatizaci Škody, která se odehrála přesně před dvaceti lety, si přisvojuje leckdo, v první řadě však šlo o úspěch techniků, kteří zkonstruovali Favorita. Přelomový model se představil koncem roku 1987. Díky němu a linkám pořízeným na jeho výrobu mohla Škoda po změně režimu hledat seriózního ženicha. O výrobce beznadějně zastaralých »stodvacítek« by asi žádná západoevropská automobilka zájem neměla.
Kdyby se konstruktérům Favorit nepovedl, nebo se ho nepodařilo včas dostat do výroby, místo automobilky by dnes na okraji Mladé Boleslavi možná stály jen hypermarkety a sklady.
TIP: Škoda Auto – včera, dnes a zítra: zrození Škody Favorit
Kdyby vyhrál Renault
O mladoboleslavskou automobilku mělo zájem několik koncernů. K vážným uchazečům patřila například společnost BMW, které chyběl malý model. Ve finále se nakonec utkal Volkswagen s Renaultem. Z historických důvodů fandila značná část veřejnosti nejprve Francouzům. Ti sice chtěli pokračovat ve výrobě vozu Škoda Favorit, ale další modely měly být značky Renault. Kdyby tento projekt vyhrál, z mladoboleslavské automobilky by po výběhu Favoritů asi zbyl jen montážní závod - obdobný, jako má francouzský koncern ve Slovinsku. Vlastní vývoj, marketing a obchod by zmizely. V nejlepším případě by Škoda sehrála roli mimořádně levné značky, kterou nakonec převzala rumunská Dacia. Před dvaceti lety lety zvítězil ten, kdo o Škodu nejvíce stál a svoji nabídku ustavičně vylepšoval.
Obrovský zájem Volkswagenu pramenil mimo jiné ze vztahů mezi VW a firmou Porsche. Při přípravě vozu Favorit se totiž čeští konstruktéři nemohli spoléhat jen na vlastní síly. V úvahu nepřipadala ani spolupráce s potenciální budoucí konkurencí. Volba proto padla na Porsche, producenta exkluzivních sporťáků, jimž Favorit konkurovat nemohl. Firma Porsche připravila i srovnání prototypu s obdobnými modely na trhu. Favorit uspěl nad očekávání dobře, což se do Wolfsburgu, sídla Volkswagenu, díky personálnímu propojení obou společností záhy doneslo.
Trnitá cesta přes kupony
V úvahu ovšem připadala i takzvaná česká cesta. Kdyby byla automobilka privatizována kuponovou metodou, prošla by obdobným martyriem jako ČKD, Tatra, Zetor či Škoda Plzeň. Zpočátku by se firma mohla díky minulým investicím a devalvaci koruny prosazovat, záhy by jí však došly zdroje. Na to by přitom těžce doplatili i její tuzemští dodavatelé. Pravděpodobně by následovalo oddlužení a vládou řízená revitalizace. Hledal by se nový vlastník, tentokrát již reálný. Automobilka by asi i dnes žila, ale vyráběla by vozidla vyvinutá někde jinde a její význam pro české hospodářství by byl podstatně menší.
TIP: Škoda Auto – včera, dnes a zítra – díl VI. (Privatizace)
Škoda bez Kalmy?
Soužití české firmy s velkým německým investorem nebylo vždy jednoduché. Ve Wolfsburgu se záhy objevily názory, které čas od času probleskují dodnes. Že Češi berou Němcům práci, že by výroba motorů měla pokračovat jen v Německu, že je Škoda až příliš dobrá a bylo by jí třeba přistřihnout křidélka.
Tehdejší předseda představenstva Ludvík Kalma a další členové vedení dokázali těmto výtkám trpělivě čelit a námitky vyvracet. Kdyby nebylo jejich nesmírného úsilí a diplomatických schopností, v Česku by se sice nadále vyráběla auta značky Škoda, ale nikoli motory, převodovky či nápravy.
Otázka národní prestiže
Češi a částečně i Slováci zůstali škodovkám věrní, což firmě hlavně v 90. letech výrazně pomohlo. Kdyby nebylo loajality tuzemských zákazníků, česká značka by v rámci koncernu určitě nedokázala tak rychle dostihnout a předstihnout španělský Seat. I dnešní zhruba třetinový podíl na zcela otevřeném trhu je mimořádný jev.
Škoda nyní roste hlavně v Číně a Rusku. Někdy se zdá, že třpyt tamního úspěchu její současné vedení poněkud oslňuje. I když se ze Škody stává globální hráč, bylo by obrovskou chybou, kdyby management zapomněl na zdejší trh a na kořeny, z nichž firma vyrůstá. Ani v současné době ovšem nelze posuzovat konkurenceschopnost celého českého hospodářství podle osobních automobilů. Jenže znaménka se vyměnila; Škoda je teď díky spojení s Volkswagenem výrazně nad průměrem.