Volkswagen Golf prošel modernizací, která mezi kompakty přinesla revoluční technické novinky. Spíš než ovládání gesty ale běžného Čecha zaujme možnost spojit 2.0 TDI 110 kW se sedmistupňovým automatem. Jak to funguje, jsme vyzkoušeli v kombi Variant.
Nemám to slovo rád, ale Volkswagen Golf je v nižší střední třídě skutečně etalon, ke kterému všichni shlížejí a snaží se k němu přiblížit. Jenže po modernizaci to bude mít konkurence zase o něco těžší.
Jiný, a přece stejnýDesignové změny byly v rámci faceliftu jen decentní. Golf si už více než 40 let drží svou charakteristickou siluetu. Také kombi, které přišlo až ve třetí generaci, se vlastně až tak zásadně nemění. V rámci generační obměny se jenom víc zaoblí, nebo naopak přiostří, což je případ sedmé evoluce. Facelift přinesl upravený nárazník a nová světla, která mohou být s žárovkami nebo jen s fantasticky svítícími LED. Xenony už jsou minulostí. Nově Golf nabízí hned tři varianty koncových svítilen, dvě z nich opět s LED, přičemž ta nejdražší mají dynamická směrová světla známé třeba z vozů Audi. Svým ostrým stylem se Golf Variant docela nebezpečně přiblížil minulé generaci Passatu Variant, o čemž jsem se sám přesvědčil. Hned dvakrát během jednoho dne jsem se totiž dobýval právě do bílého Passatu, který stál hned vedle testovacího Golfu.
Krystal místo ručičekHlavní změnu v interiéru představuje příplatkový virtuální přístrojový štít známý z Passatu nebo Tiguanu. Ten nabízí několik konfigurací zobrazením, přičemž skvělý je především v režimu navigace. Nepřehlédnutelná je také obří skleněná 9,2“ velká obrazovka nového multimediálního systému Discover Pro, která už nemá vůbec žádná tlačítka. Až někdo vymyslí dotykový displej, na kterém nebudou vidět otisky prstů, bude z něj miliardář. Golf zatím nabídl ovládání některých funkcí gesty - máchnutím ruky si můžete přepnout radiovou stanici či písničku, a to i v případě, že na obrazovce máte třeba navigaci nebo údaj palubního počítače. Jinak interiér Golfu nemá žádnou chybičku, nabízí dostatek místa vpředu i na zadních sedadlech, špičkové materiály, prvotřídní sedadla a v kufru 605 l, což my Češi umíme ocenit.
Nové motory a převodovkyZ hlediska techniky je nejdůležitější zcela nová generace přeplňovaných benzínových motorů 1,5 TSI, které postupně nahradí starší jednotky 1.2 a 1.4 TSI. Na test těchto motorů si ale ještě počkáme, místo nich jsme ale okusili zcela nový automat DSG. Až doposud se sedmistupňový automat prodával jenom k 1.6 TDI, a to ještě v jiné verzi se suchými spojkami. Tato verze je má v olejové lázni, což je znát hlavně na plynulosti rozjezdů. Souhra motoru a DSG je opravdu harmonická, sedm rychlostí dokáže skvěle využít parametry motoru (110 kW a 340 Nm). Byť má poměrně těžké převody, ve 130 km/h motor točí 1800 otáček, celkově auto působí hodně živě. Motor má měkoučký běh a je lépe odhlučněný než třeba v nové Octavii. Spotřeba se běžným stylem pohybuje mezi 4,5 a 6 l, výsledných 5,1 l/100 km zajistí v kombinaci s 50litrovou nádrží reálný dojezd k 900 km.
Jako v bavlnceChloubou Golfu je především celkový komfort jízdy. Do něj patří odhlučnění motoru, podvozku a komfort pérování. Ten v našem případě zajišťovaly adaptivní tlumiče DCC, které plní přesně to, co jejich označení slibuje. Já nejraději jezdil v komfortním módu, který dával báječně zapomenout na bídu našich silnic. Ale ani Normal nebo Sport to s tvrdostí nijak nepřehání. Změna režimů upravuje nejen nastavení podvozku, ale i reakci motoru na přidání plynu i logiku řazení převodovky. Kombinace 2.0 TDI 110 kW a 7st. DSG pořídíte jenom v nejvyšším stupni Highline, takže si připravte minimálně 698 900 korun. Stojí ale za to.
+ prostorný a variabilní interiér
+ velký zavazadlový prostor
+ nízká spotřeba motoru
+ komfortní podvozek
+ jízdní vlastnosti
+ vysoká zůstatková hodnota
- vyšší základní cena
- tato kombinace motoru a DSG jen s nejvyšší výbavou