Peugeot 205

User experiences
Peter () - Slovenská republika | 22.11.2006
ZKUŠENOSTI UŽIVATELE: Peugeot 205 5dverovy hatchback | foto: Peter
Peugeot 205 sme kúpili, pretože naše predchádzajúce auto značky oltcit sa takmer od prehrdzavenia rozpadlo na polovice. Podmienky na nové auto boli jasné: 1. musi byt diesel (ropna kriza nesetri nikoho), 2. musi mat 5 dveri (aby si rodinka v pohode nastúpila aj vystúpila), 3. cena do 50 000 SK (cca 40 000 Kč).
Značka:Peugeot
Model:205
Typ:5dverovy hatchback
Bližší označení:205 gld
Karoserie:hatchback
Obsah motoru:1769
Palivo:nafta
Rok výroby:1986
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:131000
Najeto km nyní:155000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:2 a pol roka
Průměrná spotřeba:5l na 100 km
Poruchy:Poruchy suvisiace s vekom - hrdzavenie podvozka, vymena alternatora, sucasti spojky, brzd a podobne.
Předchozí vozidlo:Oltcit Club

Peugeot 205 sme kúpili, pretože naše predchádzajúce auto značky oltcit sa takmer od prehrdzavenia rozpadlo na polovice. Podmienky na nové auto boli jasné: 1. musi byt diesel (ropna kriza nesetri nikoho), 2. musi mat 5 dveri (aby si rodinka v pohode nastúpila aj vystúpila), 3. cena do 50 000 SK (cca 40 000 Kč).
Spolu s otcom sme po kratšom pátraní narazili v nedaľekej dedine na Peugeot 205 gld 1.8 diesel. Povodne dovezený z Nemecka. Poslednym majitelom bol starý pán, ktorý zomrel, a jeho syn sa len potreboval rýchlo zbaviť 'veterana'. Vysledná cena bola 55 000 SK, takze za tento stále ziadaný a podla môjho nazoru kultový Peugeotík sme zaplatili pomerne málo. Že však všetko nebolo až v takom dobrom stave, sme sa presvedčili onedlho, keď nám asi po týždni odmietol naštartovať. Museli sme ho roztláčať pri každom štarte a to občas človeka (najmä v daždi) dokázalo naštvať. Na vine bol chybný elektrický magnetický ventil paliva. Prkotina za 900 SK, ktora definitivne odstránila problém zo štartovaním.
Dalšiu porciu smoly sme si vybrali asi o dva mesiace neskôr, ked sa pri jazde do kopca odtrhlo spojkové lanko a cestou odfajčilo aj chladič. Naštastie náhradné diely na peugeoty, zvlašť takto staré, sú dosť lacné a oprava stála 2 600 SK.
Dalšie veci sú už spotrebného charakteru a nemožno ich brať ako poruchy, ale skôr ako bežnú údržbu. Výmena tlmiča výfuku 1 600 SK, výmena žhavičov 1 200 SK, výmena ramien prednej nápravy 2 000 SK, výmena tlmičov (vpredu) 2 600 SK, výmena brzdového valčeka 900 SK/kus, výmena klinového a rozvodového remeňa 2 400 SK, výmena predných brzdových platničiek a kotúčov (vpredu) 1 800 SK,+ samozrejme olejové a vzduchové filtre ako aj motorový olej a pneumatiky. To je stručný výpis vecí, ktoré sa za naše vyše dvojročné používanie na aute menili.
Ako vidno, nízke ročné náklady na prevádzku sú spolu s minimálnou spotrebou hlavnými devízami tohoto auta. Je to auto pre ľud, ktoré na rozdiel od svojich 'nemenovaných' konkurentov zo socialistického sektoru ponúka aj istý stupeň pohodlia a aspoň na svoju dobu modernými riešeniami. Podotýkam, že na svoju dobu. Inak jeho západní konkurenti sú najmä Fiat Uno a VW Golf II. Uno je lacné a ľahko opraviťeľné, ale postráda šarm a pohodlie dvestopäťky. Golf je síce dobré auto, ale v dobrom stave je drahý a za dobrý peniaz je zničený.
Vnútorný priestor je vzhľadom ku kompaktným vonkajším rozmerom veľlmi dobrý. Subjektívne sa zdá, že na zadných sedadlách je viac miesta ako vo felícii. Za seba si bez problémov sadnú dve 180 cm merajúce osoby. Na šírku je miesta menej, traja vzadu len na kratšie cesty. Kufor je dostatočný, má približne 250 litrov, takže asi ako favorit (no dobre trochu menej). Skromnej štvorčlennej rodinke stačí aj na dovolenku do Chorvátska.
Vonkajší vzhľad vozidla hodnotím ako nadpriemerný, na škodu nie je zaspomínať si na legendárnu rally verziu dvestopäťky. No pravdu povediac, s mäkkým pružením a tatkovským dieselom to športové zvezenie nie je. Výhodu je, že na rozmlátených slovenských cestách vám nezlomí chrbticu ako podaktorí konkurenti.
Čo sa týka interiéru, tam to až taká elegancia nie je. Näjma ak narazíte na základnu verziu gld ako my. Výbava veškerá žádná, no aspoň ergonómia je v poriadku. A platí to isté, ako pri iných dvadsaťročných autách - čo tam nie je, to sa nemôže pokaziť.
Samotné riadenie je presné a s volantom sa po rozbehu pracuje príjemne. Len pri parkovaní sa 'napádlujete kormidlom'. Brzdy sú ľahkému autu dostačujúce a nevädnú. Radenie rýchlostí je, podobne ako na nových peugeotoch, dosť neprecízne. Možno je to len časom, ale s pákou 5stupňového manuálu sa pracuje trocha tažšie. Odstupňovanie je však dobré, na 5-ku sa dá jazdiť aj po meste s pierkom na plyne. To vtedy spotreba atakuje 4litre na sto km. Na dialnici to treba držať pod stodvadsať, inak stúpne spotreba aj cez 6litrov na sto. Na 45litrovú nádrž sa potom dá prejsť aj tisíc kilometrov, pri rozumnej jazde samozrejme.
Motor má na ľahké auto dostatočný ťah, pri predbiehaní ho treba vytočiť. Svoj výkon 44kw totiž odovzdáva až pri 4 600 otáčkach za minútu. Kultúra chodu je prijaťelná. Pri rannom studenom štarte možno pobudíte susedov, ale dnu motor skoro nepočuť. Aj pri rýchlejšej jazde je hluk od motora minimálny, najvačším zdrojom hluku je vtedy aerodynamický šum. Len pri voľnobehu motor nepríjemne drnčí a dieselovske vibrácie otriasajú volantom a prístrojovkou, ktorá občas pri jazde tiež vydá nejaký ten drkotavý pazvuk.
Záverom ešte o karosérii. Tá je (aj keď nie je zinkovaná) pomerne odolná voči korózii ,problémove miesta su najma podvozok, ktorý treba občas zatrieť tlumexom a zadné lemy blatníkov. Nie je to však nič hrozné a pri troche snahy sa dajú tieto procesy zastaviť. Peugeot 205 by som odporučil luďom, ktorí uvažujú o výmene svojej škody 120 alebo žigulíka za niečo modernejšie, no nemajú dostatok financii, aby si zakúpili novšie auto. Dúfam, že som Vám krátkou recenziou ukázal klady a zápory nákupu tohoto dvadsaťročného francúza.

KladyZápory
Spotreba (1.8 D) Kultúra chodu motora na volnobeh
Priestranný interiér Chudobná výbava (gld)
Lacné náhradné diely Menší kufor
Možnosť svojpomocného servisu Neprecízne radenie rýchlostí
Stále vyzerá dobre Veľa zanedbaných kusov na trhu





Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? asi ano

Rating
Brzdy
2
Design
1
Dílenské zpracování
3
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
3
Ovladatelnost
2
Prostornost
2
Pružnost motoru
3
Řazení
3
Řízení
2
Sedadla
3
Spotřeba
1
Výhled z vozu
3
Zavazadelník
3
Celkové hodnocení - průměr:
2.43
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Tomáš, 15.12.2006 12:54
Bezpečnost Saxa je při nárazu lepší, než u mnoha aut z poloviny 90 tých let (Taková Sierra se mu nevyrovná, tomu věřte). Je ale fakt, že je opravdu moc malé a hlavně strašně lehké, což je fajn při jízdě, ale nahovno při střetu. Mám 1,1i a docela s tím ten motor cvičí (Vzhledem k objemu)
Tomáš, 15.12.2006 12:58
Přesně tak. 205 bylo na svoji dobu velmi moderní a pokrokové auto. To že plave a řazení je hrozné, tak stačí vyměnit komponenty zadní nápravy a plavání většinou přestane. A řazení se zlepší koupí nových táhel (Jsou celkem 3 u převodovky MA)-206 má to samé řešení. Při najetých 300000 km nebude žádné auto, možná vyjma BMW řady 7 a Mercedesu S Klasse jezdit dobře. Je to prostě moc km.
IvanHoe, 20.01.2007 16:35
Já měl taky 205-ku 1.4 roland garos najeto 180 000Km okna v el.,centrál.Ale byla to střela,ani kousek prorezlý.Spotřeba necelých 6 litrů a jela i přes 160Km/h.Nedal bych na to auto dopustit.Ale jednou jsem ji pujčil kámošovi a ten ji ve 120Km/h otočil na střechu a ůplně rozšrotoval,ale mu se vůbec nic nestalo.
gld, 09.02.2007 18:45
Zaujímavé, prednedávnom som od známeho za babku kúpil interiér z modelu Roland Garos.Konečne to bude vyzerať k svetu.
Marek, 01.03.2007 23:28
Fandim ti, mam to iste a som s tým navýsost spokojný. Musím iba opravit koroziu. Dal som na to originál Pežó hliníky 185/60 R 14 a auto neodlepíš v zákrute. Octávie a iní "frajery " sa nechytajú. Z 205-kou na večné časy a nikdy inak.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů