Jak oblafnout bodový systém? Češi to vědí

Actualities
TZS | 22.08.2007
V souboji s řidiči, kteří vymýšlejí nové a nové fígle, jak obejít bodový systém, tahá stát stále za kratší konec.
#foto11921Po více než roce platnosti nového silničního zákona se stát zmohl na dvě věci: úřadům vzkazuje, že nemají lacino přistupovat na trik "neřídil jsem já, ale osoba blízká" a policii dal do ruky silnější zbraň proti další fintě - sundávání předních registračních značek z auta - čímž se řidiči vyhýbají vyfocení kamerou s radarem. Fíglů přitom řidiči používají daleko více.Například si nevyzvedávají poštu z úřadu, který řeší jejich přestupek. Nebo používají zakázaná tmavá skla, takže není vidět, že za jízdy telefonují.Na ministerstvu dopravy o obcházení zákona vědí. "Teď musíme vyhodnotit dopad silničního zákona a teprve na základě výsledků navrhneme co dál," říká Jan Cieslar z ministerstva.Snadná pomoc#foto11922Podle policie je přitom například proti nevyzvedávání pošty snadná pomoc."Dá se to řešit jednoduše. Kdybychom měli pravomoc zadržet řidičský průkaz na místě, mohli bychom řidiči, který spáchá přestupek, vydat potvrzení o zadržení řidičáku s omezenou platností třeba deseti dní. A když si řidič v této době vyřídí svůj přestupek, řidičák dostane zpátky. Jinak by měl smůlu," popisuje možný lék proti vykukům šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.K tomu by ale bylo nutné změnit zákon.Na některé fígle ale přitom ani není změna zákona potřeba. Stačí využívat to, co už platí. Příklad? Řidiči by třeba neměli beztrestně maskovat telefonování za tmavými skly auta. Jenže na to nikdo nedohlíží. "V zákonu je povolené procento zatmavení skel. Tyto normy ale běžný policista nezná," říká Švrčula.Neznalost policistů je ale přinejmenším zarážející. Stačí se podívat do vyhlášky a je jasné, že tmavost skel se nemusí měřit složitými přístroji. "Když řidič není ve vozidle vůbec vidět, je nad jakoukoliv pochybnost, že takové zatemnění neodpovídá příslušným předpisům," stojí ve vyhlášce ministerstva dopravy.Značky nasadit!#foto11923Nejproblematičtějším fíglem na bodový systém ale zůstává sundávání předních značek.Ilustruje to nedávný příklad, kdy pražští strážníci v Opletalově ulici za hodinu napočítali devět aut, která neměla přední registrační značku. Řidiči tvrdili, že šlo o náhodu, že jim značka právě vypadla. A policisté byli bezmocní.Za pár dní, až začne platit novela silničního zákona, by mohly tyto "náhody" skončit. Zákon zpřísní postih řidiče jedoucího bez značky tak, že může přijít až na rok o řidičský průkaz a zaplatí mnohem vyšší pokutu než dnes - až deset tisíc korun.Policisté však tento optimismus tlumí. "Stále platí to, co dřív: Jak prokážeme řidiči, že značku sundal úmyslně? Co když opravdu do něho někdo nacouval a značka mu vypadla?" ptá se šéf pražské dopravní policie Švrčula.Třeba pražští strážníci ale mají jasno. "Kdykoli uvidí řidiče bez značky, bude oproti minulosti středem jejich zájmu. Nebudeme prokazovat úmysl, řekneme: Máte smůlu. Před jízdou jste si měl obejít auto a zjistit to," říká náměstek šéfa pražských strážníků Ludvík Klema.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 23.08.2007 14:59
tojo,ani mhd nemA spz...
Giorgio, 23.08.2007 16:42
Leda na trolejbusech...
Giorgio, 23.08.2007 16:43
Pokud mluvíme o tom, co se hýbe po cestě, drážní vozidla stranou.
Koloděj, 24.08.2007 12:06
Někdy je dobré si představit extrémy, přece jen je člověk pak víc připravenej. Výmluva na autorizovanej servis by ti v případě průseru byla dost na ho..o.
anonym, 01.01.2008 18:33
Četl jsem o soudním případu, kdy nedal řidič z vedlejší silnice přednost vozidlu jedoucímu po hlavní a způsobil vážnou nehodu. Vypadalo to jako naprosto jednoznačná vina, ale řidič jedoucí po hlavní měl smůlu (vlastně hned 2x):
1) Měl na autě zatmavené čelní sklo více než připouští předpisy
2) Viník nehody měl natolik schopného právníka, který nakonec vinu uhrál na řidiče jedoucího po hlavní, protože jeho klient prý kvůli tomu tmavému sklu nemohl posoudit, zda jej řidič na hlavní silnici (ne)registroval, a proto přepokládal, že ví o jeho záměru vjet na hlavní silnici, neboť dání přednosti v jízdě = povinnost neohrozit (nikoliv neomezit) řidiče jedoucího po hlavní.
Zdá se vám to postavené na hlavu? Mně taky, ale soud nakonec uznal argument obhajoby... Proto pozor na to, co si lepíte na skla!
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů