Výbava aut v tuzemsku je rok od roku bohatší. Naprostá většina motoristů už požaduje airbagy a hodně nerada jezdí v rozpáleném interiéru. Jaké doplňky tedy chtít, aby se řidič i posádka cítili ve voze dobře?
Dálničních 160 km/hod okem technika Dávno pryč jsou časy, kdy motoristé považovali za komfortní vymoženost mechanické otevírání okének zadních dveří nebo elektrický větrák. Šestnáct let po pádu komunismu chtějí lidé cestovat stejně pohodlně, jako jejich sousedé v bohatších západních zemích.
Prodejci aut také registrují nový trend - tuzemští zákazníci si více váží svého zdraví. Zatímco ještě koncem minulého století si k autu nejčastěji přikupovali litá kola a autorádio, teď se zajímají hlavně o bezpečnostní výbavu.
"V poslední době jsme zaznamenali zvýšený zájem o airbagy a ABS," říká Radek Donner, obchodní ředitel firmy NH Car, která patří k největším prodejcům nových aut v Česku. "Při volbě výbavy zákazníci nejčastěji požadují, aby auto mělo alespoň přední airbagy a většinou se také ptají na ABS. To je jednoznačně pokrok."
Zájem o airbagy potvrzuje rovněž Tomáš Lachout z autobazaru AAA Auto Praha: "Když má vůz po havárii nefunkční vaky, je téměř neprodejný." I lidé kupující ojetinu preferují podle Tomáše Lachouta modely vybavené dvěma airbagy a ABS.
Jiný významný bezpečnostní prvek, elektronický stabilizační systém podvozku ESP, však Čechům většinou nic neříká. Přitom v sousedním Německu je běžnou součástí i menších aut typu VW Golf. "Stále ještě není všeobecně známo, k čemu je ESP dobré," míní Radek Donner. Přitom zařízení, které pomáhá řidiči zvládat kritické situace, v poslední době dramaticky zlevnilo. Například pro Škodu Roomster se dá systém pořídit už za 12 000 korun. Nedávno si automobilky běžně účtovaly i čtyřnásobek.
Podle odhadu Radka Donnera má v Česku ESP jedna fabie ze sta, u octavií pak zhruba každá šestá.
Jen výjimečně nabízejí automobilky na českém trhu ESP už v základní výbavě. Průkopníkem je v tomto směru Mercedes. Ten po neúspěšném "losím" testu s malou třídou A (test simuluje prudký vyhýbací manévr) vybavil zařízením všechny své modely už ve druhé polovině 90. let.
TIP: Airbag pozná, kolik vážíteKlimatizace vyžaduje údržbuVedle bezpečnostní výbavy je novým šlágrem českého motoristy také klimatizace. "Poptávka se v poslední době několikanásobně zvýšila. Lidé si třeba pořídí auto v základní výbavě, ale klimatizaci si přikoupí," říká Radek Donner. To se týká hlavně malých aut, jako je Škoda Fabia, u větší octavie zákazníci jednoznačně preferují vyšší stupně výbavy, kde už je klimatizace v ceně.
Auto s klimatizací má také větší šanci uspět při dalším prodeji. "Z hlediska poptávky následuje hned po airbazích a ABS," tvrdí Tomáš Lachout. "Pokud má auto navíc elektrická okénka a centrální zamykání, je to ideální kombinace."
Klimatizace je nejen příjemnou součástí letních jízd, ale uplatňuje se i za chladného deštivého počasí, kdy její suchý vzduch účinně odmlží okna. Zároveň však vyžaduje pravidelnou údržbu. "Pro bezvadné fungování doporučuji klimatizaci alespoň jednou měsíčně zapnout a jednou za tři roky doplnit chladící médium," radí automobilový specialista Jiří Vaverka. Ačkoliv údržbu automobilky nepředepisují, chladící plyn kvůli netěsnostem ze systému uniká. Jeho postupný úbytek je pak příčinou drahých oprav. "Odhaduji, že během tří let se jeho objem ztenčí na polovinu," tvrdí Jiří Vaverka.
Navigace není luxusJezdit třeba po Paříži nebo Frankfurtu s mapou na volantu je stejně nebezpečné, jako málo platné. V hustém provozu velkoměsta je satelitní navigace jedinou bezpečnou alternativou. A dnes už i cenově přijatelnou. Kdo se spokojí s tím, že nebude mít zařízení namontováno přímo od výrobce auta, může si navigační přístroj koupit sám.
"V současnosti se dá přenosná navigace pořídit už za necelých deset tisíc korun," říká prodejce elektroniky Miroslav Srdínko. Zařízení jen o málo větší než krabička cigaret se připne na přístrojovou desku nebo čelní sklo. "Pro české poměry je přenosný přístroj výhodnější. Napevno zabudované navigace si dřív nebo později odnesou zloději," soudí Miroslav Srdínko. Nevýhodou přenosných zařízení je nižší uživatelský komfort a někdy také ne zcela ideální software. "Mapy občas nebývají aktuální, nebo se na nich objevují bílá místa. Některé navigace pak zobrazí úplně jinou silnici, než po které auto právě jede," říká Miroslav Srdínko a připomíná, že dobrý prodejce by měl na požádání aparát zapůjčit k vyzkoušení.
Levnou alternativou napevno zabudovaných přístrojů jsou navigace integrované přímo do autorádia, které se dají pořídit za ceny kolem 20 000 korun. Ty se ale hodí jen do aut, u kterých nebylo rádio dodané přímo automobilkou. A takových je v současnosti výrazná menšina.
Technické novinky nejsou vždy k užitkuKromě řady praktických věcí se najdou ve výbavě i takové, které majitel auta využije jen zřídka. Například automatické spouštění světel po setmění bude pro našince od 1. července (povinné svícení po celý den) k ničemu. Zklamání může přinést i senzor stěračů, který by měl samostatně přizpůsobit rychlost stírání intenzitě deště. Žádné automobilce se zatím nepodařilo systém vyladit tak, aby fungoval bez chyby. Buď stěrače stírají málo, nebo naopak hekticky kmitají řidiči před očima. A ten s láskou vzpomíná na starý dobrý cyklovač, který ovšem u aut se senzorem chybí.
Zřídka využívanou investicí bývá také klasický tempomat. Volných dálnic je v Česku málo a na běžné silnice se přístroj nehodí. Smysl má pouze tehdy, pokud je zkombinovaný s funkcí omezovače rychlosti. Řidič si pak může například ve městě nastavit maximálně padesátikilometrovou rychlost. Auto potom nejede víc, i když je plynový pedál až na podlaze.
Dražší značky nabízejí tempomat s funkcí kontroly odstupu od ostatních aut. Radar umístěný před chladičem přizpůsobuje rychlost auta okamžité dopravní situaci a dokáže vůz sám zastavit a zase rozjet na předem navolenou rychlost. Nová generace tempomatů se hodí i na přeplněné silnice, jejich cena se však pohybuje kolem 70 000 korun.
Když je výbava dražší než auto
Movitý zájemce o velkou limuzínu nebo silný sportovní vůz obvykle přichází o napínavou možnost volby mezi klimatizací a ESP. Obojí je totiž na palubě stejnou samozřejmostí, jako maximální počet airbagů nebo kožený interiér. I tady se však pochopitelně dá ještě leccos přikoupit. Jen zvolený sortiment doplňků má poněkud jiné složení.
"U lamborghini často zákazníci chtějí větší kola nebo keramické brzdy. Zájemci o bentley pak přikupují například klimatizovaná a masážní sedadla, dálkové otevírání garáže nebo klíč pro portýra," říká prodejce obou značek Petr Kabát a vysvětluje, že klíč pro portýra je trochu zvláštní. Lze s ním nastartovat auto, ale otevřít kufr už neumožní.
Speciality nabízí i značka Mercedes-Benz. Podle mluvčího českého zastoupení Jana Kuhna je v rámci programu Designo možné objednat obložení přístrojové desky opravdovým kamenem namísto dřeva. Kdo chce mít interiér podobný jachtě, uspěje u BMW. A pro nejdražší autorádio musí zamířit ke značce Audi. Ta si nedávno plácla s prestižním výrobcem audiotechniky Bang & Olufsen. Za jeho stříbrné reproduktory, rafinovaně rozmístěné po celém interiéru, by se jinde dalo pořídit celé auto.