Nissan Micra - nová generace v našem redakčním testu

Tests
Adam Špaček | 16.05.2011
dalších 36 fotek
Nissan Micra si za dobu své existence vytvořil renomé schopného městského automobilu. Liší se nová generace?

Předchůdce s označením K12 se vyráběl od roku 2002 až do 2010. Osm let je dlouhá doba a tak byl nejvyšší čas ho nahradit. Nissan novou generaci Micry využil pro premiéru nové platformy a řady tříválcových motorů. Navíc se výroba přestěhovala z Anglie do několika nových závodů. Podívejme se tedy naší novou Micru původem z Indie.


Karoserie: Elegantní ale konzervativní
Nový design Micry je podstatně menší změnou oproti předchozí generaci, než tomu bylo u modelu K12. Odvážný design předchůdce posloužil jako základ, který byl uhlazen do překvapivě konzervativního vzhledu. Proporčně se žádné zásadní revoluce nekonají. Nová generace tradičně narostla, a to o 61 mm do délky a skromných 5 mm do šířky. Oproti tomu výška vozu se snížila o 10 mm. Celkově tak auto působí trochu stabilněji než dříve. Čelní část vozu je nyní vyšší a přední světlomety se posunuly o kousek dopředu. Stejně jako u předchůdce si zachovaly zakulacený tvar, ale nijak tentokrát nevystupují ze siluety vozu. V předním nárazníku nalezneme dvoudílný otvor chladiče. Změny se dočkal vrchní otvor, který je rozdělen horizontálně za pomoci chromované lišty. Příď tak ve výsledku není tak odvážná, jako předchozího modelu, ale hraje na elegantní linie. Boční obloukový profil oken zůstal nezměněn, střecha ovšem vzadu není tak oblá. Na střeše mě zaujal dvojitý obloukový prolis. Ten nejenže oživuje plochu střechy, ale zároveň slouží k jejímu vyztužení při zachování nízké váhy. Zadní část vozu je potom oproti předchozí generaci kolmější. Hrana střechy je tvořena decentním spoilerem se skrytým brzdovým světlem. Další změnou je přesunutí registrační značky do prolisu v nárazníku. Naše Micra byla lakovaná černou barvou a byla vybavena 14“ koly z lehkých slitin.


+ elegantní vzhled
- méně originální než předchozí model


Interiér: Překvapivě prostorný
Se zakulacenými tvary karoserie ladí i interiér. Palubní deska z tvrdého plastu je uprostřed rozdělena na tři oblé celky, přičemž ten střední je vystupující střední konzola. Z těchto celků pak vystupují ještě kruhové výdechy klimatizace. Celá palubní deska je, jako většina interiéru, z tvrdého plastu a na dotek tedy nepříjemná. Na straně řidiče vystupuje přístrojová kaplička, zevnitř lemovaná stříbrným plastem. Jak se na městské auto sluší a patří, dominantním ukazatelem je uprostřed umístěný rychloměr. Nalevo od něj je pak přilepený menší otáčkoměr a tím výčet budíků končí, teplotu motoru jsem hledal marně. Graficky jsou ukazatele jednoduché, ale ve tmě působí díky bílému podsvícení povedeně. Palubní počítač se nachází v malé kapličce schované uprostřed rychloměru a kromě typických funkcí zobrazuje také stav palivové nádrže. Netradiční mi přišlo jeho ovládání pomocí dvojice tlačítek umístěných nalevo od volantu na palubní desce. Tam jsem také našel tlačítko na deaktivaci ESP a spuštění systému měření parkovacího místa (parking pack, pro výbavy Acenta a Tecna standard, jinak 7000,- Kč). Systém po určení směru parkování směrovkou měří míjená místa a na displeji palubního počítače vyhodnotí jejich velikost. Ohlásí Vám buď „ok“, „obtížné“, nebo nedoporučuji (méně než 60 cm navíc). Zaparkovat ale musí řidič nakonec sám. Středová konzola skrývala v našem případě dotykovou obrazovku navigačního systému (Nissan Connect, 13000,- Kč). Ta se ovládala snadno, ale bohužel jí chyběla čeština. Přes obrazovku se ovládá i audiosystém se šesti reproduktory. Ten nabízí slušný poslech, který ale trochu rušilo rezonování dveřních výplní. Ty mi ostatně na celém interiéru vadily nejvíce. Jejich chatrná konstrukce způsobovala kromě rezonací také to, že se při každé manipulaci s dveřmi prohýbala ve směru působené síly. Překvapivě jsem si přes svou velikost našel příjemnou pozici za volantem. Vliv na to mělo nastavitelné sedadlo a volant. Sedadla nenabízí téměř žádné boční vedení, ale to by u Micry čekal asi jen málokdo. Volant pak byl tříramenný, anatomický a nabízel tlačítka sloužící k ovládání tempomatu a radia. Nepovedená mi naopak přišla rozviklaná loketní opěrka. Ta byla navíc užší, než bylo mému lokti příjemné. Další silnou stránkou Micry jsou úložné prostory. Díky posunutí airbagu dopředu jsou u spolujezdce k dispozici rovnou dvě schránky, polička a netradičně i tajná schránka pod sedákem. Vzadu je místa překvapivě dostatek. Více než prostor na nohy mě limitovalo místo pro hlavu. Pro děti a menší osoby to ale neznamená žádnou komplikaci. Kufr zase tak zázračný není, nabízí 265 l (Ford Fiesta 281 l, Škoda Fabia 315 l, Toyota Yaris 363 l, Kia Picanto 157 l, Hyundai i20 295 l, Suzuki Alto 129 l). V případě potřeby lze sklopit i zadní sedadla dělená v poměru 2:1 a získat tak 511 l. Nevytvoří se však rovná ložná plocha. Kladně musím hodnotit výšku otevřeného víka kufru, o které jsem ani při svých 190 cm nezavadil.


+ úložné prostory
+ ergonomie ovládacích prvků
- velikost zavazadlového prostoru
- použité materiály

Motor: Čiperný tříválec s laxní převodovkou
Jak jsem již nastínil, v Micře se představil nový tříválec. Ten by měl podle výrobce vyhovět „ekologickému“ trendu a zároveň zachovat potřebnou dynamiku. Jedná se o zážehový tříválec o objemu 1,2 litru disponující výkonem 59 kW (80 koní) při 6000 ot./min.. Podle Nissanu by měl plně zastoupit menší vznětové agregáty, se kterými se u Micry nepočítá, a proto je naladěn pro točivý moment v nižších otáčkách. Dost už ale teorie, po nastartování mě vítá trochu drsnější zvuk tříválce. V našem případě byl motor doplněn novou generací bezstupňové převodovky CVT (příplatek 40000,- Kč oproti manuálu) a tak stačí zařadit D a vyrážím. Hned při prvním odbočování odhaluji největší neduh převodovky. Jakékoliv zrychlení provází prodleva asi dvě vteřiny, což mi na křižovatce trochu nahnalo strach. Nepomáhá tomu bohužel ani sportovní mód aktivovaný tlačítkem na řadící páce. Jinak je dynamika vozu odpovídající jeho výkonu. Při větším zatížení převodovka motor točí nad 3 tisíce a při plném zatížení až k pěti tisícům otáček. Motor se sice točit nechá ochotně, ale dynamika je i tak vlažná. Zajímavý je režim převodovky L. Ten zkrátí celkový převodový poměr a zrychlí tak vůz ve městě za cenu maximální rychlosti. Spotřeba závisela na tom, jak jsem se k motoru choval. Při klidné jízdě městem jsem se se 7 l/100 km přiblížil uváděné hodnotě 6,7 l, kombinovaně spotřeba pohybovala na 5,9 l oproti 5,4 l uváděným. Ostřejší zacházení se projeví žíznivostí motoru, na dálnici pak není problém dostat se na 9 l/100 km.


+ spotřeba
- reakční prodleva převodovky

Jízdní vlastnosti: Obratný drobek
Kromě nového motoru se představila i nová platforma „V“. Jednou z předností nové platformy je snížení váhy auta. Micra teď váží 915 kg (940 s převodovkou CVT), což je úspora 35 kg oproti předchozí generaci. Přední náprava je typu MacPherson a zadní má vlečná ramena. Nastavení podvozku se liší podle cílového trhu a náš podvozek byl tedy v Indii naladěn na hladší asfalt a vyšší rychlosti. Poznal jsem to na horší kvalitě vozovky, kde se Micra necítila doma a nepříjemně poskakovala. Řízení je typicky městské, rozumějte neposilované a bez citu. Na druhou stranu ovšem nabízí nadstandardní poloměr otáčení vozu činící 4,65 m. Podvozek je ve městě dostatečně agilní, ale na okreskách při vyšších rychlostech ukazuje, že se mu nechce sportovat. Nepotěšily mě brzdy, které jsou sice účinné, ale špatně se dávkuje jejich účinek.


+ obratné řízení
- tužší podvozek
- špatně dávkovatelné brzdy

Závěr
Jak se tedy nový městský vůz od Nissanu povedl? Osobně mě zkalmal odklon od odvážnějšího designu předchozí generace. Micra je sice nyní atraktivnější pro více zákazníků, ale vrací se k neosobním modelům minulosti. Po stránce praktičnosti lze Micře vytknout snad jen menší zavazadlový prostor. Pokud od Micry očekáváte schopné městské vozítko, nebudete zklamáni. Převodovka CVT má své chyby, ale při městském provozu je příjemná a zachovává si nízkou spotřebu. Sportovněji založení řidiči by se měli poohlédnout jinde, třeba u podvozkově schopnější Fiesty. Důležitým faktorem je cena, podívejme se tedy na srovnání s konkurencí. Naše Micra vychází na 333428,- Kč, s podobnou převodovkou se tak konkurence hledá obtížně. Fabie 1.2 TSI DSG by jistě byla schopnější a v základu vyjde na 337900,- Kč, ale po zaškrtání podobné výbavy se dostanete na bezmála 400000,- Kč. Ostatní konkurenti jsou na tom podobně a s odpovídající výbavou mohou Micře jen těžce konkurovat. Při volbě manuální převodovky už by se pak mohlo vyplatit zvážit například Hyundai i20.

Rating
Brzdy
3
Design
3
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
3
Řazení
4
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
2
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
3
Celkové hodnocení - průměr:
2.21
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Hatchback
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
3780
Šířka (mm)
1675
Výška (mm)
1525
Rozvor (mm)
2450
Provozní hmotnost (kg)
940
Maximální hmotnost (kg)
1425
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
4,65
Objem zavazadlového prostoru (l)
265 / 605
Motor
Typ
Zážehový řadový
Počet válců
3
Zdvihový objem (ccm)
1198
Vrtání x zdvih (mm)
78,0 x 83,6
Max. výkon kW (k)/ot./min.
59 (80) / 6000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
110 / 4000
Spotřeba
Město
6,7
Mimo město
4,6
Kombinovaná
5,4
CO2 (g/km)
125
Palivová soustava
Palivo
Benzín
Objem nádrže (l)
41
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
14,5
Max. rychlost (km/h)
161
Převodovka
Typ převodovky
CVT
Přenos hnací síly
Převodovka
CVT
Pohon
Přední
Řízení
Typ
Hřebenové s elektronickým posilovačem a proměnným účinkem v závislosti na rychlosti jízdy
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson, vinuté pružiny
Vzadu
Vlečná ramena, vinuté pružiny
Brzdy
Vpředu
Kotoučové
Vzadu
Bubnové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
175 / 60 R15
Ráfky
15 x 5,5J
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
239900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
314900
Cena příplatkové výbavy (Kč)
18528
Celková cena testovaného vozu (Kč)
333428
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
hjundai, 17.05.2011 21:38
Vzhľadom na to že jazdím na puntu s cvt a motor 1.2 16V s touto prevodovkou funguje skvele s očakávaním som hľadal info o tejto micre. Zatiaľ články o micre s cvt sú viac negatívne naladené. Ešte má prísť silnejšia verzia- 1.2 s kompresorom. Dúfam že ju časom tiež vyskúšate a že dojmy z jazdy budú lepšie.
Zatiaľ vďaka za test.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů