Novou pětku, letošní příspěvek Mazdy na téma kompaktních MPV, jsme měli k dispozici s nejsilnějším benzínovým motorem 2,0 litru. Jeho 145 koní uděluje vozu velmi dobré dynamické vlastnosti. Jaká je jejich cena se dočtete v dnešním testu spotřeby.
Novou pětku, letošní příspěvek Mazdy na téma kompaktních MPV, jsme měli k dispozici s nejsilnějším benzínovým motorem 2,0 litru. Jeho 145 koní uděluje vozu velmi dobré dynamické vlastnosti. Jaká je jejich cena se dočtete v dnešním testu spotřeby.
Vměstnat do celkem malého prostoru tolik funkcí vyžaduje hodně dobrých nápadů. Mazda 5 je relativně veliký a robustní automobil s
pohotovostní hmotností 1400 kg, takže se dá předpokládat, že ještě větší část zákazníků než u jiných modelů vsadí na turbodieselové motory v obavě z vysoké spotřeby těch benzínových. Pro vznětový agregát u Mazdy 5 hovoří i téměř stejný výkon nejsilnějšího turbodieselu 2,0 MZR CD (105 kW/143 k), téměř dvojnásobný točivý moment (360 Nm) a šestistupňová převodovka. I přes moderní techniku ovšem stále platí, že atmosférické benzínové motory jsou jednodušší, tím pádem většinou i spolehlivější, mají levnější údržbu a nižší pořizovací cenu. Ve stejné výbavě činí rozdíl v ceně rovných 70 000 Kč ve prospěch benzínového dvoulitru. Ať si tedy každý spočítá sám, jestli se mu tato
investice vyplatí. Turbodiesel bude bezpochyby úspornější, ale už teď mohu prozradit, že ani
benzínový dvoulitr není přespříliš žíznivý.
Technická specifikace testovaného vozu
Motor | zážehový řadový čtyřválec 16V DOHC, 1999 cm3, 107 kW (145 k)/6000 ot./min., 185 Nm/4500 ot./min. |
Převodovka | manuální pětistupňová |
Palivo | min. natural 95 |
Spotřeba udávaná výrobcem (l/100 km) | |
město | 11,0 |
mimo město | 6,6 |
kombinace | 8,2 |
Objem palivové nádrže (l) | 60 |
Přitažlivost jednoho z nejhezčích MPV ještě zvyšuje metalický lak a sada spoilerů. Pusťme se tedy do měření spotřeby, které mi usnadňoval
palubní počítač. Nejprve přišla na řadu jízda po městě. Běžný všední den dopoledne jsem se vydal napříč celou Prahou, přesněji z Velké Chuchle na Černý Most a zpět. Samozřejmě jsem se nevydal nejjednodušší cestou po Jižní spojce, ale odvážně jsem se vrhnul do přetíženého provozu v centru města, kde mě čekalo postávání v zácpách s častými rozjezdy do kopce. Celá měřená trasa byla dlouhá 56,6 km a o hustotě provozu svědčí i průměrná rychlost 37 km/h. Na konci cesty mě příjemně překvapil údaj palubního počítače o průměrné spotřebě
8,9 l/100 km, což je o 2,1 litru méně než oficiální údaj. Ovšem v autě jsem byl sám. Na druhou stranu jsem to ale "pětce" neusnadňoval výběrem trasy ani příliš úsporným stylem jízdy.
Spotřeba plně obsazeného nebo naloženého auta bude jistě vyšší, ale po pár dnech ježdění s Mazdou 5 si troufám tvrdit, že pokud nebudete motor vyloženě trápit, spotřeba ve městě by se nad 11 litrů neměla dostat.
Silná zbraň Mazdy v souboji s konkurencí - zadní posuvné dveře. Pak přišlo na řadu zjišťování spotřeby mimo město na mé oblíbené trase Praha - Nový Jáchymov (u Berouna). Zhruba polovina trasy vede po dálnici D5 a polovina po okreskách. Tentokrát jsme v autě byli tři a cestou tam jsem zvolil rychlý styl jízdy - po dálnici kolem 160 km/h a zbytek cesty mimo obce jak dovolovala situace. Výsledná
spotřeba byla po ujetí 44 km průměrnou rychlostí 77 km/h
10,7 l/100 km. Vzhledem k vyšší stavbě i hmotnosti "empévéčka" a relativně "krátkým" rychlostem stavěným i na plné obsazení vozu mě tento údaj nijak nepřekvapil. Šestý rychlostní stupeň by si možná zasloužily i benzínové verze (jako např. stejný motor u Mazdy 6), při 130 km/h na pátý rychlostní stupeň totiž motor točí už 4000 ot./min., přitom je ale až nejaponsky použitelný i ve středních otáčkách. Přibližně 160 Nm je k dispozici již od 2000 ot./min. a zhruba od 3000 ot./min.
točivý moment dále stoupá až k maximu 185 Nm/4500 ot./min.
Požitek ze sportovní jízdy kazí jen přehnaně účinný posilovač řízení. Cestou zpátky jsem jel s lehkou nohou dodržujíce rychlostní limity, na dálnici jsem držel rychlost kolem 110 km/h. Podle palubního počítače byla zpáteční cesta překvapivě o 300 m kratší, tedy 43,7 km. Průměrná rychlost klesla na 66 km/h a průměrná spotřeba na
6,8 l/100 km. Papírového údaje 6,6 l/100 km se mi tedy dosáhnout nepodařilo, ale rozdíl 0,2 l je celkem zanedbatelný a dá se říct, že i tento údaj mě překvapil příjemně. Rozdíl ve spotřebě mezi rychlou a úspornou jízdou činí 3,9 l/100 km. Při ceně naturalu 95 řekněme 29 Kč/l se dá tento rozdíl finančně vyjádřit jako 113,10 Kč/100 km, což už je docela zajímavá částka. Při svižné jízdě a naměřené spotřebě 10,7 l/100 km je akční rádius s plnou nádrží (60 l) 560 km, zatímco při úsporné jízdě se dá ujet přibližně 882 km.
Benzínový dvoulitr na Mazdu 5 s přehledem stačí a není třeba obávat se ani spotřeby. Celkově ve mě motor 2,0i zanechal dobrý dojem. Nejen přijatelnou spotřebou paliva, ale i svým projevem. I když nízké otáčky nejsou jeho nejoblíbenější, ve středních a zvlášť ve vysokých otáčkách má dostatek síly a s celkem velkým a těžkým vozem nemá příliš práce. Řidič má navíc při běžné jízdě v záloze celkem slušné
výkonové rezervy, což není nikdy na škodu. Nevýhodou je naopak trochu vyšší hlučnost a ne zcela dokonalé odizolování vibrací. Více se dozvíte v kompletním testu z tohoto týdne.
Discussion
zdenek76, 18.01.2006 08:06
Zcela souhlasím s názorem na spotřebu, která je u současných benzinových motorů podstatně nižší než bývalo zvykem. U nového auta jsem se teď také rozhodoval jestli benzin nebo diesel, já chtěl benzin, prodejce mě přesvědčoval na diesel. Reálný rozdíl ve spotřebě je cca 1.5-1.8 l/100km. Když jsem spočítal jen náklady na palivo, srovná se vyšší pořizovací cena dieselu (o 110t Kč) + náklady na palivo až po 8,5 letech při 20t km ročně. V té době už to auto snad ani nebudu mít, takže benzin byl jasná volba. V tom samozřejmě ještě ani není údržba, která je u dieselu nákladnější. Ve prospěch dieselu tak podle mě již hovoří jen vyšší krouťák. Nicméně uznávám, že při velkém počtu najetých kilometrů a častém ježdění s nákladem se diesel stále vyplácí.
michal, 18.01.2006 21:20
víceméně souhlasím, ale do kalkulace je třeba zahrnout vyšší zůstatkovou cenu naftovéo motoru. Nevím o jaké se jedná vozidlo (značku), ale když se to pokusím odhadnout, tak např. při prodeji vozidla po 5 letech by mohla být ZC vyšší o 4Ot. proti benzínu.
To znamená vyšší náklad ne o 110t., ale o 70t., což poměrně významně mění výsledek počtů
BOB, 08.02.2006 00:31
Za 5 let bude nafta pravděpodobně dražší než benzín.
anonym, 18.12.2007 15:50
No s tou zustatkovou cenou bych to tak jednoznacne nevidel. Kdyz se podivate treba na ojete Mazdy 6, tak temer neni cenovy rozdil mezi benzinem a dieselem.
Vysvetluju si to tak ze diesela si kupuji spis firmy kde ridici jezdi 50tkm a vice. Takze stejne stary diesel ma obvykle nalitano vic nez benzinak. Oprava trysek, cerpadel, zhavicich svicek apod. neni u dieselu zrovna levna zalezitost, s tim je taky treba pocitat.
anonym, 15.03.2008 13:38
rozdiel v cene je 2000 euro, pri autach s podobnym najazdom KM. Ine je to ked porovnavame 2.0i so slabsou naftovou verziou, tam je to zhruba rovnake.