Variabilní a praktická dodávka je vyráběna ve dvou délkách (L1 a L2). Dobře navržený nákladový prostor, zajímavá cena a vcelku široká výbava tak může být rozhodujícím parametrem.
Měli jsme možnost otestovat krátkou verzi, tedy tzv. L1 – o výkonu 52,5 kWh, jež nabízí nákladový prostor 4,8 m3. Tato variabilní dodávka nabízí poměrně široký výběr příslušenství a na elektromobil i dlouhý dojezd. Pojďme se na ni podívat tedy trochu blíže.
Na výběr jsou dvě velikosti
lithium-iontových baterií 35 kWh a 52,5 kWh, které by měly zvládnout zhruba 2 000 rychlonabíjecích cyklů. Dodávka umožňuje dojezd ve městě až
344 km, kombinovaný dojezd se pak snižuje na
240 km (dle WLTP) a na 290 km (dle NEDC). Kombinovaná spotřeba se pohybuje mezi
236-262 Wh/km.
Pokud se vám zdá, že jste se s vozem už několikrát setkali osobně, je to docela dost možné. I my jsme si všimli, že jeden známý internetový obchod s potravinami nabízející i rozvážku, se stal odběratelem těchto dodávek, a tak se s nimi můžete setkat poměrně často.
ExteriérTato
kompaktní čínská dodávka se hodí do města na klasické rozvozy, ale její rozměry ocení i menší podnikatelé/řemeslníci. eDeliver 3 nabízí ryze účelový design, který se nesnaží ničím ohromit. Jedná se o klasický krabicový tvar s výraznými předními světlomety a velkým logem, které může zaujmout, protože na symbol této značky nejsou lidé ještě příliš zvyklí. Přestože na fotografiích vypadá poměrně robustně, je to jen zdání.
Díky velkým předním světlometům vypadá větší, než ve skutečnosti je. Pro jistotou tedy níže uvádím rozměry. Její předchůdce, model EV80 – taktéž elektrický, dorazil do Čech již v roce 2019 a vycházel z původního LDV Maxus (vyráběn od 2004). Ten již v nabídce automobilky nenaleznete, ale zato jsou k dispozici vozy vlastní konstrukce pod označením eDeliver 3 a eDeliver 9. Na první pohled nás překvapilo zpracování vozu, které mohlo být podstatně lepší – po dobu testování se pak objevovaly různé menší či větší nedokonalosti.
Nákladový prostor nabízí
4,8 m3, (u testované varianty L1) /
6,3 m3 (u dlouhé varianty L2). Abyste si udělali představu o rozdílu velikosti obou variant, uvádím základní rozměry v pořadí L1/L2. Délka 4555 mm/5145 mm, šířka 1780 mm/1780 mm, výška 1895 mm/1900 mm a max. délka nákladového prostoru 2180 mm/2770 mm.
Karoserie dodávky je tvořena kombinací plastu a kovu, podvozek je pak vyroben z kovových jeklů, na zadní nápravě jsou použita listová pera a střed podvozku je místem pro baterii. Použité materiály – včetně jakési překližky na podlaze atp. však udržely hmotnost dodávky na minimu, tedy
1555 kg, což se pak kladně odráží i na samotném dojezdu a spotřebě.
InteriérPo usednutí do eDeliveru 3 jsme se ujistili v tom, že tato
dodávka je opravdu „pouze účelová“ a nesnaží se jakkoli navodit pocit komfortu, a to výbavou ani zpracováním. Jak tomu u dodávek – tedy ryze pracovních vozů bývá - očekávali jsme strohé vybavení a použití levných materiálů, tedy tvrdých neměkčených plastů a v případě Maxusu, který lze pořídit od 833 690 Kč vč. DPH, tomu tak opravdu je.
Přesto vše působí interiér vcelku normálně, ničím extra nepřekvapí, ale ani neurazí /stejně jako u většiny pracovních dodávek/. Informace na přístrojovém štítu se přepínají prostřednictvím kolíčku a zobrazují se na levném displeji se základní grafikou. Ve voze byste jen stěží našli náznak ergonomie či designových prvků. Řidič má k dispozici také rychloměr a dvě stupnice, které slouží ke sledování údajů o kapacitě baterie a rekuperaci.
Maxus eDeliver 3 disponuje v kabině bohužel jen dvěma sedačkami. Sedadla jsou pohodlná s dobrým bočním vedením, bohužel je však nelze výškově nastavit. Odkládacích prostor a různých přihrádek je zde dostatečné množství.
Nicméně jak jsem naznačil již v úvodu, překvapily nás po dobu testu různé zvláštnosti, na které by se mohl výrobce (při faceliftu, bude-li někdy nějaký) zaměřit.
Jednou z nich je fungování
manuální klimatizace. Ta nabízí pouze dvě polohy – zapnuto/vypnuto a prazvláštně fungující tlačítko Econ. Topení tak buďto naplno hřeje nebo chladí, ale nenaleznete tu jakoukoli regulaci. Můžete ho pouze vypnout, anebo použít zmíněné tlačítko Econ, které se snaží výkon zmírnit, což nepřináší téměř žádný efekt. Nejlépe se nám tak osvědčilo řešení, při kterém jsme naplno topili a přebytek vypouštěli pootevřenými okny.
V interiéru překvapí
klasická mechanická ruční brzda, startování klasickým klíčkem či fungování otočného voliče převodovky. Pokud při parkování necháte vůz v poloze R, zatáhnete ruční brzdu a odejdete, zdá se být vše v pořádku do doby, než chcete znovu vyjet. V tu chvíli je nutné na voliči nastavit N a poté nastartovat, jinak vůz nereaguje.
Ovládání vyhřívání sedadel je pak na místě, kde vás to láká odložit si třeba nabíjecí kabel a tak pozor na nechtěné spuštění. Nejdříve jsme ovládání vyhřívání nemohli ani najít, nenapadlo nás, že bude takto nízko u podlahy.
Další zvláštností je
otvírání kapoty motoru. Víko není na „pantech“ a při jeho otevření ho musíte celé sundat a někam odložit.
Zavírání dveří je také oříškem, nepřišli jsme však na to, jak se vyvarovat nutnému bouchání, aby dveře dolehly. Manipulace s nimi není snadná a toto časté bouchání může lézt brzy na nervy.
Pouze napůl nám také fungovalo zrcadlení telefonů. Zatímco s Apple CarPlay nebyl problém, Android se nám nepodařilo rozchodit a bylo zapotřebí stáhnout si čínskou aplikaci. Infotainment má přehledné zobrazení a ovládání je snadné a jednoduché. V interiéru jsme přes jeho jednoduchost a mnohdy „odbyté“ zpracování neshledali žádné praskání, vrzání atp.
Vnitřní podlaha má protiskluzový povrch a k dispozici jsou i oka pro upevnění nákladu. V přední části vozu – v kabině je pak na podlaze položen „zátěžový koberec“.
Motor - jízdní vlastnosti – spotřebaMaximální výkon motoru je 90 kW (122k) při maximálním točivém momentu 255 Nm. Elektromotor je umístěný vpředu s permanentním magnetem (90 kW) a pohání přední nápravu. K dispozici je vzduchem chlazená Li-ion baterie s kapacitou 52,5 kWh. Maximální rychlost eDeliveru 3 je 120 km/h (omezovač). V nabídce jsou dvě výkonnostní varianty – 35 kWh – kde AC nabíjení (6,6 kW)z 0 na 80% trvá 6h, u verze 52,5 kWh pak 8h. U DC nabíjení (50 kW) z 0 na 80% je pak shodný čas cca 45 minut. Zásuvku pro napájení naleznete v čelní masce.
eDeliver využívá energii při brzdění – k dispozici máte
tři úrovně rekuperace: lehkou, střední a silnou. Vůz jsme otestovali prázdný – pouze s řidičem a spolujezdcem a poté i plně naložený (zatížili jsme ho nákladem o hmotnosti 810 kg). Námi naměřená kombinovaná spotřeba při navoleném režimu Eco a rekuperací na stupni č. 3 dosáhla hodnoty 16,5 kWh. Při jízdě bez nákladu klesla spotřeba o cca 2 kWh. Při jízdě po městě jsme jezdili za 18,5 kWh bez naložení a cca za 22,5 kWh se zatížením.
Při plném naložení jsme nebyli úplnou brzdou provozu, ale o nějaké výrazné akceleraci zde také nemůže být řeč. Vůz zrychloval pomalu a jakmile dosáhl svého
maxima 120 km/h, začal nás o tomto stavu upozorňovat omezovač rychlosti. Vůz si není extra jistý v kramflecích ani při živější jízdě v zatáčkách, kdy ztrácel vcelku rychle přilnavost, nemluvě o jízdě na mokré vozovce. Svědčí mu tedy poklidnější městská jízda, lehká noha na plynu a trpělivý řidič.
Při jízdě bez nákladu je vůz poměrně živý, zejména při rozjezdech jak to už u elektromobilů bývá. Nechybí však ani pověstné cukání, pískání ozývající se z motoru či nepříjemně plavná přední náprava při rychlostech nad 90 km/h.
VýbavaVerze L1 (tedy krátká) o výkonu 35 kWh lze pořídit od 833 690 Kč, o výkonu 52,5 kWh od 954 690 Kč.
Verze L2 (dlouhá) pak od 954 690 Kč za výkon 35 kWh a nabídku uzavírá výkon 52,5 kWh od 1 075 690 Kč.
K dispozici je pouze jeden, a to základní výbavový stupeň, který nabízí:
Exteriér je vybaven 15“ koly z lehkých slitin, zadními křídlovými dveřmi s úhlem otevření 180°, LED denním svícením, halogenovými předními světlomety, posuvnými dveřmi na straně spolujezdce. Interiér nabízí manuální klimatizaci, palubní počítač, tempomat s omezovačem rychlosti, anatomická vyhřívaná přední sedadla (řidičovo nastavitelné ve 4 směrech), výškově nastavitelný kožený multifunkční volant, elektricky ovládaná okna, vyhřívaná a elektricky nastavitelná vnější zpětná zrcátka, 2 sklápěcí klíče, centrál s dálkovým ovládáním, zadní parkovací senzory + kameru, gumovou protiskluzovou podlahu v kabině i nákladním prostoru a obložení bočních stěn nákladového prostoru. Multimédia zahrnují digitální autorádio DAB+/MP3, 2x USB, Bluetooth handsfree, ovládání audiosystému na volantu či 7“ dotykový displej.
Z bezpečnostních prvků standardní výbava obsahuje elektronický stabilizační systém (ESP), asistent rozjezdu do kopce (HHC) a airbag řidiče a spolujezdce.
Pro nabíjení je pak Maxus eDeliver 3 vybaven palubní nabíječkou 6,6 kW, nabíjecím kabelem pro wallbox a nouzovou nabíječkou 230V/10A pro standardní zásuvku.
K dispozici je pak příplatková výbava, kde si můžete pořídit například metalický lak černý/šedý (+16 923 Kč), přední gumové koberce (+2 166 Kč), ochranné potahy sedadel (+5 796 Kč), tažné zařízení (+21 768 Kč), 2ks/4ks střešních nosičů (+10 878 Kč/21 659 Kč), stěnu pro připevnění nářadí (+12 088 Kč), podlahu nákladového prostoru z voděodolné protiskluzové překližky (+8 458 Kč), speciální nabíjecí kabel s výkonem 3,7-22 kw (+13 189 Kč), set pro uchycení a zabezpečení nákladu (+7 466 Kč) nebo sadu zadních pneu Nokian (+14 035 Kč).
Na vůz je poskytována
záruka 5 let anebo najetí 100 000 km na vozidlo a 8 let nebo ujetí 160 000 km na lithium-iontovou baterii.
ZávěrPokud se poohlížíte po menší dodávce s elektrickým pohonem a netrápí vás, že se jedná o ryze účelový vůz, mohl by vás eDeliver 3 či 5 zaujmout. Přestože i dosud byly k dispozici elektrické dodávky v podobě například Renaulta Kangoo Z.E. nebo Nissana e-NV200, pokulhávali jak v délce dojezdu tak i kapacitou baterie. Další možností jsou pak elektrické dodávky z koncernu Stellantis, které vás uspokojí o něco lepšími vlastnostmi. Kromě slušného dojezdu je výhodou Maxusu i údajně kratší čekací lhůta na dodání vozu (s čímž poslední dobou bojují všichni dealeři).
Přestože má Maxus eDeliver 3 více neduhů než bylo na první pohled zřejmé, přesvědčujícím faktorem k jeho zakoupení by mohla být právě nízká spotřeba a s tím spojený dlouhý dojezd. Budete-li vůz zakupovat pouze pro pracovní účely, bez očekáváním komfortu a vymožeností dnešní doby, budete s vozem nejspíše spokojeni.
Nejbližšími konkurenty jsou Peugeot E-Expert Furgon L1/100 kW/50 kWh od 1 136 900 Kč anebo Citroen e-Jumpy Furgon L1/100 kW/50 kWh za stejnou cenu.
Klady• Nízká spotřeba – dlouhý dojezd
• Celkem rozsáhlá výbava
• Vcelku zajímavá cena
Zápory• Zvláštně fungující klimatizace
• Plovoucí přední náprava
• Hlasitý – hlučný elektromotor
• Zpracování exteriéru/interiéru
• Sladění dveří a další drobné neduhy