Range Rover slaví čtyřicátiny

Actualities
Petr Šikl | 22.06.2010
foto: Land Rover
Je to čerstvý čtyřicátník a je opět v dobré formě. Mluvíme o ikoně Range Rover, která si získala během výroby řadu obdivovatelů a ortodoxních vlastníků. Jaká je tedy jeho čtyřicetiletá historie v podání třech generací?

Poslední roky zaznamenaly luxusní SUVéčka velký rozmach. V současné době si snad žádná automobilka nedovolí nevyrábět SUVéčko. V sedmdesátých letech však panovala naprosto odlišná situace. Na trhu byl k dostání jediný vůz, který dokázal skloubit komfort Jaguaru a nejlepších off-roadů. Jednalo se o britský Range Rover s osmiválcovým motorem pod kapotou. Třídveřový vůz nové kategorie se představil novinář poprvé 17. června 1970. Karoserie se skromným rozvorem 2,54 měla většinu karosářských dílů z hliníku. Samonosnou karoseria byla vyztužena ocelovým rámem a automobilka použila pokrokové vinuté pružiny a kotoučové brzdy na všech kolech. Samozřejmostí byla rovněž redukční převodovka. Osmiválec o objemu 3,5 litru produkoval 115 kW výkonu. V roce 1981 přibyla prodloužená pětidveřová varianta a osmdesátá léta znamenala celou řadu evolucí. V nabídce přibyla automatická převodovka, turbodiesel od VM Motori a celou škálu průlomových prvků výbavy. V roce 1989 výrobce jako první spojil pohon 4x4 se systémem ABS, o tři roky později přidal kontrolu trakce a vzduchové odpružení. Devadesátá léta se už nesly v duchu silnějších pohonných jednotek. První generace končila v roce 1994 svou éru s osmiválcem o objemu 4,2 litru a výkonem 149 kW.

Range Rover si připsal v roce 1979 první vítězství v Rally Dakar, v roce 1977 vyhrál 30.000 km v soutěži "London-Sydney Maraton" a má na kontě mnoho dalších úspěchů ve vytrvalostních zkouškách. Navíc si získal oblibu u mnoha známých osobností, včetně královny Alžběty II. a Paula McCartneyho. Upravený Range Rover sloužil mimo jiné i jako „papamobil“. Podvozek Range Roveru se stal také konstrukčním základem pro Land Rover Discovery z roku 1989.

Druhá generace Range Roveru (P38A) se představila pod křídly BMW teprve v září roku 1994 a bohužel se ji nepodařilo navázat na úspěchy již legendární první generace označované přídomkem Classic. Pod kapotou bylo opět možné nalézt osmiválec o objemu 3,9 litru a 4,6 litru. Dvojiti zážehových agregátů doplnil šestiválcový diesel 2,5 TD s výkonem 100 kW právě od BMW. Svou éru zakončila druhá generace v roce 2002.

Třetí a stále aktuální generace (L322) je obohacena o řadu retro detailů odkazují na úspěšnou první generaci. Automobilku Range Rover již při uvedení nové generace vlastnil Ford, přesto útroby vozy pocházely od BMW. Do roku 2006 bylo možné volit osmiválec o objemu 4,4 litru s výkonem 210 kW a turbodieselový třílitr. Po modernizaci se pod kapotou objevily agregáty od Jaguaru (osmiválec 4,4 s výkonem 225 kW, osmiválec s kompresorem o objemu 4,2 litru a rovněž osmiválcový turbodiesel 3,6 TDV8 s rovnými 200 kW.

V roce 2009 prodělal Range Rover facelift a dostal nový atmosférický pětilitrový osmiválec s 276 kW výkonu. K dispozici je i jeho přeplňovaná varianta kompresorem s ohromujícím výkonem 375 kW a točivý moment vrcholí hodnotou 625 Nm, kterou přenáší samočinná šestirychlostí převodovka na obě nápravy. Díky tomu je Range Rover schopný atakovat stokilometrovou rychlost za 5,9 sekundy.

Přes značně sílící konkurenci v daném segmentu se stávající Range Rovery prodávají lépe než kdykoli před tím (svého rekordu dosáhly před třemi lety). Tyto SUVéčka se chlubí rozmanitou cílovou skupinou zákazníků (používají jej politici, královské rodiny, rockové hvězdy, horolezci, fotbalisté či farmáři). V roce 2004 se rodina Range Roverů rozrostla o model Sport, který je pouze přestavěným Land Roverem Discovery. Ještě letos by se Range Rover měl dočkat třetího typu. Ten by měl být menší, lehčí a hospodárnější.

V Česku Range Rover oslavil čtyřicátiny spolu s Jaguárem novým prodejcem, kterým je skupina Antonína Charouza. Ta operuje na českém trhu od roku 1990 a nyní připravila autorizovaný prodej a servis těchto vozů pro střední Čechy a hlavní město.




Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů