PNEUMATIKY: Zimní provoz

Actualities
TZS | 29.10.2007
Jedním ze základních předpokladů bezpečné jízdy především v zimním období jsou kvalitní pneumatiky se zimním dezénem. Proč by se na zimních pneumatikách jako základu bezpečné jízdy nemělo šetřit?

V současné době mají motoristé na výběr množství zimních plášťů nejrůznějších známých i neznámých značek a typů. O všech reklama tvrdí, že jsou pro vaše vozidlo tou nejsprávnější volbou. Popravdě řečeno, všechny jsou také stejně černé, ale přesto existují rozdíly mezi překvapivě levnými, většinou tzv. neznačkovými pneumatikami a kvalitními výrobky dobrých značek. Největší rozdíl tedy není jen v ceně, ale v použité technologii a směsi, z které je pneumatika vyrobena. Následně jsou rozdíly v provozních, tedy především záběrových a brzdných vlastnostech pneumatik, včetně jejich komfortu i životnosti a poskytovaných zárukách.

Bezpečnost: Nešetřit

Kvalita materiálu, z něhož jsou pneumatiky vyráběny, se bohužel při koupi nepozná. Některé "neznačkové" pneumatiky, a to jak letní, tak i zimní, jsou vyrobeny ze stejného materiálu - směsi, což se pozná až v zimě, kdy např. pláště se zajímavým zimním vzorkem mají výrazně horší jízdní vlastnosti a v provozu se rychle opotřebují. U značkových pneumatik je běhounová směs připravena z nejmodernějších materiálů, obvykle na bázi siliky, která přispívá k výraznému zlepšení jízdních vlastností. Zákazník si zde musí uvědomit, že u značkových pneumatik by si jejich výrobce nedovolil hazardovat s dobrým jménem a kvalitu si nejen pečlivě hlídá, ale také garantuje.

Nezapomeňme také na to, že se i zimní pneumatiky opotřebovávají a hloubka jejich dezénu patří k nejdůležitějším podmínkám bezpečné jízdy. Zimní pneumatiky by nikdy neměly mít v zimním provozu hloubku dezénu menší než 4 mm. V některých alpských zemích je zakázáno jezdit v zimě s pneumatikami, které mají hloubku dezénu nad touto hranicí.

Zmínku si zaslouží ještě tzv. protektory či obnovené pneumatiky. U nich je vždy dost problematické zjistit stav a stáří původního pláště, který byl protektorován. Protektorované pneumatiky se možná vyplatí pouze těm, kteří jen velmi málo jezdí a navíc jezdí jen pomalu. Pro dražší auta jezdící často po dálnicích a vyššími rychlostmi jsou protektorované pneumatiky přece jen dost velkým rizikem a nelze je doporučit.

Proč zimní pneumatiky?

V podmínkách středoevropské zimy, kdy průměrná teplota dosahuje +3 °C a zhruba ve 40 % tohoto období jsou silnice suché, ve 45 % mokré a v 15 % je na nich sníh nebo led, jsou zimní pneumatiky u vozidel, s nimiž se v zimě jezdí, nezbytností a důležitým faktorem bezpečnosti. Zimní pneumatiky jsou v zimním období jednoznačně výhodnější, protože mají při nižších teplotách lepší přilnavost k vozovce (adhezi). V zimních podmínkách je u nás až šestkrát vyšší riziko nehody.

Zimní pneumatiky zaručují výrazně vyšší úroveň bezpečnosti při jízdě na mokru, na sněhu i na náledí. Na sněhu mají v průměru až o 80 % lepší záběrové schopnosti než letní pneumatiky, umožňují dosáhnout v průměru o 54 % kratší brzdné dráhy a o 75 % lepšího zrychlení. Při brždění na zledovatělém povrchu z rychlosti 30 km/h zastaví vůz vybavený zimními pneumatikami po 57 metrech. Na letních pneumatikách ujede stejné vozidlo ještě o dalších 11 metrů dál, než zastaví. Při vyšších rychlostech je rozdíl podstatně větší. Také na suché vozovce je už při teplotě 0 °C brzdná dráha vozidla vybaveného zimními pneumatikami o poznání kratší. S klesající teplotou se tento poměr ještě zvyšuje a při -10 °C je brzdná dráha z rychlosti 60 km/h na letních pneumatikách (na suché vozovce) delší o plných 7 metrů. Při teplotě -20 °C se za stejných podmínek prodlouží brzdná dráha o 12 metrů. Proto také v celé Evropě roste používání zimních pneumatik a v současné době na nich jezdí více než 60 % automobilů.

Průzkum: 70 % řidičů přezouvá na zimní pneu

Průzkum o znalostech českých řidičů v oblasti zimních pneu si nechala zpracovat značka Goodyear. Oslovila soubor 530 respondentů – řidičů starších 18 let, z nich 54,2 % byli muži a 45,8 % ženy. Respondenti byli vybráni ze tří oblastí − metropole a větší města nad 50 tis. obyvatel (50,2 % respondentů), menší města a obce (29,6 %) a horské oblasti (20,2 %). Zároveň byli rozděleni do tří věkových skupin: 18–30 let, 31–55 let a 56 a více let.

Základní otázka zněla, zda daný řidič používá zimní pneumatiky, či nikoliv. Průzkum ukázal, že se zimními pneumatikami jezdí 70,9 % řidičů, přičemž podle očekávání nejvíce řidičů mění letní pneumatiky za zimní v horských oblastech (80,4 %), oproti metropoli a větším městům, kde zimní pneumatiky využívá 68,1 %. Zajímavé je, že není příliš podstatné, zda se jedná o ženu, či o muže, neboť přibližně stejné procento žen (71,6 %) jako mužů (70,4 %) používá zimní pneumatiky. Velký vliv však má věk řidičů – zatímco ve věkové skupině 18−30 let jezdí se zimními pneumatikami jen 53,7 % respondentů, mezi řidiči nad 56 let už je to 83,3 %. „Je znát, že obyvatelé horských oblastí a starší občané projevují větší dávku odpovědnosti, co se týče bezpečnosti silničního provozu v zimním období. Bohužel je smutné, že jak městští, tak mladší řidiči otázku vybavení automobilu na zhoršené povětrnostní podmínky neberou příliš vážně,“ komentuje tyto výsledky Richard Srbecký, vedoucí prodeje osobních pneumatik Goodyear.

Řidiči byli testováni i na znalost zákonných předpisů. A výsledky byly překvapující. Přesně 29,2 % řidičů se totiž domnívá, že v ČR jsou zimní pneumatiky povinné, 20,2 % si myslí, že jsou povinné pouze v některých oblastech, a jen 50,6 % ví, že v ČR nejsou zimní pneumatiky povinné vůbec. Podobná chybovost odpovědí byla zaznamenána rovněž u otázky, zdali musí být v zimě automobil vybaven rezervní pneumatikou se zimním dezénem. Kladně odpovědělo 17,9 % respondentů a 24,9 % dotazovaných tvrdilo, že tomu tak musí být pouze v situaci, kdy je automobil vybaven zimními pneumatikami.

Litá kola - celoročně

To, že litá kola opatřená letními pneumatikami se před zimním obdobím vyměňují za ocelová se zimními plášti, už není tak úplně běžné. Dnes jezdí mnoho osobních automobilů s litými koly, na kterých jsou obuty zimní pneu, celoročně. Na těchto litých kolech je použita progresivní technologie povrchové úpravy odolávající agresivním solím i abrazi od posypových materiálů, a umožňující tak využívat jejich atraktivity za každých povětrnostních podmínek. Tato technologie přispívá rovněž ke snadnější údržbě nejen v letním období, ale i v zimě. Jejich čištění je dnes díky moderním přípravkům, dodávaným nejčastěji ve sprejích, také snadnou záležitostí.

Atraktivní technologií používanou na současných litých kolech je také jejich galvanické chromování, díky kterému mají zrcadlově chromový lesk, což nachází uplatnění nejen u vyznavačů tuningu, ale také mezi těmi, kteří chtějí mít své auto co nejvíc zářivé. Některá kola jsou také nabízena s další zajímavou povrchovou úpravou, tzv. titanovým leskem. Atraktivní kola z lehkých slitin dávají automobilům v našich klimatických podmínkách i v zimním období víc individuality. K jejich dalšímu rozšiřování přispívá také cenové sblížení obou druhů kol. Současná nabídka je taková, že se některé modely litých kol cenově často i vyrovnají originálním kolům ocelovým s ozdobnými kryty. Samozřejmě, že sada exkluzivních litých kol pro nízkoprofilové pneumatiky se často vyrovná ceně ojetého auta. Dnešní verze litých kol jsou už z výroby připraveny snášet všechny rozmary zimního počasí.

TZS + Karel Beránek

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Vywern, 30.10.2007 13:04
Jen by me zajimalo, co je pro Vas urcujici jako charakteristika teplejsiho koutu zimy v republice...to uz ted trochu carujete Vy ne? :))

Add zimni pneu v lete: daji se pouzit, dokonce na slabsich motorizaci neni takovy rozdil ve vykonech, ono asi v te felicii moc lidi nejezdi brzda plyn. Je ale dobre pocitat s tim, ze pneu se rychleji opotrebovava a za extremnich podminek zahrati se jakoby na vozovce maze.
Dalsi veci je, ze pokud mi auto stoji pulku leta na slunci, tak pneu trochu zvulkanizuje a stava se z ni spise letni jak zimni, proto doporucuji na zimu pak koupit nove pneu.
anonym, 30.10.2007 14:32
Teplejší kout v republice charakterizuji tak, že zatímco jinde sněží a sníh zůstává, na některých místech pouze prší a sněží jen vyjímečně. Pokud už nasněží, zpravidla to do půl dne roztaje. Takových níže položených míst je hodně.

Ještě přidám takovou perličku. Před 2 lety jsem byl lyžovat v plné sezóně v italských Dolomitech. Z místních tam NIKDO neměl zimní pneu! Zimní gumy jsme tam měli jen my, návštěvníci. A taky to tam v těch 2000 metrech nad mořem na sněhu vše fungovalo...
Vywern, 30.10.2007 15:47
No ja vidim jak v tech nizinach kdyz napadne 10cm snehu, ktery 2-3 dny lezi na silnici, popr posolene silnici, ktere i tak namrzaji atd. vidim jak lide s letnima pneu konci v prikopech, kufrek okolnich aut a nebo se nemohou rozjet a celkove je uz tak komplikovany provoz jeste komplikovanejsi.
Proc si kupujeme auta s ABS, ESP a podobnyma blbostma, abychom elimilovali vsechna rizika a jezdili co nejbezpecneji. Nejsou nahodou zimni pneumatiky taky o tomhle? Zvlast kdyz to stoji minimum penez a nijak nas to neomezi, i kdyz tech 10cm 3-4x do roka napadne ;)
anonym, 30.10.2007 22:55
Ty seš ale vůl. Zima není o zimních pneu, ale o tom co máš v makovici. Za celé roky jsem neměl problém na letních. Je to pouze a jen propaganda. Zajímavé je, že do cca roku 93-94 neměl nikdo ani ponětí, co to jsou zimní pneu a jezdilo se bez problémů celé zimy na letních.
David V, 31.10.2007 14:56
Aha v makovici, hm. Nepovažuju za chytřejší lidi, kteří se do Červenohorskýho sedla snaží vyškrábat na letních, aby se nestali obětmi pneu propagandy. Jestli to spíš není o tom, co má kdo v peněžence. Nehledě k tomu, že pokud mají ty zimní gumy opravdu na suchu a mokru o něco horší jízdní vlastnosti než ty letní, tak jsme paradoxně lepšími řidiči my, co je máme. Myslím si, že zimní gumy nejsou na autě z následujících důvodů:
1 - nejsou na ně prachy (de facto stojí kolikrát tolik, co to auto, na které by se montovaly)
2 - auto je v zimě zazimované - což nebrání tomu, aby se tady diskutovalo o reklamní masáži
3 - přecenění trakce strojů se zadním náhonem s agregátem rovněž nad touto náprvou - odkazuje nás na bod 1
4 - městský provoz s možností výběru vyjet X nevyjet
5 - tupá hlava, která není schopna vyhodnotit zda jde o přínos nebo ne, čili vítězí setrvačnost (strach ze změny, zejména názorů je velmi silný)
6 - příliš vysoké řidičské sebevědomí - bohužel nezřídka neopodstatněné
Kdo se nenašel, tak prosím uvést důvod, který jsem opomněl.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů