Test: Citroën C4 Cactus – kaktus, co nepíchá, a má turbo

Tests
Petr Šikl | 13.04.2015
dalších 30 fotek
foto: autor
Vůz plný nápadů a netradičních řešení s originálním designem se zdá být ideální volbou všech extrovertů.

Kolega nedávno podrobil testu Citroën Cactus s atmosférickou dvanáctistovkou o výkonu 60 kW a nevystavil tomuto originálnímu modelu příliš lichotivé vysvědčení. Zajímalo mě proto, jak si v našem redakčním testu povede cactus dopovaný turbodmychadlem s výkonem o 21 kW větším?

Městské crossovery zažívají boom
Důkazem rostoucí obliby městských crossoverů je Renault Captur, Peugeot 2008 nebo dnes testovaný cactus, který se od konkurentů znatelně odlišuje a přináší velmi zajímavá řešení. Například designový a zároveň praktický prvek Airbump na dveřích slouží k ochraně karoserie. Plastový díl dokáže podle automobilky pohltit drobné nárazy do rychlosti 4 km/h. V praxi je tak dobrou ochrannou před šrámy u nákupních center, kde není nouze o kontakt karoserie s nákupním vozíkem.

Originální interiér
Další zajímavostí je nové pojetí interiéru, který je podle mých zkušeností překvapivě prostorný a vzdušný. Nechybí dostatečný počet odkládacích prostorů. Aby schránka před spolujezdcem byla co největší, přesunuli konstruktéři čelní airbag spolucestujícího do stropu. Airbag se tak v případě nárazu rozvine podél čelního skla. Díky jeho objemu 120 litrů má stejnou ochrannou funkci jako klasický čelní airbag umístěný v palubní desce. U verzí s automatickými převodovkami naleznete vpředu jednolité sedadlo ve stylu pohovky.

+ originalita, design

Ergonomicky v pořádku, omezení tu však jsou
Nalezení správné polohy za volantem je otázkou chvilinky, a to i přestože lze sloupek řízení seřizovat pouze výškově. Sedadla zaslouží pochvalu, jsou pohodlná, spíše gaučovitá, a vynikají dobrou podporou stehen. Za volantem úplně chybí klasická přístrojová kaplička. Tu nahrazuje pouze displej. Toto řešení přineslo absenci otáčkoměru, který je podle průzkumu automobilky pro většinu řidičů zbytečný. Nám však chyběl. Dalším omezením je nedělené zadní opěradlo, které se navíc sklápí velmi problémově (na obou krajích musíte odjistit pojistku zároveň, což je v praxi jen těžko proveditelné). Výhled z vozu je dobrý, a dokonce bychom se při koupi obešli bez příplatkového panoramatického střešního okna.

+ přední sedadla
+ úložné prostory (velké schránky ve dveřích)
+ stírače čelního skla Magic Wash se zabudovanými ostřikovači
+ luxusní nádech interiéru
- opěradla zadních sedadel nelze dělit
- chybí světlo nad zadními sedadly
- zadní okna nelze stahovat, pouze vyklápět
- méně místa vzadu nad hlavou

Dopovaný tříválec
Základní benzínový tříválec Puretech o zdvihovém objemu 1,2 litru produkující 60 kW výkonu neohromí tabulkovými parametry, ale v reálu na mě na rozdíl od kolegy působil celkem obstojně. Je pravda, že se hodí nejvíce do města a malinko ztrácí zejména na dálnici. Pokud tedy uvažujete o koupi cactusu a jezdíte nejen po městě, určitě zvažte investici do foukaného tříválce, který je o celý řád lepší a z cactusu dělá plně využitelný vůz i při plném obsazení. Na dvacetitisícový rozdíl v pořizovací ceně zapomenete hned při prvním předjíždění, delší cestě po dálnici nebo při pohledu na palubní počítač. Přeplňovaný tříválec dokáže jezdit stejně draze jako slabší atmosférická pohonná jednotka. Na výkonnější motor nemusíte totiž tolik šlapat a celkově je jízda s ním příjemnější.

+ konečně dostatečný výkon
- jen pětistupňová převodovka

Jezdí obstojně
Citroën C4 Cactus jezdí plavněji a vcelku komfortně. Modely vybavené pevnou klasickou střechou jsou na tom po všech stránkách lépe. Cactus s plechovou střechou lépe zdolává nerovnosti a nemá potřebu se při sérii velkých nerovností třást. Při jízdě v zatáčkách působí vůz lehce a ochotně zatáčí, což je doprovázeno znatelnými náklony karoserie. Cactus není stavěný na závodění, proto každé agresivní projetí zatáčky je zmařeno přibržděním stabilizačního systému. Na kvalitních komunikacích působí cactus velmi komfortně. Špatné to není ani na horším povrchu, který se snaží podvozek žehlit vcelku obstojně. Problémy přicházejí až na sérii velkých nerovností, kde se vůz dokáže rozvlnit a dokonce roztancovat. Za problémy většinou stojí vyšší nájezdová rychlost a velmi špatný stav povrchu komunikace. Pochválit musíme i adekvátně naladěné řízení, které vyhovuje charakteru vozu a vcelku přesnou pětirychlostní převodovku.

+ řazení, řízení

Závěr: Kaktus, co nepíchá, ale něco stojí
Hlavním nedostatkem originálně pojatého modelu při příchodu na trh byla pořizovací cena, která v základním provedení „LIVE“ startovala 329.900 Kč. Nyní můžete stejný model díky výkupnímu bonusu za starý vůz pořídit za mnohem příjemnějších 309.400 Kč. V praxi dává smysl až druhý stupeň výbavy „FEEL“, za který v případě základní pohonné jednotky 1.2 PureTech 82 zaplatíte 339.400 Kč. Za přeplňovanou dvanáctistovku PureTech je nutné připlatit již zmíněných dvacet tisíc, čímž získáte o řád lepší vůz. Citroën C4 Cactus ocení milovníci netradičních řešení a originálního designu. Zvyknout si je také třeba na zájem ostatních účastníků dopravního provozu a několik drobných omezení (nedělené zadní opěradlo).

Article rating
4.2 from 5 (84%)
Rated: 9x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů