Pavel Tunkl - Šrotovné v Česku je částí návrhu zákona

Actualities
iHNED | 17.09.2009
Opatření na pomoc automobilovým trhům pomáhají celé ekonomice, soudí Pavel Tunkl, tajemník Svazu dovozců automobilů. Navíc prospívají nejen ekonomice, ale i životnímu prostředí, dodává.

Celý letošní rok se automobilky předhánějí ve slevách. Myslíte, že slevy budou pokračovat i nadále?
Každá značka má vlastní strategii, podle vývoje na trhu vybírá modely, jejichž odbyt akčními slevami podporuje. Určitě nepřijdou automobilky se slevami u nových modelů, které představí na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu, to by nemělo smysl. V jisté formě u starších modelů ale budou akční slevy pokračovat i na podzim.

Řada automobilek letos ohlásila časově omezené slevy, které se ale prodlužovaly. Proč?
Akční slevy jsou vždy omezené na určité období nebo na určité provedení vozidla. Letošní taktiku prodejců bezesporu ovlivnila globální krize, snaží se proto udržet zájem zákazníků různými kampaněmi. Ne vždy pokračovaly stejné akce, automobilky mění třeba složení zvýhodněné výbavy, takže sice jde o zlevnění, ale pro jiné provedení vozu. Věřím, že po dobu recese budou značky v akčních slevách pokračovat.

Kdy skončí recese?
Nejsem ekonom ani věštec. Sice se objevují signály zlepšení, jsem ale přesvědčen, že recese bude doznívat nejméně do poloviny příštího roku. To nejtěžší období automobilky překlenuly díky šrotovnému v evropských zemích. Nyní jde o to, zda začnou nové vozy kupovat lidé, kteří byli zvyklí obměňovat své vozy po dvou, třech, pěti letech a kvůli krizi tyto cykly přerušili.

Pomáhá při obměně vozového parku možnost odpočtu DPH, která v Česku platí od dubna?
Toto opatření odstranilo nehoráznost, která český trh deformovala. Dříve si firmy kvůli odpočtu DPH nechaly osobní vozy přestavět na takzvané nákladní, s mřížkou. Nyní firemní nákupy osobních aut meziročně vzrostly o šestnáct procent, je to ale optický klam. Loni podniky kupovaly aut víc, ve statistikách se to projevilo v kategorii lehkých užitkových vozů. Letos v souhrnu osobních aut a lehkých užitkových vozů máme dvanáctiprocentní propad, ryze podnikové nákupy ale meziročně klesly o čtvrtinu.

Může prodeji aut v Česku pomoci státní podpora na sešrotování starého auta při nákupu nového?
Každá podpora má smysl. V Česku je vozový park přestárlý, osobní auta mají průměrně 14 let a jejich emise jsou násobně vyšší než u nových vozů. Smyslem šrotovného v Česku není ani tak oživení průmyslu, jako vyřazení starých aut z provozu.

Řada ekonomů ale šrotovné odmítá jako nesystémové řešení, které povede k růstu zadluženosti lidí...
Šrotovné v Česku už není jen tématem k diskusi, je součástí návrhu zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, který schválily obě komory parlamentu a jedině prezident jej nepodepsal. V září mají zákon poslanci projednávat znovu a věřím, že si budou stát za svým rozhodnutím. Jde o desítky miliard korun v různých oblastech a šrotovné v nich představuje jen 2,5 miliardy, které se státu vrátí na DPH z prodaných aut.

V Německu se podle tamních médií šrotovné nevyvedlo, sto tisíc aut nebylo zlikvidováno, ale vyvezeno do Afriky...
Jde o nepochopení ekologické likvidace. Ta neznamená jen sešrotování, ale též využití celého vozidla na náhradní díly. Deset let staré vozy, jaké se likvidovaly v Německu, mají řadu agregátů funkčních. Vůči životnímu prostředí je určitě ohleduplnější použít již vyrobené nepoškozené díly, než je znovu vyrábět.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
rohYpnol, 17.09.2009 20:22
Fajn návrh. Osobně bych se přimlouval. Jenže to už by bylo příliš přímočaré rozdávání peněz. Když to platí jen na nové, tak se to vždy zašmodrchá s tím, že to vlastně je výhodné, protože se to vrátí na DPH...
Jinak souhlas. Klidně by to šlo udělat podle emisních Euro norem. Posun o 1 euronormu nahoru 5 tis. Kč, ob dvě 15 tis. Kč, ob tři 30 tis. Kč.
Jenže i toto je naprosto na palici. Proč by měl být "trestán" ten, kdo poctivě za své našetřil? A teď nějakej jouda, co prachy prochlastá, dostane almužnu za svoje pohodlí! Stejně jako zelená úsporám. Mnoho lidí za svoje těžce vydělané děňgy zateplilo a vyměnili okna. A teď se bude přispívat lemplům??? Bursíka bych za to "ukřižoval".
David V, 17.09.2009 21:47
Jasně. Já chtěl jen ukázat tu absurditu těch odpovědí. Nejsem pro to, aby byla nějaká část lidí zvýhodňována. Zářný příklad omlazení a zekologizování parku jsem já. Nahradil jsem Vectru A 14 let starou s Euro II a kombi spotřebou 7,5 Mondeem III z 2001 Euro IV, ale kombi spotřebou 9,5. Je to ekologický počin nebo ne?
Pitrisek, 18.09.2009 09:56
Davide fakt si myslíte že původní majitel escorta z roku 98 vezme třicet tisíc přihodí minimálně dvěstě a jde si koupit nové auto? Myslím že ten by už v tom eskymáku dávno nejezdil, spíš se obávám že vezme úvěr koupi to nové auto a do půlroku nebude mít z čeho splácet. Šrotovné má podle mě význam ani né tak ekologický a ekonomický jako spíše zlepšení bezpečnosti vozového parku. Nicméně lidi co mají peníze na nový vůz taak ti si ho koupí i bez šrotovného protože zpravidla deset a vícelet starou herku doma nemají a ti ostatní si na to nové půjči a pak už jim třeba nezbyde na benzín nebo na rohlíky.
David V, 18.09.2009 10:20
Moje hypotéza je spíše zahnána na hranici absurdnosti, aby nebyla v kontrastu s odpověďmi Tunkla. Samozřejmě je většinou nesmysl nechat si za 10-ti leté auto vyplatit šrotovné (ono má totiž obvykle vyšší prodejní hodnotu), přihodit od 200 do 500 tisíc a jít si koupit nové. Taky souhlasím s tím, že šrotovné nepřinutí nikoho si koupit nové auto, jen proto, že dostane 5-10% od státu. Šrotovné využijí lidé, kteří už jsou pro výměnu auta rozhonuti a buď ušetří nebo si v hodnotě šrotovného dopřejí kryt schránky před spolujezdcem a plnohodnotnou rezervu.
rohYpnol, 18.09.2009 11:16
Je to velmi ekologické. Dokonce tak ekologické, jak křišťálově čistý dokáže být křišťál ;)
Pro objektivní porovnání ale musíš přepočítat na CO2 na ujetý km ;DDD
Jinak s tvým příspěvkem beze zbytku souhlas.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů