Mercedes-Benz ML - Komfort na prvním místě

Tests
iHNED | 05.10.2011
dalších 6 fotek
foto: km77.com
Mercedes-Benz ML vstoupil do své třetí generace. Auto, které si získalo značnou oblibu hlavně u amerických zákazníků, nyní slibuje solidní dynamiku, výkony v terénu a nízkou spotřebu. Zjišťovali jsme, jak je to ve skutečnosti, při prvních jízdách v okolí rakouského Kitzbühelu.


Auto narostlo po všech směrech, působí
Nová verze velkého SUV, které se vyrábí v alabamské Tuscaloose, je evolucí předchozího modelu. Design exteriéru se přizpůsobuje současným modelům automobilky. Moderní doba si žádá LED diody, které se tu objevily jako oblouk nad předními světly i v oblasti mlhovek. Auto dlouhé přes 4,8 m a vysoké necelý 1,8 m působí oproti předchozí generaci jakoby nafouknutě, až se zdá, že se velikostně přiblížilo mamutímu SUV třídy GL. Přitom se ovšem podařilo docílit velmi dobré aerodynamiky.
Interiér je přesně takový, jaký bychom od velkého luxusního SUV očekávali. Materiály jsou na špičkové úrovni. Drahá voňavá kůže zdobí komfortní sedadla s možností elektrického nastavování, díky tomu si správnou polohu najde řidič snad každé velikosti. Mohutnou palubní desku může zdobit dřevěný dekor, podobně jako v Audi tu nově najdeme i dřevo s matnou úpravou povrchu, které vytváří domácí atmosféru. Vyměnit se dá ale i za hliník. Třešničkou na dortu je možnost zvolit barvu dekoračního osvětlení ve spárech dveří a palubní desky.


Pracoviště řidiče je vyrobeno z kvalitních materiálů, kůže i dřevo jsou špičkové.
Po dlouhé době přistoupil Mercedes-Benz ke změně ovladačů. Pod volantem tak najdeme tři nové páčky. Pravá ovládá základní režimy automatické převodovky, vlevo je umístěn volič tempomatu a pod ním sdružený ovladač na stěrače i blinkry. Pro ty, kdo přesednou z jiného Mercedesu, by to neměl být žádný problém. Pokud ale budete sedět za volantem s třícípou hvězdou poprvé, budete se chvíli plést a místo stěrače klidně spustíte tempomat.
Designéři zůstali u klasických ukazatelů z minulé generace, které se čtou lépe než ty ve třídě E a C (mají palubní počítač uprostřed budíku). Obrazovka palubního systému Comand sedí tradičně uprostřed. V případě jízdy v terénu na ní můžete kontrolovat aktuální úhel náklonu, klesání, stoupání nebo aktuální světlou výšku podvozku.

Do terénu za příplatek
Při koupi vozu si právě můžete zvolit, zda s vozem budete jezdit jen po asfaltu, nebo zda se čas od času vydáte do těžšího terénu. I když zájemců o to druhé bude zřejmě minimum, ve Stuttgartu si pro ně připravili paket nazvaný On&Offroad. Díky němu si lze pneumatický podvozek nastavit hned ve čtyřech výškách. Auto tak zvládne například přejet brod hluboký až 60 centimetrů (Range Rover překoná 70 cm).
Na trati vedoucí přes lom jsme si mohli vyzkoušet boční náklon až 30 stupňů (auto zvládne 35), který už znamená určité psychické přemáhání řidiče. ML překonalo prudká stoupání a díky systému pro sjíždění kopců, který lze nastavit na udržování minimální rychlosti 2 km/h, jsme s ním bezpečně sjeli 80procentní klesání. Za tuto sadu je nutné připlatit 55 tisíc korun.
ML je zatím k dostání se třemi motory. Zážehový šestiválec 350 BE doplňuje vznětový 350 BT a dvakrát přeplňovaný 250 BT. Je to vůbec poprvé, co se pod kapotou tohoto SUV objevil čtyřválcový motor. První kilometry strávené v jeho společnosti ale ukázaly, že si s většími agregáty v ničem nezadá. Díky dvojitému přeplňování má totiž k dispozici celých 500 Nm maxima točivého momentu. Vůz vážící v tomto případě 2150 kg tak dokáže solidně rozpohybovat. Zrychlení z nuly na 100 km/h zabere 9 sekund.

Start-stop pro všechny
Všechny modely jsou vybaveny sedmistupňovou automatickou převodovkou a systémem start-stop. I to pomohlo výrazně snížit spotřebu. Tabulkových 6,5 litru se nám dosáhnout nepodařilo, 8 litrů v průměru je ale skvělý výsledek na vůz takovéto kategorie. Chod čtyřválcového motoru v takto luxusním voze by se ale nemusel zamlouvat každému. I proto jsme ještě vyzkoušeli šestiválec 350 BT.
Ten potěšil nejen perfektním odhlučněním v nízkých otáčkách, ale i příjemným tichým bubláním při prudší akceleraci. Oproti čtyřválci má v zásobě dalších 120 Nm k dobru. To z něj dělá slušný nástroj na dálkové cestování, tahání přívěsů i rychlé předjíždění. Přitom spotřeba nepřesáhne 10 litrů nafty na 100 km. I proto je tato pohonná jednotka ideální volbou do velkého SUV.
S ML je nejpříjemnější cestovat po dálnici. Podvozek je vysoce komfortní a skvěle filtruje veškeré nerovnosti. Na menších silnicích je sice cítit vysoká hmotnost vozu, ale nadměrnému naklánění dobře zabraňují aktivní stabilizátory. Řízení by zasloužilo více citu a o něco kratší převod. ML díky svým schopnostem může konkurovat silničně zaměřenému BMW X5 i terénnímu Range Roveru. A to mu hraje do karet.

Klady a zápory

+ silné, úsporné motory

 

- sdružený ovladač pod volantem

 

+ možnost volby terénního paketu

 

- vyšší hmotnost

 

+ aktivní stabilizace při jízdě na silnici

 

- řada dražších příplatků

 

+ komfortní a tichá jízda

 
 

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Michal, 05.10.2011 06:37
Auto s dřevěným volantem - krom toho, že to vypadá naprosto příšerně to ještě docela slušně klouže... koupit třeba CL bez dřevěného kormidla je skoro nemožné a přitom je to rádoby sportovní auto...
JMT, 05.10.2011 09:15
Tak si porid rukavice, me se libi.
Koloss, 05.10.2011 10:05
A v zimě dřevo studí daleko víc než kůže.
Koloss, 05.10.2011 10:09
Myslím si, že v textu mohlo být zmíněno, že k dieslu se přidává aditivum na bázi močoviny. Taky by se tam dalo napsat, co to přináší pro řidiče, jestli tam není nějaká fíčura jako u Mazdy Cx7, která když dojde aditivum, přejde do nouzového režimu a po zastavení už snad ani nejde nastartovat.
Michal, 05.10.2011 13:24
No, radši jsem si pořídil BMW. Ty by taková chu-jo-vina nenapadla.
mimochodem jaký máš doma nábytek? ořechovou komodu po babičce a almárku z třešně?
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů