Majitel Toyoty Avensis: 257 tis. km není problém

User experiences
Tomáš () - okres Praha hl.m. | 26.01.2009
ZKUŠENOSTI UŽIVATELE: Toyota Avensis 2.0 SOL LPGi | foto: Jarek Ulman
Při výběru nového (ojetého) vozu jsem se zaměřil na japonské zástupce, protože zkušenosti mých kolegů, kteří je léta vlastní jsou veskrze pozitivní. Užší výběr se pak zaměřil na Mazdu 626 a Toyotu Avensis.
Značka:Toyota
Model:Avensis
Typ: 
Karoserie:sedan
Obsah motoru:1,6
Palivo:benzín
Rok výroby:05/2000
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:236000
Najeto km nyní:257000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:10 měsíců
Průměrná spotřeba:7,5
Poruchy:páčka blinkrů
Předchozí vozidlo:Renault Laguna

Při výběru nového (ojetého) vozu jsem se zaměřil na japonské zástupce, protože zkušenosti mých kolegů, kteří je léta vlastní jsou veskrze pozitivní. Užší výběr se zaměřil na Mazdu 626 a Toyotu Avensis. Po dlouhém vybírání v bazarech z vozů s podivnou minuslotí a neblahým technickým stavem jsem narazil na Toyotu Avensis zaparkovanou u značkového dealera mezi ojetými vozy. Najeto měla něco přes 236 tis.km, řádně vyplněnou servisní knížku (ne jeden podpis na stejně vybledlém razítku po celých osm let servisu), perfektní technický stav, skvělou výbavu - kdyby někdo stočil tachometr o 100 tis., poznali byste kilometrový průběh snad jen podle oloupaného volantu.

Vlastníte vůz značky Toyota? Podělte se zde s ostatními o své dojmy a zkušenosti.

Motor:
Jedná se o model Toyota Avensis SDN (AT220) 05/2000 (před faceliftem) s motorem 1,6 kW 16V 81kW. Zvukový projev motoru (venku) budí dojem, že pod kapotou klape nějaký litrový motůrek. Budí takový, řekl bych, nedůstojný dojem (do vozu prostupuje 'standardně'), ovšem při jízdě dokáže, že se nejedná o žádné ořezávátko. Tah z nízkých otáček není nijak úžasný ani přes krátké převody, ovšem v pásmu středních otáček se chová velice důstojně. Příjemné překvapení přichází při překročení hranice 4 000 otáček, (přes kterou nemá smysl vytáčet staré osmiventilové motory, třeba stejně starou šestnáctistovku v oktávce), kdy motor doslova ožije a táhne plynule až k šestitisícové hranici - nejvíce výkonu bude pravděpodobně někde nad pětitisícovou hranicí. Tento 'kopanec' samozřejmě normální řidič nevyužije při každodenním provozu, ale při předjíždění kamionu na okresce se velice hodí.

Převodovka:
Převodovka je trochu zklamáním. Jednotlivé stupně jsou kratší a to i včetně pětky. Při dálničních 130km/h (tachometrových) točí motor na pětku cca 3900 otáček, při 160km/h již kolem 5000 což zvyšuje spotřebu paliva. Při plném využití výkonu se tedy dá vůz rozpohybovat na nějakých tachometrových 205 km/h (6 000 otáček), což si člověk jednou odzkouší, ale v provozu beztak nepoužije. Auto na to není stavěné, naše silnice také ne a posádku obtěžuje obtékající vzduch. Že je to nebezpečné zde psát nemusím...

Podvozek:
Podvozek Avensisu mne naopak příjemně překvapil. Málokterý vůz z roku 2000 se může pochlubit víceprvkovou zadní nápravou, která sice po letech vyžaduje investice, za to však posádce dopřeje pohodlnou jízdu s přesným vedením a bez uskakující zádi. Všichni 'koncernisté' by mohli závidět. Pro fajnšmejkry to ovšem není. Podvozek je nalazen do bezpečna, takže při prudkém najetí do zatáčky začne pomalu nastupovat nedotáčivost a vůz se začíná sunout přes přední kola vstříc jabloni za protějším příkopem. Ten kdo řídí rád a umí vzít volant pořádně do ruky si ovšem bude užívat každou zatáčku, kterou v rozumných rychlostech projíždíte téměř jako po kolejích. Kdo ovšem jezdí rád na limitu, měl by zvolit spíše některou z německých zadokolek, popřípadě Nissana Primeru, který jistě dokáže uspokojit i náročné řidiče.

Vnitřní prostor:
Vnitřní prostor pro mne byl trochu krokem zpět. Dříve jsem vlastnil Renault Laguna Combi r.v. 1996, což byl do všech směrů koráb. Sedadla by mohla být o trochu širší i samotný sedák není zrovna nejdelší. Tvrdost a boční vedení jsou však optimální. Zadní sedadla jsou velice pohodlná a prostorná, ovšem tři dospělí lidé by asi trpěli podobně jako v Octávii. Volant lze bohužel nastavit pouze výškově a ke skvělému podvozku bych uvítal menší průměr pro přesnější vedení do zatáček. Co zpříjemňuje jinde nevzhledné japoncům typické šedé plasty je imitace dřeva na středním panelu.

Zavazadlový prostor:
K zavazadlovému prostoru nemám co bych dodal. Řekl bych, že je dobře přístupný, i využitelný. Zadní sedadla jdou sklápět, čili lze vozit i delší předměty. Liftback a kombi jsou samozřejmě praktičtější, ale kdo si kupuje sedan, počítá se zápory sedanu.

Výbava:
Výbava vozu je vcelku slušná. Cena nového vozu byla vč. příplatků 620 000,- Auto má 2x airbag, přední okna v el.,el.ovládaná zrcádka, klimatizace, přední mlhovky, zadní spoiler s třetím brzdovým světlem, rádio, changer na 6 CD zabudovaný přímo v palubní desce (příjemné na obsluhu),stříbrná metalíza, kliky a zrcádka v barvě vozu, handsfree, dálkové centrální zamykání, alarm.

Spotřeba paliva:
Jezdím převážně po městě a spotřeba se dá i v pražských kolonách uhlídat kolem osmi litrů. Při krátkých popojížďkách v zimě, nebo při stálém používání klimatizace v létě se nad 8,5 nedostanu (pravda, že ve městě dodržuji rychlost). Při delších trasách po okreskách a po dálnicích ( zde se již do limitů většinou nevejdu...) jezdím mezi 7-7,5 l/100km

Závady, opravy:
Ze závad bych uvedl páčku blinkrů. Začal zvakat přerušovač, protože kontakty v páčce byly vypálené. Další byl vytahaný lanovod ruční brzdy, který nevracel pakny pravého kola zpět a totálně se díky tomu sjely, navíc 'upekly' ložisko kola. Další byli pouze provozní věci: brzdy, kotouče, oleje, filtry, žárovky, výfukové svody, doplnění chladiva klimatizace.

Závěrem bych chtěl zmínit světla. Účinnost zdá se být dobrá pouze na suchém asfaltu. Jakmile jedu na mokrém povrchu, účinnost světlometů podstatně klesá, ale to je asi problém více vozů.

Nedostatky, které jinde nejsou:
Jako nedostatek, který otravuje je potřeba zmínit špinící se boční okénko řidiče. Při dešti odtéká voda z předního skla přímo na okénko řidiče a ještě do míst kudy koukáte do zp. zrcádka. Tím pádem máte omezený výhled vlevo i vzad. Je to detail, ale u jiných vozů se mi to nikdy nestalo. Rozhodně však radši budu denně otírat okno, než řešit korozi, spotřebu oleje, problémy elektroinstalace, nefunkční stěrače a jiné vrtochy stejně starých soků.

Po deseti měsících bych nerad hodnotil spolehlivost. Ale dle výpisu servisních prací neměl ani majitel předemnou žádné závažné poruchy. Nyní má vůz najeto něco málo přes 257 tis. km, tak tedy doufám, že mne do budoucna nezklame.

Kdo potřebuje pohodlný automobil s dobrými jízdními vlastnostmi, automobil za kterým se zloději neotáčí, neudělá koupí Avensise chybu.



KladyZápory
levný provoz příliš krátké převody
pružný motor špinící se řidičovo okénko
dobré jízdní vlastnosti  
spolehlivost  
nezájem zlodějů  





Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě ano

Rating
Brzdy
2
Design
2
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
3
Pružnost motoru
2
Řazení
3
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.86
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Yareg, 27.01.2009 13:03
Tlumiče na Avensisu I jsem měnil na 275.000km. Shodou okolností si do článku půjčili njeho fotku
antoda, 27.01.2009 17:14
Tak to je už nějaké zvláštní. Někde jsem četl, že ve francii a ve velkém TP je také uvedena francie... A auto je koupeno u nás v toyota emil frey.
jansmid, 14.01.2010 09:46
Ty krátké převody mám na ToyOtě Corolle taky - je tam motor 1,4 VVT-i, cca 100 koní. Při 130 km/h točí motor 3800-3900 otáček, prostě skoro 4000 a je to zbytečné. Uvažoval jsem o přestavbě na 6 kvalt (výměna převodovkyú ale zatím nemám dost informací). Asi je to nějaká vychytávka ToyOty (japonsko pokrývají údajně z 80 % hory
, 26.04.2015 21:41


Mám taky avensis T22, r.v. 1998 v techničáku má napsáno vyrobeno v Belgii. Nyní najeto 360 000 km a tlumiče jsem ještě neměnil :D
kubular, 27.04.2015 19:07
Hid xenony jsou mimo jiné zakázané také proto,že celá porabola je jiná. Jsou tam stinitka pro omezení světelného toku šikmo nahoru.Jakékoliv světlo s neoriginálním xenonem je z dálky okamžitě poznat i čočkove.Nemám to rád na silnici i když je sebe líp serizené.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů