Subaru Legacy 2.5 Lineartronic - pan dokonalý?

Tests
Petr Šikl | 24.02.2010
dalších 48 fotek
foto: Petr Šikl
Toužíte po sedanu střední třídy, který je dost reprezentativní, nezastaví ho nástrahy paní zimy a poskytuje maximálně komfortní svezení? Máme pro Vás tip v podobě Subaru Legacy. Myslíte, že si děláme legraci? Omyl. Ze sportovce se vylíhl polykač kilometrů.

Dvacet let na trhu a čtyři generace. To je Subaru Legacy, které v loňském roce přišlo na trh v další, logicky již páté generaci. Novinka je k dispozici ve čtyřdveřové verzi sedan nebo pětidveřové variantě kombi, přičemž základní pohonnou jednotkou u obou verzí tvoří přepracovaný zážehový atmosférický dvoulitr s výkonem 150 koní splňující emisní normu EURO5. Dvoulitr může být montován s šestirychlostní manuální převodovkou původem z menší Imprezy nebo novou bezestupňovou převodovkou CVT u Subaru pojmenovanou Lineartronic. S tou je výhradně spojen další agregát v nabídce, atmosférický čtyřválec o objemu 2,5 litru a výkonem 167 koní. Příznivcům ostřejší jízdy je určena verze GT kterou pohání přeplňovaná varianta "dva-a-půl" litru dodávaná pouze s pětistupňovým automatem. Příznivci vznětových agregátů zajisté zvolí dvoulitrový diesel o výkonu 150 koní spojený s šestirychlostní manuálně řazenou převodovkou. Z uvedených motorizací nás nejvíce zajímalo spojení silnějšího atmosférického agregátu s novou bezestupňovou převodovkou.

Karoserie: od střízlíka až po tlouštíka

Nové Legacy působí mohutněji a méně sportovněji. Odklon od lehkých tvarů je patrný zejména při pohledu z boku. Přídi dominují protáhlé rozměrné světlomety a zádi velkoplošné svítilny. Směrovky nalezneme v bočních zpětných zrcátkách. Proporce vozu stojí za smíšené reakce. Většinou se líbí příď i boční silueta, ale záď má z určitých úhlů pohledů problematické proporce. Další nedostatek spočívá v příliš masivním bočním stylingu karoserie ve které zapadnou i osmnáctipalcová kola.

(-) chybí zadní stěrač

Subaru Legacy*

Sedan

 

Kombi

 

délka (mm)

 

4 730 (+65)

 

4 775 (+55)

 

šířka (mm)

 

1 780 (+50)

 

1 780 (+50)

 

výška (mm)

 

1 505 (+80)

 

1 535 (+65)

 

rozvor (mm)

 

2 750 (+80)

 

2 750 (+80)

 

zavazadelník (l)

 

486 (+53)

 

526 (+61)

 

* hodnoty uvedené v závorkách představují mezigenerační změnu

Interiér: prostornost a ergonomie

Mimo zbrusu nového kabátu poskytuje Legacy v obou karosářských variantách posádce více prostoru. Na vině je karoserie, která značně povyrostla a dotáhla se na lídry střední třídy (nárůst rozměrů karoserie můžete vidět v níže uvedené tabulce). Novinka byla konstruována s ohledem na zachování dynamických křivek a maximálního možného komfortu a akustické pohody na palubě (musíme se tak např. vyrovnat s absencí bezrámových oken). Nové Legacy je vybaveno rozsáhlou základní výbavou, která nejvíce scházela předešlé subtilní čtvrté generaci. Narazit tak můžete na šestici airbagů, duální klimatizaci, tempomat, ovládací prvky na volantu, systém kontroly trakce vozu, elektronickou parkovací brzdu, Hill Holder a další užitečné prvky. Legacy je nabízeno ve čtyřech stupních výbavy (Trend, Active, Comfort a Sport).

Příznivce značky potěší dobrá nízko položená přední sedadla, která však mají na můj vkus o něco kratší sedák. Samotný tvar a tuhost sedadel je bez připomínky. Řidič je navíc rozmazlován sedadlem elektricky seřiditelným včetně bederní opěrky. Paměť nastavení je však nabízena až od výbavy Comfort. Kruhové ukazatele v přístrojovém štítu vynikají výbornou čitelností a potěší přítomnost ukazatele ekonomičnosti provozu či palubní počítač, který ovládá pomocí dvojice kolíčků umístěných právě v kapličce za volantem. Legacy vyznává klasické rozložení ovládacích prvků a k samotné ergonomii nemohu mít závěžnější připomínku. Snad jen absence běžné páky ruční brzdy zamrzí většinu příznivců pohonu všech kol. U automobilu střední třídy se mi také nezamlouvala kvalita zvuku vestavěné audiosoustavy. Vyzdvihnout musím akustickou pohodu na palubě za kterou stojí solidní odhlučnění a tichý chod sametového čtyřválce.

Zavazadlový prostor pojme na 486 litrů zavazadel. Jeho plné využití však deklasuje tříprostorová koncepce karoserie. Navíc krajní zadní opěradla nejsou sklopná a při nutnosti převozu delšího předmětu jste odkázáni na sklopné prostřední opěradlo. Místo rezevního kola naleznete pouze plastový výlisek s opravnou sadou.

(+) příkladná ergonomie
(+) prostornost
(+) výbava
(+) odhlučnění
(-) ovládání palubního počítače
(-) kratší sedáky
(-) kvalita zvuku audiosoustavy
(-) omezená variabilita dána koncepcí sedan

Subaru Legacy sdn (Kč)

 

Trend

 

Active

 

Comfort

 

Sport

 

2.0i 6MT

 

680.000

 

760.000

 

-

 

-

 

2.0i CVT

 

-

 

820.000

 

-

 

-

 

2.5i CVT

 

-

 

830.000

 

970.000

 

-

 

2.5 GT 5AT

 

-

 

-

 

-

 

1 070.000

 

2.0D 6MT

 

-

 

820.000

 

970.000

 

1 010.000

 

Motor: sametový běh

Atmosférický čtyřválec produkuje výkon 123 kW při 5600 ot./min. a nejvyšší točivý moment 229 N.m. při 4000 ot./min. Podélně uložená převodovka Lineartronic s řetězovým rozvodem účinně využívá celého spektra otáček motoru. V mechanizmu jsou místo obvyklého kovového řemene použity řetězy, které spojují dvě řemenice variátoru. Bezestupňová převodovka nabízí šest pevných poměrů, které slouží jako virtuální převodové stupně.

Díky proměnnému časování ventilů a spojení s převodovkou Lineartronic dosahuje 2,5 litr stejné spotřeby jako dvoulitr. Trasu Zdiby-Brandýs nad Labem-Čelákovice-Poděbrady-Chlumec-nad-Cidlinou-Hradec Králové a zpět se mi podařilo zajet za skvělých 6,8 l/100 km při mírném překračování rychlostních limitů a lehké noze. Trasu Praha-Veltrusy-Lovosice-Litoměrice-Velemín-Kostomlaty-Milešov a zpět po zavátých komunikacích třetí třídy si Legacy řeklo o příděl 8,4 l/100 km. Často jsme na této trase hrnuli čerstvý sníh před sebou a konečně došlo na plné využití výhod pohonu všech kol. Po hlavním městě si čtyřválec říkal v průměru o 11,0 l/100 km, což je 0,2 více než uvádí sama automobilka. Pro smíšený provoz výrobce udává spotřebu rovných 8,0 l/100 km. V praxi však počítejte v běžném provozu se kombinovanou spotřebou 8,8 l/100 km. Budete-li na dálnici dodržovat maximální povolenou rychlost, počítejte s tím, že agregát bude točit pouhé 2200 ot./min. a spotřebuje 7,8 l/100 km.

(+) odpovídající spotřeba
(+) kultivovaný projev

Jízdní vlastnosti: sametová revoluce

Po technické stránce stojí za zmínku zejména upravený podvozek. Poprvé od roku 1966 došlo k přepracování uložení motoru, který je i s převodovkou posazen na kolébkovém rámu, který zvyšuje cestovní pohodlí. Nová je i zadní náprava, která má shodná horní ramena s Imprezou (model Outback má ramena z Forestera), přičemž pro oba modely jsou použity nápravnice i ložiska kol z Foresteru. Převodovka Lineartronic je první podélně montovaná řetězová převodovka CVT, která má šest přednastavených převodů pro manuální režim řazení (pomocí pádel pod volantem). Místo řemene konstruktéři použili řetěz, který zaručuje vyšší přenos točivého momentu a nižší tření. V

S příchodem nové Imprezy v provedení hatchback podvozek znatelně vyměkl. To samé potkalo Forester a teď i model Legacy z čehož jsem nebyl při uvedení na trh příliš nadšený. Během prvního svezení na mě nová generace působila rozpačitým dojmem. Až bližší seznámení změnilo mé jízdní dojmy. Spojení vytříbeného atmosférického čtyřválce s bezestupňovou převodovkou se ukázalo být naprostým ideálem pro lidi toužící po maximálním komfortu cestování. Subaru se podařil husarský kousek, když nastavil podvozek na velmi jemnou notu a přitom téměř úplně omezila náklony a pohupování karoserie. Po tisícovce kilometrů za volantem bych s klidem řekl, že podvozek byl laděn na míru českým rozbitým silnicím. Filtrování nerovností snese s srovnání s nejlepšími konkurenty ve střední třídě.

Legacy vyniká lehkostí a přirozeností ovládání. Samotný rozjezd je snadný za každé situace. I přes sníženou adhezi je zaručen solidní záběr a trakce. Jistota s jakou se Legacy je největší devízou samotného automobilu. Vůz poslouchá řidičovy pokyny s naprostou vážností a změny směru probíhají s vysokou samozřejmostí. Díky plynulému přísunu výkonu se vytrácí dojem z rychlosti a řada řidičů nabývá dojmu, že vůz neoplývá zrovna přílišnou dynamikou. Opak je však pravdou. Lineární zrychlení přispívá k vysokému cestovnímu komfortu a pohodu v kabině. Samotná převodovka snese srovnání s dvojspojkovým DSG (řadí pod 100 ms). Měnit přednastavené virtuální rychlostní stupně je možné pádly pod volantem, ale většina řidičů stejně podlehne kouzlu Lineartronicu a řadit nebude. Řízení je na dnešní dobu velmi přesné a stále relativně komunikativní (ukecanější najdeme ve verzi GT, která má stále hydraulický posilovač). Brzdy fungují odpovídajícím způsobem a nelze k nim mít závažnější připomínku.

Symetrický pohon všech kol s aktivním dělením točivého momentu mezi nápravy zajišťuje maximální možnou stabilitu zejména za snížené adheze. K dobrým jízdním výkonům přispívaly obuté pneumatiky Nokia WR, které fungovaly zejména na sněhu výborně. Musíte však myslet na to, že "čtyřkolka" není samospasitelná a že pro ní rovněž platí fyzikální zákony. Její hlavní výhoda spočítá zejména v ulehčeném přenosu výkonu na vozovku a možnosti rychlejšího výjezdu ze zatáčky.

TIP: Jeden model, tři různé pohony kol - u zážehového i vznětového dvoulitru ve spojení s manuální šestirychlostní převodovkou je výkon rozdělován mezi přední a zadní nápravu v poměru 50:50 pomocí centrálního diferenciálu s omezenou svorností a viskózní spojkou. Dojde-li k prokluzu předního či zadního kola, viskózní spojka upraví rozdělení hnacího momentu pro zachování nejvyšší možné trakce. U vrcholné verze Legacy 2.5 GT je k dispozici stálý pohon všech kol s proměnlivým rozdělováním točivého momentu pomocí planetového převodu (běžně je rozdělován v poměru 45:55 s upřednostňováním zadní nápravy). Pro námi testovaný model a dvoulitrový zážehový motor ve vybavený bezestupňovou převodovkou je určen systém stálého pohonu všech s aktivním rozdělováním točivého momentu mezi kola přední a zadní nápravy. 

(+) jízdní dovednosti /trakce, stabilita/

Závěr: Legacy premiantem střední třídy

Model Legacy je v mých očích jasným premiantem střední třídy. Legacy je vozem, který Vás doveze na místo určení komfortně, přičemž ho nezastaví ani rozjezdy v zasněžených kopcích. Oproti předchozí generaci nabízí o stupeň dospělejší chování. Přestože se hravost předchůdce úplně nevytratila, odklon ke komfortně smýšlejících zákazníkům je totiž značný. Ze subtilní sportovně zaměřené čtvrté generace dospělo páté pokračování ve fortelného a solidního nástupce.

Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
2
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
3
Celkové hodnocení - průměr:
1.71
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Sedan
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 730
Šířka (mm)
1 780
Výška (mm)
1 505
Rozvor (mm)
2 750
Rozchod kol vpředu (mm)
1 495
Rozchod kol vzadu (mm)
1 490
Světlá výška (mm)
150
Provozní hmotnost (kg)
1 534 - 1 571
Maximální hmotnost (kg)
2 020
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
5,5
Objem zavazadlového prostoru (l)
486
Motor
Typ
Zážehový
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
2 457
Vrtání x zdvih (mm)
99.5 x 79.0
Kompresní poměr
10.0 : 1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
123 (167) / 5 600
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
229 / 4 000
Spotřeba
Město
11,0
Mimo město
6,2
Kombinovaná
8,0
CO2 (g/km)
185
Palivová soustava
Palivo
Natural BA95
Objem nádrže (l)
65
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
10,3
Max. rychlost (km/h)
210
Převodovka
Typ převodovky
CVT
Počet rychlostních stupňů
Bezestupňová
Přenos hnací síly
Spojka
Kapalinový měnič
Převodovka
CVT
Pohon
AWD
Řízení
Typ
Hřebenové s el. posilovačem
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson
Vzadu
Double wishbone
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
215/50 R17
Ráfky
17 x 7
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
680.000 (2.0i Trend)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
830.000
Celková cena testovaného vozu (Kč)
830.000
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Koloss, 25.02.2010 13:00
Jinak kombi samozřejmě stěrač má.
nzg1, 25.02.2010 13:46
Nepochopil, auto ma 3 mechanicke diferencialy a viskozni spojka tam plni funkci uzaverky mezinapravoveho diferencialu.

U haldexu mezinapravovy diff. chybi.
nzg1, 25.02.2010 13:49
Jeste tedy upresnim, manual ma mnou vyse popsany system a automat u nizsich motorizaci ma Active AWD,coz se zdalky podoba Haldexu (chybi mezinapravovy dif)



http://wiki.subarufanclub.cz/technika/awd
figo, 26.02.2010 23:20
Vlastním Imprezu a když dáš plnej tak tě zadek začne předjíždět :o)
figo, 26.02.2010 23:28
Ta CVT převodovka je vopruz, to si žádný normální Subarista nemůže pořídit, při zkušební jízdě jsem si připadal jak v trolejbusu. Šlapat na plyn můžeš jak chceš, stejně se otáčkoměr válí někde v první půlce rozsahu a pocitově auto vůbec nejede. Rychloměr sice usvědčuje z opaku, ale takové auto bych opravdu nechtěl, rád řídím...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů