Audi all-seeing dioda - vidí víc než řidič!

Actualities
Vojtěch Vrzal | 21.03.2005
foto: Audi
Německý výrobce Audi vstoupil do třetí dimenze automobilového průmyslu. Stalo se tak v Berlíně na devátém mezinárodním fóru automobilových mikrosystémů, kde Audi představilo zatím předběžný, ale revoluční optický senzorový systém.

Německý výrobce Audi vstoupil do třetí dimenze automobilového průmyslu. Stalo se tak v Berlíně na devátém mezinárodním fóru automobilových mikrosystémů, kde Audi představilo zatím předběžný, ale revoluční optický senzorový systém.

Tento ultra sensitivní systém, jež byl představen na testovacím voze, je schopný nahrazovat trojrozměrný obraz toho, co se děje před vozidlem. Přestože systému bude trvat ještě několik let, než bude připraven pro do sériové výroby, už teď se zdá, že se blýská na lepší časy. Otevírá obrovský prostor hlavně v bezpečnosti – a to jak vozu, tak řidiče i jeho okolí. To ale není samozřejmě vše, neboť systém by dále např. umožňoval navigaci při parkování, což by uvítaly zejména ženy, ale jistě i někteří pánové, třeba u nás v redakci (včetně autora textu J).

Senzor je umístěn za čelním sklem, na úrovni zadního zpětného zrcátka. Srdcem technologie se stal zdroj infračerveného světla spolu s detektorovým modulem vyrobeným z revolučních fotosenzitivních elektrografických základů. Tomuto modulu v Audi domácky říkají Photonic Mixer Devices (PMD). Diody, které mají „oči“, jsou pak schopny simultánně vracet signál z velkého množství reflektorových bodů. Teď česky – dioda vidí vše daleko dopředu, co se hne před autem a dává tak možnost řidiči lépe reagovat a předvídat.

A jak se 3D pohled vytváří? Infračervené světlo osvěcuje prostor před vozidlem a počítač pak ukazuje již 3D obrázek. Celá ta legrace spočívá v časových rozdílech, které potřebuje světelný signál k cestě od snímaného objektu do PMD. Každý objekt, který je zachycen senzorovým systémem, je zobrazován na displeji uvnitř auta. Pole, jež detekovací systém zahrnuje, má horizontální viditelnost 32 stupňů a vertikální 8. Čtecí frekvence je 200 Hz, což znamená že 3D obrázek scény v předu před autem je vytvářen 200-krát za sekundu. Kvůli složitosti kamerové technologie a výkonnosti počítače, nebyl v minulosti takový systém možný, protože díky jeho váze a nárokům na prostor by bylo možné ho montovat tak leda do kamionů.

Vorspung durch technik – náskok díky technice, to je holt Audi. Pokud stále nechápete, jak je celé tohle možné, tak můžete být klidní, protože nám také není vše úplně zřejmé. Holt jsme měli ve škole při fyzice dávat větší pozor J.

Díky této technologii bude řidič chráněn před nehodou v pomalu jedoucích kolonách. Auto se díky senzorům automaticky připojí do kolony a pojede stejnou rychlostí.

Také se dá očekávat lepší ochrana chodců. 3D systém, rozlišující mezi chodcem a vozidlem, umožní spustit nouzové zabrždění, pokud chodec náhle vkročí do silnice a řidič na to již nestačí zareagovat.

Doufejme, že Audi vstoupí s tímto produktem na trh co nejdříve. U nás by pak mělo být uzákoněno jezdit autem vybaveným takovouto diodou, protože by to jistě radikálně zmenšilo počet lidí usmrcených či zraněných na našich vozovkách. Jednu věc ale dioda určitě nevyřeší – a to je hlavní rozdíl mezi ČR a jinými západními zeměmi – lidskou hloupost a bezohlednost.

Nechceme být mravokárci, ale situace je opravdu příšerná, přičemž slušní řidiči nemůžou předvídat a myslet za ty bezohledné agresivní psychopaty, co jich u nás jezdí. Proto až usednete za volat, s diodou od Audi či bez ní, připoutejte se bezpečnostními pásy, plyn decentně lechtejte a snažte se jezdit na pohodu, i když to kolem vás uspěchaní manažeři sviští, co to dá. Spěch na silnici znamená spěch do černého penálu. A tam asi hned tak nikdo z nás nechce skončit.

Text: Radim Letovský

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 21.03.2005 18:39
Stejně si chytrý čech najde něco, co mu umožní omezení diody obejít a to sebou ponese nebezpečí havárie. Prioritou v česku je rychlá jízda a to za jakýchkoli podmínek.
Vymča, 22.03.2005 10:20
Proč by si měl někdo zvyšovat riziko havárie?? jezdit rychle by se prece mělo i s diodou :)

docela mně to už přijde jako "sci-fi to real" kdy za nás bude rozhodovat nejaký senzor jestli brzdit, nebo ne :)
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů