Opel Insignia Country Tourer – co dokáže manažerský vůz o síle 210 koní?

Tests
František Mašek | 05.11.2018
dalších 11 fotek
foto: Opel
Silný naftový motor se skvělým odhlučněním v interiéru i slabší akcelerace ve spojení s výbornými jízdními vlastnostmi. To vše v sobě spojuje testované biturbo 2.0 CDTI s automatickou převodovkou v Opelu Insignia Country Tourer.
„Oplastovaná“ verze Opelu Insignia nese název Country Tourer. K mání je výhradně jako kombi a designově se jedná o velmi vydařený a nápaditý kousek. Ostatně tak tomu je u všech modelů Insignia aktuální generace. Plastové doplňky jsou efektní a na vozu majestátních rozměrů dělají dojem. Že by ale plasty předurčovaly vůz k výkonům v terénu, se říct nedá. Jde hlavně o efektní doplněk komfortního manažerského vozu. Líbí se nám také boční prolisy, které jasně dávají najevo příslušnost k rodině Insignia. A falešné koncovky výfuku? Působivé, ale podle nás je tohle auto nemá zapotřebí. Dobře si naopak stojí líbivé a současně maximálně funkční Matrix LED světlomety. Chytrá adaptivní diodová světla eliminují neduhy jako oslňování a neustálé přepínání dálkových světel, které při dlouhých jízdách v noci umí jinak řidiče pěkně potrápit.

V interiéru můžeme kromě výborné prostornosti jednoznačně pochválit kvalitu materiálů a dílenské zpracování. V testovaném vozu jsme měli možnost otestovat příplatkovou výbavu Inovace za 46 300 Kč. Zahrnuje bezdrátovou indukční nabíječku, bezdotykové otevírání zavazadelníku, 8´´ multimediální displej s velkými ikonami a rychlou odezvou a v neposlední řadě barevný head-up displej, který se ovládá nad míru komfortně pomocí tlačítek přímo na volantu. Prvním větším zklamáním je slabé rozlišení zadní parkovací kamery, která jinak funguje, jak má.

Pozice za volantem je výborná, vhod přijde i sedák, který je možné dle potřeby prodloužit. V testovaném voze jsme vyzkoušeli prvotřídní příplatková sedadla s certifikátem AGR, kterým není co vytknout. Pasažéři vzadu mají k dispozici sice sedadla bez AGR, ale odměnou je jim dostatek prostoru. Sami bychom si vybrali variantu vozu bez příplatkového panoramatického okna, které prostor nad hlavou vzadu jednoznačně ubírá.

Za zmínku stojí ještě zavazadelník, který se s ohledem na objem 560 litrů jeví jako méně konkurenceschopný. Ano, není to v daném segmentu právě obr, ale překvapil nás. Opel si dal záležet na pravidelném tvaru a velkých pátých dveřích, které umí vyrobit nečekaně velký vstupní otvor do kufru.

Zajímalo nás, jak si konstruktéři poradili s hlučností tohoto silného a bezpochyby hlučného motoru. Dobrou investicí je zmíněný paket Inovace, který zahrnuje i dvojitá laminovaná skla. Ta odhlučení výrazně zlepšují. Také výplně dveří jsou bytelné a zjevně i kvalitní. Odhlučnění je jednoznačně silnou stránkou vozu a dá se říct, že cestující žádný zvukový diskomfort nepocítí.

Do rukou se nám dostal vůz ve vrcholné motorizaci. Vznětový dvoulitrový čtyřválec rovnou s dvěma turby a výkonem 210 koní. V této motorizaci dostanete Country Tourer výhradně s osmistupňovou dobře vyladěnou měničovou převodovkou a pohonem všech čtyř kol. Akcelerace by mohla být poněkud více bezprostřední, v tomto ohledu nás vrcholná motorizace vozu opravdu zklamala. Naftový agregát celkově hodnotíme jako nepříliš úsporný. Vůz jsme nešetřili, ale dálniční stotřicítku jsme nepřekročili. Přesto se průměrná spotřeba na cestách zahrnujících okresky, město a dálnici vyšplhala přes 7 litrů. S ohledem na majestátní rozměry, váhu a pohon všech kol se možná nemusí všem řidičům zdát špatná. My však víme, že jiná auta v segmentu to se spotřebou umí lépe.

Daleko lépe hodnotíme maximálně komfortní podvozek, který zvládá nerovnosti i na základních 18´´ kolech na jedničku. Pokud jste od nás očekávali jakékoli testování vozu v terénu, tak jste na omylu. Za vše hovoří světlá výška 146 mm. Ačkoli se jedná o vůz, který navozuje pocit terénního vzezření, tak tento údaj jasně dokládá, že k výkonům v terénu Country Tourer není určený.

Pochvalu si zaslouží zdařilé jízdní režimy. Jsou tři (Tour, Normal a Sport) a rozdíly mezi nimi jsou citelné. Jen k tomu, aby řidiče skutečně bavil režim Sport, Insignii něco málo chybí. Zato režim Tour je pro tento vůz a dlouhé cesty po dálnici jako stvořený. Manažeři budou spokojeni.

+ komfortní podvozek
+ výborné odhlučení a prostornost kabiny
- Slabší akcelerace
- Vyšší spotřeba
Rating
Brzdy
2
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
2
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
3
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.71
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
5004
Šířka (mm)
1871
Výška (mm)
1525
Rozchod kol vpředu (mm)
1607
Rozchod kol vzadu (mm)
1610
Světlá výška (mm)
146
Provozní hmotnost (kg)
1732
Maximální hmotnost (kg)
2380
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
560
Motor
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1956
Max. výkon kW (k)/ot./min.
154/4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
480/1500
Max. výkon kW (k)
154 (210)
Max. točivý moment Nm
480
Spotřeba
Město
9,4
Mimo město
5,8
Kombinovaná
7,2
CO2 (g/km)
188
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
62
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
8,2
Max. rychlost (km/h)
228
Převodovka
Typ převodovky
Automat
Počet rychlostních stupňů
8
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
892900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1015900
Cena příplatkové výbavy (Kč)
87300
Celková cena testovaného vozu (Kč)
1103200
Příplatková výbava
Inovace, panoramatické střešní okno
46300, 41000
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů