Lexus RX 450h: ticho léčí

Tests
Michal Štengl | 03.12.2018
dalších 15 fotek
foto: Michal Štengl
I čtvrtá generace velkého hybridního SUV staví na vysoké dávce luxusu, na posedlosti maximálním odhlučněním a spojení tří elektromotorů s benzinovým 3.5 V6. K tomu jako bonus přidává i nepřehlédnutelný design a prostornější interiér. Že by auto bez chybičky? Ale kdepak, pár se jich najde.
Přestože se Lexus, prémiová značka japonské Toyoty, i u nás postupně dostává do širšího povědomí, stále je pro řadu lidí určitým zjevením. Velké SUV řady RX se vyrábí již od roku 1997, takže vloni oslavilo kulaté jubileum. K mám se oficiálně začala dovážet až druhá generace, která také jako první auto svého druhu dostala hybridní pohon. A jelikož Lexus, resp. Toyota je největší prodejce hybridů na světě, nechybí logicky ani teď u čtvrté generace, která se prodává od roku 2015. I u nás dnes málokdo odjede ze showroomu s jiným než hybridním RX.

Vypadá úchvatně
Když se v poslední době hovoří o designu vozů Lexus, používají se velmi často přívlastky jako boží, úžasný, nepřehlédnutelný, agresivní, prostě cokoliv, jenom ne nudný a fádní, jak tomu bylo ještě před pár lety. A platí to i o RX, jehož vzhled se vymyká všemu, co dnes v této kategorii můžete potkat na silnici. Z jakéhokoliv úhlu pohledu tohle auto vyvolává silné emoce, nejvíc asi zepředu.

Spousta místa
RX je pořádný kus auta. Na délku totiž měří skoro 4,9 m, výška atakuje 1,7 m a rozvor je 2,79 m. I přes hodně dynamické linie ale RX nabízí uvnitř spoustu místa na předních i zadních sedadlech. Vzadu mě až zaskočilo, kolik volnosti mají kolena. Abych se snad nenadřel mechanickým nastavováním sklonu opěradla vzadu, udělal to za mě elekotrmotorek. A když potřebujete převézt pračku, můžete je takto komfortně i sklopit. A to i zezadu, čímž zvětšíte zavazadlový prostor z 539 na 1612 l. Stejně bez námahy je můžete opět narovnat. RX také měl dlouho hendikep v podobě výhradně pětimístného interiéru, což ale nedávno odstranila o 11 cm delší verze L.

Z jiného světa
Přestože Japonci jsou technologičtí hračičkové, přístrojová deska se překvapivě drží určitých konvencí. Navíc se nevyvarovala jednoho pořádného přešlapu. Uprostřed přístrojové desky je obrovský displej, není však dotykový a v menu infotainment systému se pohybuje pomocí joysticku Remote Touch. Zcela upřímně, nechápu, jak takoví machři na elektroniku mohli vymyslet uživatelsky něco tak nepřívětivého. Za jízdy se má sice člověk věnovat hlavně řízení, občas ale každý potřebuje něco změnit. A na rovinu říkám, že je bezpečnější zastavit. Naštěstí je tu něco, co mi vždycky zlepší náladu - audiosystém Mark Levinson. Jeho křišťálově čistý zvuk prostě zbožňuji a dovedu si představit, že právě audiosystém může být i důvod, proč bych si tohle auto, resp. nějaký Lexus koupil. I na vzdory nešikovnému infotainmentu. Kupodivu i palubní přístroje jsou stále analogové, byť dokáží měnit podsvícení a částečně i zobrazované informace. Pokud budu přístrojovou desku hodnotit jako celek, svými tvary je stejně výjimečná a netradiční jako design karoserie.

Downsizing se nekoná
I čtvrtá generace RX 450h staví na benzinovém 3.5 V6, který v aktuálním vydání disponuje 190 kW/263 k a 335 Nm. Motor je poměrně nezvykle uložený napříč, takže na první pohled vypadá jako čtyřválec. Přes planetovou převodovku je spojený se dvěma motor-generátory, z nichž ten silnější o výkonu 122 kW/167 k a 335 Nm se stará o pohon předních kol. RX 450h umí díky tomu jezdit i čistě na elektřinu, a to maximálně dva kilometry do rychlosti 50 km/h. Za určitých podmínek a při správné práci s pedálem ale můžete jet bezemisně klidně i rychlostí kolem 75 km/h. Druhý motor-generátor funguje jako startér a za jízdy dobíjí baterie. Na zadní nápravě je pak ještě třetí elektromotor, který svými 50 kW/68 k a 139 Nm zajišťuje elektronicky řízený pohon všech kol E-FOUR AWD. Ten se připojuje proaktivně podle potřeb a okamžitých jízdních podmínek. Řidič si však pohon 4x4 vynutit nemůžete, to je podobné jako u systémů typu Haldex.

Prostě funguje
Lexus má svůj hybridní pohon opravdu vymakaný a nikdo nic lepšího v současné době nenabízí. Ve městě se maximálně snaží upřednostňovat výhradně elektřinu, mimo něj se elektromotor snaží V6 co nejvíc ulehčovat život. „Nejméně“ práce mají elektromotory na dálnici, čemuž odpovídá i spotřeba kolem devíti litrů. Ve městě a mimo něj jsem se pohyboval v rozmezí od 7,2 do 7,7 l, což je na tak velké a těžké auto velmi slušná spotřeba. Nicméně takový VW Touareg 3.0 TDI V6 umí jezdit i pod sedm litrů. Jedna věc na RX trochu mrzela. Chápu, že baterie zabírají místo, ale dát do tak velkého auta jen 55litrovou nádrž považuji skoro za zločin. Vždyť i s „plnou“ ukazuje palubní počítač dojezd kolem 450 km, takže na cestě k Jadranu budete alespoň třikrát tankovat. A to je prostě otravné.

Celkový systémový výkon hybridního pohonu je 230 kW/313 k, a to, jak se navenek projevuje, ovlivňuje i nastavený jízdní režim. Ani v Eco však není RX 450h žádný hlemýžď, stovku zvládne za 7,7 s. Na druhé straně ani v režimu Sport+ bych se třeba s Porsche Caynne do křížku nepouštěl. RX 450h je spíše o pohodě a komfortu, který však 20palcová kola občas narušují. Tlumiče sice žádné ostré rány nedovolí, nicméně pérování není tak plavné a auto na nerovnostech trochu poskakuje. Ale to je pouze subjektivní dojem.

Přináší další výhody
Přednosti RX 450h jasně převažují nad negativy v podobě malé nádrže, nepřívětivého palubního systému či dražšího servisu. Atraktivní design, precizní a útulný interiér, fantastické odhlučnění, skvělé audio, vysoká zůstatková hodnota, ověřená spolehlivost a úsporný hybridní pohon jsou věci, které mohou přetáhnout zákazníky tradičním německým značkám. K tomu je třeba ještě přidat i možnost parkovat zdarma v hlavním městě na modrých zónách. Nicméně RX 450h je zrovna ta dražší varianta, jak se k této možnosti dostat, protože se prodává od 1 630 000 Kč. Testované provedení v limitované edici Executive vyjde na už vyjde v základu na 1,682 milionu.

+ atraktivní vnější design
+ bohatá výbava
+ funkční hybridní pohon
+ ve městě příznivá spotřeba
+ armáda asistenčních systémů
+ vynikající odhlučnění

- malá palivová nádrž
- ovládání infotainment systému
- vyšší cena
- dražší servis
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
2
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
2
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.64
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4890
Šířka (mm)
1895
Výška (mm)
1685
Rozvor (mm)
2790
Rozchod kol vpředu (mm)
1640
Rozchod kol vzadu (mm)
1630
Světlá výška (mm)
Výrobce neudává
Provozní hmotnost (kg)
2100
Maximální hmotnost (kg)
2715
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
539/1612
Motor
Typ
Zážehový
Počet válců
6
Zdvihový objem (ccm)
3456
Kompresní poměr
13
Max. výkon kW (k)/ot./min.
263 (190)/6000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
335/4600
Typ
AC elektrický synchronní
Max. točivý moment Nm
335
Celkový výkon kW (k)/ot./min.
230 kW (313 k)/6000
Spotřeba
Město
6,0
Mimo město
5,8
Kombinovaná
5,9
CO2 (g/km)
134
Palivová soustava
Palivo
Benzín
Objem nádrže (l)
55
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
7,7
Max. rychlost (km/h)
200
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
Variátor
Přenos hnací síly
Pohon
Elektronicky pohon všech kol
Zavěšení kol
Vpředu
Lichoběžníkové
Vzadu
Víceprvkové
Cena
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 682 000
Article rating
4.8 from 5 (96%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Pa_vel, 12.12.2018 06:55
S tímto autem lze na modrých zónách parkovat bezplatně pouze tehdy, když vás nechytnou měšťáci...
Jako výhodu bych to určitě neuváděl, nevejde se tam výkonem benzínového motoru
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů