Lexus RX 450h - hybrid ve velkém stylu

Tests
Petr Šikl | 04.09.2009
dalších 64 fotek
foto: Petr ŠIKL
Toužíte po komfortním prémiovém crossoveru, který je přívětivý k přírodě a nechcete slevit z vysokých nároků? Máme pro Vás tip v podobě Lexusu RX 450h.

#foto17051Lexus vypustil první hybrid řady RX v roce 2005 u kterého využil hybridní pohon Lexus Hybrid Drive první generace (RX 400h). Od té doby bylo vyrobeno na 200 tisíc hybridů nesoucí logo této japonské automobilky specializující se na prémiové vozy. Třetího března letošního roku byla představena druhá generace (RX 450h) navazující na úspěšného předchůdce. Nový model je vyráběn v japonském Kjúšu, kde je udržován neustálý přetlak, který vede k zaručení stoprocentní kvality hybridního pohonu (vzduch je neustále vytlačován mimo budovu, čímž se eliminují mikroskopická zrnka prachu). Jaký je takto precizně vyráběný automobil v praxi?

 

Karoserie: odhodlanost

#foto17052Z mohutné karoserie vyzařuje odhodlanost se kterou dokáže tento Lexus pohodlně dopravit posádku na místo určení. Součinitel odporu vzduchu této robustní karoserie se podařilo designérům srazit na hodnotu 0,32, což je obdivuhodný výsledek. Pokud porovnám novinku s předchůdcem, zjistím, že přední nárazník je celkově přepracovaný, úplně nové jsou světlomety s technologií LED diod a nová je i výrazná maska a 19" kola. Zadní partie dostaly sdružené svítilny.

 

Interiér: klid na palubě

#foto17058V interiéru nalezneme novou přístrojovou desku včetně rozměrného displeje s technologií OLED nad středovým panelem, který se ovládá pomocí zařízení Remote Touch (funguje podobně jako počítačová myš). Tímto zařízením je možné ovládat hned několik věcí najednou - audio, klimatizaci, navigaci, telefon a dokonce i celkové nastavení vozu. Samotný ovladač našel své místo před řadící pákou na středovém panelu. Ovládání Remote Touch vyžaduje chvilku zvyku (kurzorem se pohybujete mezi ikonami, nejbližší z nich si však kurzor k sobě sama přitáhne, což usnadňuje práci).

#foto17055Majitele potěší bezklíčkové otevírání vozu. Zhýčkanější řidiči ocení samovolné odsouvání sedadla a volantu pro pohodlné nastupování. Lexus sází na komfort a snaží se majitelům maximálně ulehčit cestování a všemožně posádku hýčkat. Ve voze proto najdeme audiosoustavu s 15 reproduktory a multimediální systém Marks and Levinson s 40 GB pevným diskem nebo parkovací asistent s kamerou na zádi a pravém boku (pod zrcátkem). Ve výbavě nechybí ani deset airbagů, aktivní opěrky hlav, přednárazový systém PCS, adaptivní tempomat nebo head-up displej, který zobrazuje důležité informace (např. aktuální rychlost) na čelním skle v zorném poli řidiče. Promítané informace vidí prostřednictvím LED technologie pouze řidič a může si jej dokonce výškově nastavit.

#foto17054Přední sedadla poskytují nad míru prostoru a různého seřízení. Přesně tak, jak se u luxusně pojatého crossoveru sluší. Na zadních sedadlech je situace také dobrá. Navíc je zajištěna i solidní variabilita, když zadní sedadla lze podélně posouvat, nastavovat sklon jejich opěradel a dokonce sklápět v poměru 40:20:40. Mezigeneračně se také zvětšil zavazadlový prostor. Nově pojme 496 litrů. Bohužel rozmazlené nepotěší nepřítomnost automatické roletky kryjící náklad, kterou byla vybavena předchozí generace. 

(+) prostornost (+) příkladná ergonomie(+) akustická pohoda na palubě (-) Remote Touch vyžaduje cvik 

Typ použitého motoru:

výkon kW/ot./min.)

max. točivý moment (Nm)

zážehový 3.5 V6/24V VVT-i

183/6000

317/4800

 

elektromotor přední

123

335

 

elektromotor zadní

50

139

Motor: tichošlápek

#foto17056Pod přední nápravou najdeme zážehový šestiválec o objemu 3,5 litru s výkonem 183 kW a 317 Nm točivého momentu, který pochází z modelu RX 350. Byl však patřičně upraven. Především byly upřednostněny ekologické aspekty a kultivovaný projev před výkonem (díky optimalizaci došlo k poklesu o 21 koní). První z elektromotorů najdeme u přední nápravy. Produkuje 123 kW výkonu a 335 Nm točivého momentu. Druhý elektromotor o výkonu 50 kW je umístěn v zadní části a slouží pro pohon všech kol, přičemž není mechanicky závislý na přední nápravě. Vůz je nyní o 10% výkonnější a o 23% úspornější než předchůdce. Hybridní bezestupňová převodovka byla taktéž náležitě vylepšena. Byl u ní totiž vůbec poprvé použit systém řazení AL-SHIFT, který je založen na porovnávání úhlu sešlápnutí plynového pedálu a rychlosti vozu. Šest rychlostních stupňů je jen simulovaných. Spotřebě jsme se věnovali v samostatném testu, který naleznete zde.

Tři vychytávky u šestiválce:

Atkinsonův cyklus - sací ventily se zavírají později a kompresní zdvih se opožďuje což zvyšuje expanzní poměr nad kompresní. Díky tomu se snižují ztráty energie při sání a výfuku. Účinněji se transformuje energie vznikající při spalování na výkon motoru. Teplota výfukových plynů je přitom nižší než u běžných motorů, což pomáhá další použité technologii – chlazené recirkulaci výfukových plynů.

Výfukové plyny – ochlazené z 880 na 150°C – se přivádějí nazpět do spalovací komory, kde se podílejí na snížení teploty spalování motoru. Kombinací Atkinsonova cyklu s chlazenou recirkulací výfukových plynů se omezuje počet případů, kdy je nutné chránit katalyzátor před přehřátím, čímž se snižuje spotřeba paliva i hladina emisí.

Systém rekuperace tepla z výfukových plynů - výfukové plyny ohřívají chladicí kapalinu po spuštění motoru čímž se zkracuje doba zahřívání motoru, a tudíž lze spalovací motor dříve vyřadit z provozu (více je tak využíván elektromotor). Pokles spotřeby paliva může činit až o 30 %.

 

Jízdní vlastnosti: tři jízdní režimy

#foto17057Jen těžko by někdo čekal od monster typu SUV, ehm pardon Crossover, že se budou skvěle ovládat a dokonce snesou i ostřejší jízdu. Vyjímky se přesto najdou. A jednou z nich je dnes testovaný Lexus, který je navíc zatížen hybridním pohonem včetně baterií. Nárůst hmotnosti není překvapivě znát. Za volantem se cítíte uvolněně a převažuje pocit nadvlády nad okolním světem. V mohutných vozech typu SUV je řidič často nucen svádět souboj s vysokou hmotností během průjezdu zatáčkou, kde sehrává svou roli odstředivá síla. Také při brzdění je každý kilogram navíc znát. Obě jmenované disciplíny svádí RX 450h znamenitě. Přes svou robustnost se neuvěřitelně dlouho (za pomocí) elektroniky drží nastoleného směru řidičem. Ostré průjezdy zatáček nebudou posádce přes vzduchové odpružení zrovna příjemné (dochází k náklonům karoserie a posádka klouže do stran). Nedotáčivé chování je nutné eliminovat přidáním plynu v zatáčce a přitočením volantu do daného směru. Elektronika (integrovaný systém VDIM zpracovává informace od ABS, TRC, VSC, EPS a zaručuje stabilitu vozu) se postará, aby vůz nebyl vynesen do protisměru a projel zatáčku nadprůměrnou rychlostí. RX 450h funguje na všech površích dobře, ale nejlépe se cítí na hladkém asfaltu, kde poskytuje nevídaný komfort.

O jízdních výkonech svědčí zrychlení na stokilometrovou rychlost za 7,8 sekundy a hodnota pružného zrychlení z 80 na 120 kilometrovou rychlost za 5,7 sekundy. Potřebujete-li s RX 450h předjet, jednoduše sešlápnete plynový pedál a jedete. Celkový výkon je i pro takto robustný vůz plně dostačující.

Díky volbě jízdního režimu můžeme z RX 450h udělat i čistokrevný elektromobil, který se bude pohybovat naprosto nehlučně. Stačí v menu palubního počítače najít režim EV, kdy je od startu až do pásma nízkých otáček využíván k pohybu výhradně elektromotor. Baterie umístěné v zadní části vozu vydrží při popojíždění v koloně zhruba čtyři kilometry (max. rychlost 45 km/h). Když se baterie vybijí, nastartují se spalovací motory. O startu konvečního agregátu posádka vůbec neví (jen prostřednictvím displeje díky kterému můžete sledovanou celou hybridní show). Další režim ECO se zaměřením na úsporu paliva jsme využívali nejčastěji. V zimě oceníte režim Snow, který reguluje točivý moment a zapojuje při jízdě po sněhu zadní elektromotor.

(+) poskytovaný komfort a jízdní vlastnosti

Jak vidí výrobu hybridů automobilka Lexus z hlediska ekologie?

Během výroby hybridního modelu Lexus RX 450h vznikne cca o 10 % více CO2 než v případě konvenčního provedení RX 350. Hybridní model ovšem tuto ztrátu vymaže svou hospodárností již po ujetí přibližně 6600 kilometrů. Budeme-li uvažovat desetiletý provoz se 150 tisíci ujetými kilometry, pak se po likvidaci hybridního modelu objeví v jeho bilanci snížení emisí CO2 za celou dobu životnosti o plných 32%, tedy téměř o jednu třetinu.

 

Závěr: "LeXUSní" obývák na kolech

#foto17053Tento hybridní vůz překvapí přívětivou atmosférou na palubě a tichostí s jakou kopíruje rozbité české komunikace. Popojíždění v kolonách znamená paradoxně nejvyšší úsporu pohonných hmot. Do akce jsou zapojeny elektromotory, které poskytují bezhlučný provoz. Tím se Lexus RX 450h stává výborným společníkem ve městě. Špatně si nevede ani na okreskách, kde se každou cenu snaží poskytnout maximum komfortu a jeho jízdní vlastnosti jsou díky bohaté elektronické výbavě nadprůměrné. Špatně na tom testovaný vůz nebyl ani na dálnici, kde předvedl s jakou vervou umí zkracovat dlouhé vzdálenosti. Dnes testovaný model si zajisté najde svou klientelu která touží jít příkladem a má prémiové nároky. 

 

Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
2
Výhled z vozu
3
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.64
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Crossover
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 770
Šířka (mm)
1 885
Výška (mm)
1 685
Rozvor (mm)
2 740
Rozchod kol vpředu (mm)
1 630
Rozchod kol vzadu (mm)
1 620
Provozní hmotnost (kg)
2 115- 2 205
Maximální hmotnost (kg)
2 770
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
5,7
Objem zavazadlového prostoru (l)
496
Motor
Typ
Zážehový
Počet válců
6
Zdvihový objem (ccm)
3 456
Max. výkon kW (k)/ot./min.
183 (249) / 6000 + 220 (hybrid systém)
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
317 / 4 800
Spotřeba
Město
6,6
Mimo město
6,0
Kombinovaná
6,3
CO2 (g/km)
148
Palivová soustava
Palivo
Natural 95
Objem nádrže (l)
65
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
7,9
Max. rychlost (km/h)
200
Převodovka
Typ převodovky
Hybridní E-CVT
Počet rychlostních stupňů
6 (virtuálně)
Přenos hnací síly
Pohon
E-FOUR (elektr. řízený pohon všech kol)
Řízení
Typ
Hřebenové s EPS
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson
Vzadu
Dvojité lichoběžníkové
Brzdy
Vpředu
Větrané kotoučové
Vzadu
Větrané kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
235/55 R19
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 549.000 (RX 450h)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
2 039.000 (Premium)
Cena příplatkové výbavy (Kč)
45.000
Celková cena testovaného vozu (Kč)
2 094.000
Příplatková výbava
Metalický lak
30.000
Kůží potažený volant, dřevem obložená hlavice voliče převodovky
15.000
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
rohYpnol, 04.09.2009 16:53
Slečna na fotkách se k danému vozu příliš nehodí. S vozidlem musí jezdit drobná blondýna. Navíc musí být za oknem cedulka ZTP ;)
Ne teď vážně - fotografie jsou pohodové a slečna se k vozu hodí.
Petr - TipCars.com, 04.09.2009 19:16
Díky, přetlumočím
brk., 05.09.2009 09:54
Pozdravujte ode mne korektora a opravte si prosím "Druhý elektromotor o výkonu 50 kW je umístěn v zadní části a slouží pro pohon všech kol, přičemž není mechanicky závisl_í_ na přední nápravě.".
ijon, 05.09.2009 11:26
A to ještě neříkáš, že Š105/120 byla už jako nová veterán, navíc to byl pořádný "hybrid", měla kufr vpředu i vzadu a přední deformační zóna závisela na tom, jak dobře byla nafouklá rezerva...
Petr - TipCars.com, 05.09.2009 13:09
Díky pozorný čtenáři. Opraveno.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů