Opel Zafira 1,9 CDTI (VIDEO)

Tests
Vojtěch Vrzal | 27.02.2006
dalších 36 fotek
Zafira poslouchá řidiče na slovo, spolujezdci ale z tvrdosti podvozku tak nadšení nebudou. | foto: Opel
Smíchejte kompaktní rozměry s vyšší karosérií, sedmi sedadly ve variabilním balení, zajímavými prvky výbavy a okořeňte moderním italským turbodieselem. Račte s námi okusit vylepšený recept mezinárodní kuchyně jménem Opel Zafira 1,9 CDTI.

Smíchejte kompaktní rozměry s vyšší karosérií, sedmi sedadly ve variabilním balení, zajímavými prvky výbavy a okořeňte moderním italským turbodieselem. Račte s námi okusit vylepšený recept mezinárodní kuchyně jménem Opel Zafira 1,9 CDTI.


Novou Zafiru jsme vyzkoušeli s nejsilnějším turbodieselem a ve výbavě Elegance.
První generace Opelova kompaktního MPV se i přes některé nedostatky v kvalitě zpracování a spolehlivosti dočkala velkého úspěchu. Současná druhá generace se představila před rokem v Ženevě a stejně jako ta první vychází technicky i designově z modelové řady Astra. Na našem trhu si mohou zákazníci vybrat ze čtyř benzínových motrů - 1,6 16V (77 kW/105 k), 1,8 16V (103 kW/140 k), 2,2 16V (110 kW/150 k) a 2,0 Turbo (147 kW/200 k). Zastáncům úsporných turbodieselů se nabízejí tři výkonové varianty nového motoru 1,9 CDTI, který se vyrábí ve společné továrně GM a Fiatu v Itálii. Tuto pohonnou jednotku můžete dostat ve verzích 74 kW (100 k), 88 kW (120 k) a 110 kW (150 k). Všechny motory kromě dvou nejslabších benzínových agregátů jsou standardně spojeny s šestistupňovou manuální převodovkou. My jsme vyzkoušeli nejsilnější vznětový motor v kombinaci s výbavou Elegance, která ovšem pro letošní rok z nabídky vypadla. Nedávno jsme otestovali i jednoho z přímých konkurentů Zafiry, Mazdu 5, takže tentokrát bude test i trochu srovnávací.

Srovnání Opelu Zafira s vybranými konkurenty

 

Opel Zafira

 

Mazda 5

 

Renault Grand Scénic

 

Volkswagen Touran

 

Motor

 

1,9 CDTI

 

2,0 MZR-CD

 

2,0 dCi

 

2,0 TDI

 

Max. výkon (kW (k)/ot./min)

 

110 (150)/4000

 

105 (143)/3500

 

110 (150)/4000

 

103 (140)/4000

 

Max. točivý moment (Nm/ot./min)

 

320/2000

 

360/2000

 

340/2000

 

320/1750

 

Zrychlení 0-100km/h (s)

 

10,5

 

10,4

 

9,8

 

10,2

 

Max. rychlost (km/h)

 

202

 

197

 

204

 

200

 

Průměrná spotřeba (l)

 

6,2

 

6,3

 

5,8

 

6,1

 

Rozměry (mm)

délka:

šířka:

výška:

 

4467

1801

1645

 

4505

1755

1615

 

4493

1810

1636

 

4391

1794

1652

 

Rozvor (mm)

 

2703

 

2750

 

2736

 

2677

 

Zavazadlový prostor za 3./2./1. řadou sedadel (l)

 

140 - 1820

 

112 - 1566

 

200 - 1920

 

121 - 1989

 

Cena ve srovnatelné výbavě (Kč)

 

834 200

 

773 320

 

823 000

 

896 200

 

Karosérie


Karosérie je bohatě prosklená. Množství chromových plastů prozrazuje domovinu koncernu GM.
Zevnějšek Zafiry se nese zcela v duchu současného designového trendu značky, který charakterizují ostře řezané hrany a množství chromových plastů. Relativně mohutnou karosérii opticky odlehčují velké prosklené plochy, ke kterým se v našem případě přidala i prosklená střecha, jejíž cena se vyšvihla na rovných 46 000 Kč. Zajímavě působí i hodně plasticky tvarovaná příď Zafiry, musím se ale přiznat, že aktuální design Opelů není takříkajíc můj šálek čaje a kvůli vzhledu bych si Zafiru rozhodně nevybral. Pochvalu si ale zaslouží všech pět rozměrných dveří. Především úhel otvírání těch předních se povážlivě blíží devadesáti stupňům a než kolem pantů opíšou celý oblouk, projdou dokonce přes dvě aretační polohy. Jak už to u aut této kategorie bývá, díky vyšší stavbě je nastupování velice pohodlné.

Tady přichází možnost pro první stručné srovnání s Mazdou 5. Ve srovnání s ní působí Zafira kvůli bohatě prosklené kabině s trochou nadsázky jako papamobil, karosérie Mazdy je mnohem kompaktnější i dynamičtější, chcete-li sportovnější. Výhled z obou vozů je přitom velmi dobrý. Ze Zafiry toho přeci jenom vidíte o trochu víc, ale jen do chvíle než potřebujete couvat "na zrcátka", která jsou překvapivě nízká.

+ rozměrné dveře s širokými úhly otevření

+ možnost zajímavé prosklené střechy

- přemíra lacině působících chromových plastů

- malá zpětná zrcátka

Interiér


Nastupování rozměrnými a doširoka se otevírajícími dveřmi je velice pohodlné.
Jak jsme už zjistili, dostat se do útrob Zafiry je příjemné a pohodlné. Uvnitř nejprve zaujme výrazně plastické tvarování palubní desky v "kosmickém" stylu (zvláště pak středového panelu, který zasahuje až k přednímu sklu), které dobře koresponduje s vnějším designem. Otázkou vkusu jsou plastové pruhy imitující dřevěné obložení. Osobně mi v moderně střiženém interiéru přišly trochu nepatřičné, i když na druhou stranu celkový dojem příliš neruší. Zajímavostí je páka ruční brzdy ve tvaru písmene "U", která připomíná spíše prvek z kokpitu dopravního letadla. Po usednutí za tříramenný stavitelný volant se řidič může dosyta vyřádit hledáním ideální polohy. Kromě volantu lze výškově nastavit sedadlo, které se dá navíc nezvykle naklápět i vcelku s pevným úhlem mezi sedákem a opěrákem. Pohodlný posez by měl v Zafiře najít opravdu každý. Tak jako u většiny moderních aut můžeme i tentokrát zopakovat větu, že všechna sedadla jsou pohodlná, i když tvrdá, což cestující ocení hlavně při delších cestách.

Kaplička před řidičem ukrývá rychloměr s otáčkoměrem, mezi kterými je malý kruhový ukazatel stavu paliva. Nejdůležitější informace doplňuje digitální ukazatel počtu ujetých kilometrů. Zvláště u turbodieselu je zarážející ukazatel teploty motoru. Kdo nechce motor zbytečně ničit vytáčením za studena, musí se spolehnout jen na vlastní odhad. Ještě více ale řidiči znepříjemňují práci jiné dva detaily. Prvním z nich je páčka blinkrů. Pokud na ni zatlačíte menší než velkou silou, Zafira třikrát zabliká, když zatlačíte více, blinkry blikají dokud nezatočíte a znovu nenarovnáte volant. Odhadnout tu správnou sílu ovšem není úplně snadné a pokud pak chcete blinkry vypnout, musíte zablikat na druhou stranu. Další nepříjemnosti působí palubní počítač, respektive jeho ovládání. I když se s počítači, mobily a podobnými zařízeními celkem přátelím, při snaze přijít na to, jak "ochočit" počítač Zafiry jsem si připadal jako návštěvník z pravěku. Pro příklad uvedu jednu záludnost - pokud je venkovní teplota kolem nuly, po nastartování se přes celý displej rozsvítí varování s výzvou, abyste zmáčkli tlačítko "OK". Toto tlačítko byste ale hledali marně a i když se trochu intuitivně trefíte na to správné místo (nijak neoznačená ploška uprostřed mezi čtyřmi šipkami), zmate vás to, že varování nemizí - musí totiž svítit určitou dobu, řekněme 20 sekund. Zkrátka k ovládání palubního počítače je nutné prostudovat manuál a ani potom raději nic nenastavovat za jízdy.


Materiály v interiéru jsou kvalitní a dobře zpracované. K dorozumívání s palubním počítačem si nezapomeňte vzít manuál a kopec trpělivosti.
Přesuňme se ale k vydařené části vozu, systému sklápění sedadel Flex7. Druhá, třímístná řada sedadel se dá posouvat a má i sklopná opěradla. Místa pro cestující je dostatek, škoda jen, že druhá řada nejde zcela vyjmout, čímž by se v případě potřeby dal ještě zvětšit veliký zavazadlový prostor. Dvojice samostatných sedadel ve třetí řadě je skryta v podlaze zavazadelníku. Pro jejich vyklopení či sklopení je ovšem nutné nejprve posunout druhou řadu úplně dopředu. Poměrně dost místa najdou cestující i ve třetí řadě, ale vzhledem k tomu, že sedáky jsou hodně nízko u země, jsou dvě poslední sedadla vhodná spíše pro malé děti. Do zavazadlového prostoru je velmi dobrý přístup a jeho práh leží v jedné úrovni s podlahou.

Zajímavým prvkem námi testované Zafiry byla panoramatická střecha s dvěma prosklenými pruhy po stranách. Mezi nimi najdeme množství poměrně velkých uzavíratelných schránek. Je ale na zvážení, jestli atraktivní prosklení a možná až přebytečné množství odkládacích prostor stojí za příplatek 46 000 Kč.

Kapitolu věnovanou interiéru také zakončíme srovnáním s Mazdou 5. Zafira nabízí kvalitnější materiály, lépe umístěnou řadící páku, větší a přehlednější displej palubního počítače a pohodlnější druhou řadou sedadel, kam se můžou bez obav posadit tři cestující. Mazda zase těsně vítězí v kvalitě zpracování a u mě osobně i v designu palubní desky. Jednodušší je i manipulace se sedadly, druhou řadu tvoří dvě samostatně posuvná sedadla, ovšem prostřední místo je prakticky nepoužitelné. Konstruktérům Mazdy se navíc povedlo vměstnat rezervu pod podlahu kufru, zatímco Zafira jí má uchycenou zespodu vozu. Palubní počítač Mazdy má sice méně funkcí a poměrně malý displej, ale jeho ovládání je narozdíl od Zafiry jednoduché a intuitivní.

+ velký vnitřní prostor

+ kvalitní materiály i zpracování

+ propracovaný systém Flex7

- nepřehledné ovládání palubního počítače

- špatně vyřešené ovládání blinkrů

Motor


Pod kapotou se ukrývá motor 1,9 CDTI s výkonem 150 koní vyvinutý ve spolupráci s Fiatem.
Turbodiesel 1,9 CDTI je jednou z nejsilnějších stránek Zafiry. Testovaná nejsilnější verze poskytuje slušný maximální výkon 110 kW (150 k) při 4000 ot./min. a hlavně mohutný točivý moment 320 Nm při 2000 ot./min. 1628 kilogramů vážící Zafiru dokáže rozhýbat svižně a s přehledem a přitom zůstává celkem skromný (viz. TEST SPOTŘEBY). Během testu jsme jezdili s průměrnou spotřebou kolem 7 litrů nafty na 100 km. Po nastartování (zvláště v třeskutých mrazech) se sice na chvíli můžete zaposlouchat do dieselového "kadle - kadle", po chvíli ale agregát ztichne a posádku již nijak neruší. Jen při sešlápnutí plynového pedálu můžete zaslechnout krátké zahvízdání turba.

Motor si dobře rozumí s šestistupňovou převodovkou, která umožňuje cestovat dálniční rychlostí 130 km/h při 2500 ot./min. (na 6. rychlostní stupeň). Motor bez mrknutí oka udrží na tempomatu nastavenou rychlost 140 km/h do všech dálničních kopců. Problémem není ani rychlejší tempo, při 3000 ot./min. už Zafira uhání rychlostí 160 km/h.

Srovnání s benzínovým dvoulitrem Mazdy 5 (i když má téměř stejný výkon) je bezpředmětné, takže k Mazdě 5 na tomto místě jen tolik, že její zbraní pro případný souboj s testovanou Zafirou je naftový motor 2,0 MZR-CD s výkonem 105 kW (143 k)/3500 ot./min. a točivým momentem 360 Nm/2000 ot./min. I u Mazdy je turbodiesel spojen s šestistupňovou převodovkou.

+ pružný a dostatečně výkonný motor

+ příznivá spotřeba

Jízdní vlastnosti


Zafira poslouchá řidiče na slovo, spolujezdci ale z tvrdosti podvozku tak nadšení nebudou.
Z hodně trvrdě naladěného podvozku bude mít radost především řidič. Jízdní vlastnosti Zafiry patří k tomu nejlepšímu v dané třídě a auto zůstává jisté v rychle projížděných zatáčkách, ve vysokých rychlostech i při vyhýbacích manévrech. Zkrátka takové vychování by od auta s vysoko položeným těžištěm čekal jen málokdo. Trochu méně důvodů k nadšení budou mít ostatní pasažéři, zvláště ti na zadních sedadlech by asi něco jistoty vyměnili za komfortnější odpružení. K příjemnému a jistému ovládání Zafiry přispívá i strmé řízení a ostré brzdy. Ty ale mají trochu horší dávkování, na které je potřeba si chvíli zvykat. Krok brzdového pedálu je zezačátku hodně lehký a auto jen přibržďuje, ale ještě než pedál stačí ztuhnout, brzdové destičky se nečekaně hladově zakousnou do kotoučů. Ale jak jsem se už zmínil, je to otázka zvyku.

Tady bude souboj s Mazdou 5 opravdu napínavý. Zafira svými jízdními vlastnostmi těsně vítězí, ale podvozek Mazdy 5 je o poznání komfortnější a přitom téměř stejně jistý. Řazení je u obou vozů bezproblémové, to v Mazdě je ale přeci jenom přesnější, pětka má i lépe dávkovatelné brzdy. Zafira zase jednoznačně vítězí v řízení, které je u Mazdy přeposilované a totálně řidiče izoluje od dění na přední nápravě. Nutno ještě dodat, že u obou rivalů hlídá řidiče stabilizační systém, který se dá ale v případě Mazdy vypnout.

Zajímavé je, že i když je Mazda zhruba o 200 kg lehčí než Zafira, při jízdě působí těžším dojmem. To je zřejmě způsobeno větší prosklenou plochou karosérie Zafiry, tvdším naladěním podvozku a především motorem. Turbodiesel má téměř dvojnásobný točivý moment než benzínový motor Mazdy.

+ nečekaně jisté jízdní vlastnosti

+ účinné brzdy

- možná až příliš tvrdý podvozek

- dávkování brzd vyžaduje zvyk

Verdikt


Žádné zásadní nedostatky jsme na Zafiře nenašli, ale jízdu dokáže znepříjemnit několik nepovedených detailů.
Zafira je i díky úspěchu první generace jedním z prvních modelů, který vytane na mysl při uvažování o kompaktním MPV. Nabízí především velký vnitřní prostor se slušnou variabilitou, kvalitní materiály i zpracování, silný a úsporný turbodiesel a výborné jízdní vlastnosti. Žádné podstatné nedostatky náš test neodhalil. O to zbytečněji působí některé detaily, které dokaží dost znepříjemnit užívání vozu, jako například ovládání blinkrů, palubního počítače nebo poměrně malá zpětná zrcátka. Zafiru s tímto motorem bych zvolil, pokud bych uvažoval čistě racionálně, naopak srdce by jednoznačně volilo Mazdu 5. Ta kromě vzhledu Zafiru překonává kvalitou zpracování a jednodušší manipulací se sedadly. K tomu přidává posuvné boční dveře. Pro Mazdu hovoří i lepší poměr mezi cenou a užitnou hodnotou, v Zafiře totiž za výbavu musíte nemilosrdně platit, zatímco Mazda nabízí prakticky vše důležité v základní výbavě. Nejvíce bodů Mazdě naopak ubírá nepohodlné prostřední sedadlo ve druhé řadě. Oba vozy ale patří na špičku svého segmentu a nejvíce tak asi budou rozhodovat osobní sympatie.

Rating
Brzdy
2
Design
2
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
3
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
1
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
1
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.64
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Pětidveřové MPV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4467
Šířka (mm)
1801
Výška (mm)
1645
Rozvor (mm)
2703
Rozchod kol vpředu (mm)
1488
Rozchod kol vzadu (mm)
1510
Provozní hmotnost (kg)
1628
Maximální hmotnost (kg)
2075
Počet míst (os.)
7
Minimální poloměr otáčení (m)
11,5
Objem zavazadlového prostoru (l)
140 - 1820
Motor
Typ
Vznětový přeplňovaný
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1910
Vrtání x zdvih (mm)
82 x 90,4
Max. výkon kW (k)/ot./min.
110 (150)/4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
320/2000 - 2750
Spotřeba
Město
7,8
Mimo město
5,3
Kombinovaná
6,2
CO2 (g/km)
167
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
58
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
10,5
Max. rychlost (km/h)
202
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
6
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
552 900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
791 900
Cena příplatkové výbavy (Kč)
88 300
Celková cena testovaného vozu (Kč)
880 200
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Tom, 01.03.2006 18:19
Mám první generaci Zafiry a jsem maximálně spokojený.Bezproblémové auto.Myslím si -že Opely jsou u nás nedoceněny a jsou určitě lepší než Renault,Hyundai atd.
Tanapa, 01.03.2006 18:21
Pěkný desing,velká cena,bezkonkurenční prostornost,šla bych do ní.
Cíno, 01.03.2006 18:23
1- Touran ,2-Zafira-3-Mazda 4-Renault
kawa, 01.03.2006 18:28
Opely bohužel u nás nemají nej pověst,ale myslím že to platí pouze pro starší vozy tak do 90.let.dneska jsou myslím plně srovnatelné s ostatníma "průměrnýma značkama" jako je Ford,Peugeot atd.Nový desing Opelu se mi líbí,je svůj a myslím,že pohlednější než některé jiné znečky.
Jirka K., 04.03.2006 01:24
moje řeč, lidi to nemají a melou a vedi hovn*, věři když jim nějaky baworař řekne jak je to na <|> a je to! Baworaři všech zemi tahnite do ...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů