Galaxy, Voyager, Passat, A4 nebo Octavia?

Actualities
Martin Vaculík | 22.03.2006
dalších 36 fotek
foto: TipCars.com
Dotaz:

Dobrý den!
Chtěl bych Vás požádat o radu.Hodlám koupit novější vůz, než jaký vlastním doposud a řeším (velké) dilema. Rozhoduji se mezi (vozy v cenovém rozpětí 140 - 180tis Kč):

- Ford Galaxy (VW Sharan), r.v. 1997 - 99, motor 2.3DOHC nebo 1.9TDi (81KW)
- Chrysler Voyager 2.5TDi, r.v. 1997 - 99
- VW Passat Combi, 1.9TDi 81KW, r.v. 1997 - 99
- Audi A4 Avant, 1.9TDi 81KW, r.v. 1996 - 98
- Škoda Octavia Combi 1.9TDi 81KW, r.v. 1998 - 00

Vím, že rozmanitost karoserií vozů je velká (MPV x combi), ale lze ji vysvětlit - člověk občas potřebuje převézt něco většího a nechce se mi pořád od někoho půjčovat menší dodávku, chci si tyto věci převézt sám. Na druhou stranu zase nechci kvůli občasnému převozu objemnějších věcí ustupovat na jízdních vlastnostech. Podle toho, co jsem se zatím dočetl, tak Galaxy, Sharan i Voyager nemají podstatně horší jízdní vlastnosti než osobni auta, proto jsem je začlenil do výběru.

Jedná se mi především o srovnání:
- jízdní vlastnosti
- náklady na provoz
- náhradní díly (dostupnost, cena, ...)
- spolehlivost
- časté závady vozu (u Passatu a A4ky vím o problémech s přední nápravou)

Děkuji a přeji mnoho úspěchu, protože TipCars.cz je skvělý server!
Dalibor Tydlačka


Odpověď

Takto rozdílné vozy těžko hodnotit stejným metrem. Pokusím se proto alespoň podle kritérií zhodnotit, který je nejlepší a který naopak nejhorší.

Jízdní vlastnosti: Těžko najít nejlepšího. Celkem překvapuje stabilita širokého Sharanu, ovšem jen pokud je jeho podvozek v pořádku. Velmi často bývají vůle v kloubech spojovacích tyčí řízení, což se projevuje hlukem a nepřesným řízením. Passat i A4 jsou vozy směrově stabilní (pokud mají tolikráte popisovanou přední nápravu v pořádku), komfortní, ale silně nedotáčivé. Kdo však jezdí plynule, tak to jako silné negativum vnímat nebude. V zimě oceníte jejich dobrou trakci, i pokud to nejsou čtyřkolky (velmi zatížená přední náprava).
Nejhorší je suverénně Voyager. Jedno z mála aut tohoto věku, které lze převrátit pouze samotným rychlým nájezdem do zatáčky (obvykle musíte použít rytmickou práci s volantem). Vzadu je tuhá náprava odpružená a ustavená listovými péry. Ani komfort odpružení není zrovna vzorný, při přejezdu nerovností cítíte rázy od zadní nápravy.

Náklady na provoz: Jediný, kdo nevyžaduje pravidelnou výměnu rozvodového řemene, je Chrysler Voyager. Ten má řetěz či ozubená kola (viz. spolehlivost). Všechny ostatní motory mají řemen, který u 1,9 TDI nejlépe vyměnit už po 60, nejdéle však po 90 tisících km. Zatímco chrysler málokdy žere pod deset, tak 1,9 TDI ani v Sharanu nevezme moc přes sedm. Suverénně největší žrout je 2,3 DOHC (motor Ford – montován jen do Galaxy). Ten se sice ochotně vytáčí, má kultivovaný chod, ale s klidem spořádá i dvanáct litrů na 100 km.

Úspornost motoru TDI má v Sharanu (či Galaxy, která až do modernizace v roce 2000 měla jen jeho slabou 66 kW verzi) i odvrácenou stránku věci – malé odpadní teplo není sto vyhřát interiér. Proto po prvním roce výroby dostaly vozy přídavné topení spalující naftu. Dejte pozor, abyste neměl smůlu na vůz bez něj. Přítomnost topení odhalíte nejlépe podle „komínku“ zespodu auta. V nákladech na provoz není možné určit vítěze, myslím, že větší rozdíly budou v nákladech na opravy, kór u takto relativně starých aut.

Spolehlivost (náhradní díly, časté závady): Nejvíce bych se bál Chrysleru Voyager. V modelu, o který máte zájem, pracuje archaický motor 2,5 TD OHV (85 až 92 kW) z produkce italské firmy VM Motori. U něj praskají hlavy válců, přehřívá se, již jsem viděl i prasklou klikovou hřídel. Kdyby se mu tyto věci neděly, asi by vydržel docela dost, ale v těžkém voze prostě trpí těmito fatálními závadami. Navíc v letech 1996 až 1997 byl u něj pohon ventilového rozvodu ozubenými koly nahrazen tenkým řetízkem. U něj není předepsána žádná údržba ani výměna. Avšak řetízek praská, již zapříčinil smrt mnoha motorů, vlastně takřka všech z těchto let.

Problémy s přední nápravou jsou drahé, což kazí hodnocení také vozům Audi A4 a VW Passat. Asi nejlépe tak vychází Škoda Octavia, která nemívá drahé závady a díly jsou na ní o něco levnější, než na VW Sharan.

Pozor si dejte na nepravidelný tah motoru 1,9 TDI, kolísání výkonu, turboefekty v otáčkách, kde nemají co pohledávat. Kromě obligátní „váhy vzduchu“ mohou být na vině také naklápěcí lopatky VGT turbodmychadla, respektive jejich zatuhnutí. To může vyústit až ve výměnu turbodmychadla.

TIP: OJETINY: Ford Galaxy - Veleúspěšné MPV
TIP: OJETINY: Volkswagen Passat B5, B6 - Etalon s otazníkem
TIP: OJETINY: Škoda Octavia - Manažerský pocit pro pracující lid

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Ryšár, 23.03.2006 20:48
Brácha si koupil ojeteté SUBARU Legasy, myslím 96, několikrát jsem v tom jel i dálku, a můžu říct: motor a jízdní vlastnosti jsou opravdu skvělé a potvrdily image značky. Sedadla úžasně pohodlná, kufr obrovský, místa na zadních sedadlech dost a dost. Pak to brácha používal i jako služební vůz, nalítal na tom ještě 70 tisíc km a měnil jen destičky a oleje. Pak přesedlal do nové Oktávky v TDi jen kvůli spotřebě. Mám teď taky novou Oktávku, jsem s ní moc spokojený, ale kdyby mě šlo o jízdní vlastnosti a prostor na prvním místě, určitě bych si ji nekoupil. Oktávie je ve většině parametrů mírně nadprůměrná, TDi motory jsou opravdu špičkové. Ale jízdní vlastnosti jsou opravdu průměrné a pro náročného řidiče opravdu nejsou. Ještě jednou se vrátím k SUBARU. Pozor na vysokou cenu náhradních dílů. Auto je sice samo o sobě nesmírně spolehlivé (viz žebříček ojetin německé TUV), ale stačí bouchnout blatník nebo čelní sklo a to jsou pak šupy. Motor 2.0 l stačí a možná si pak platit havarijní...
Jirka, 25.03.2006 07:10
I platit havarijní pojištění je zbytečné, pokud pojišťovna zaplatí jenom 50% z ceny opravy (pokud je auto starší 5 let)
ota, 25.03.2006 11:41
No. už to asi nikdo nebude číst, ale chci se vyjádřit ke vozu Voyager. V r. 2003 jsem koupil ojety Grand Voyager r.v. 1999 motor 3,3l benzin. Byl po firemním leasingu, dovoz z Belgie,výroba Gratz rakousko. Je to neuvěřitelně spolehlivé auto. 3 roky s max. zátěží, taháme obytný přívěs,loď, 5-7 lidí. 3 roky bez jediné závady. 4st. automat- to nemá chybu,zvláště pro tahání těžkých přívěsů. Overdrive /D/ pozice- motor na dálnici točí při 160km/h okolo 3.000ot. maximální rychlost okolo 200kmh, akcelerace jako osobák. Co se týká spotřeby na dálnici pči rychlosti okolo 150-160 cca 11l, okolo 130 -9-10l. Ve městě ovšem klidně 18-20l. Tedy auto na dálky,supr prostor/Galaxy-Sharan/se nedají rovnat. Supr výbava- vyhřívané kožene pilotní sedačky,supr pohodlí na dálky, neuvěřitelný prostor. Ne do města/ani nezaparkujete/. Náhradní díly kupodivu lehce dostupné, a levné!!!-SIMIX_ Servis velmi náročný- a drahý/autorizovaný/.Velmi obtížný přístup k motoru.
Kvůli spotřebě jsme koupili ,,do města,, druhý ojetý vůz- R.Clio 1,4 r.v. 99- těch drobných závad- upadne i co je přibité, zlomí se nezlomitelné,odcházejí různá čidla......tak 1x za 2 měsíce v servisu/taky drahý, a podstatně dražší díly než u Voyageru!!!!!!
pokud má někdo připomínky deyl.post@iol.cz
anonym, 21.03.2008 12:13
Už neaktuálně, ale nedalo mi to: Ani 2.3 DOHC nevyžaduje výměnu řemenu, rozvod je řešen řetězem, stejně jako menší 2.0 DOHC od Fordu.
Smety, 19.12.2009 12:11
I 2.3 benzín v Galaxy má rozvody vyřešeny řetězem !
Tak aspoň podávejte korektní informace...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů