Více jak dva milióny Číňanů si loni pořídily nový automobil . V zemi ale žije 1,3 miliardy lidí. A právě to láká řadu světových automobilek, včetně Škody Auto.
V červenci odjíždí do Číny Winfried Vahland, místopředseda představenstva Škody Auto . Bude tam dohlížet na aktivity Volkswagenu ve dvou společných podnicích, First Auto Works - Volkswagen a Shanghai Automotive Industry Corp Group. Zároveň však bude připravovat půdu pro čínskou premiéru Škody Auto .
Koncem příštího roku totiž začne česká automobilka v Číně montovat nové octavie . Naplno se výroba rozšíří v roce 2007, kdy zde plánuje vyrobit asi 40 tisíc vozů. Podle reakce trhu počítá Škoda Auto do budoucna se zvýšením výroby v Číně až na dvojnásobek. Zpočátku budou škodovky určeny jen pro čínský trh, do budoucna by se odsud ale mohly vyvážet i do okolních zemí.
Na rozdíl od své mateřské firmy, která již v Číně do obou společných podniků investovala tři miliardy eur a další tři miliardy ji bude stát další rozšíření výroby, Škoda Auto společný podnik zakládat nebude. Podle předsedy představenstva mladoboleslavské automobilky Detlefa Wittiga se budou do Číny dovážet kompletně rozložené vozy, které pak na základě licence bude montovat čínsko-německá továrna v Šanghaji.
Automobilka plánuje, že postupně začne nakupovat část dílů přímo od čínských producentů nebo společných podniků. Mohou to být třeba i motory , do jejichž čínské výroby Volkswagen investuje 540 miliónů eur. Škoda Auto , podobně jako třeba Nissan či Ford , tak vychází vstříc centrální vládě, která dává přednost tomu, aby si zahraniční podniky zajistily dodávky komponentů z místních zdrojů. Na dovoz motorů se nyní vztahuje třicetiprocentní clo.
Čínský trh zažívá mírný útlum. Zatímco v roce 2002 prodej poprvé překročil miliónovou hranici a o rok později se odbyt zvýšil o 75 procent na 1,9 miliónu prodaných vozů, loni prodej vzrostl "jen" o 15 procent na 2,33 miliónu aut . Příčinou bylo zdražení půjček, k němuž Peking, zaskočený obrovskou poptávkou, loni v létě přistoupil.
Rozmach motorizace totiž začal působit problémy. Z celkových 1,4 miliónu kilometrů silnic v zemi má jen 314 tisíc kilometrů zpevněný povrch a před dvěma lety měla Čína jen 16 kilometrů dálnic. V zemi roste počet nehod, snižuje se již tak špatná kvalita ovzduší v městských aglomeracích. Proto se vláda rozhodla automobilový boom zpomalit.