Stejně jako třeba hudební přehrávač iPod nebo kabelky Louis Vuitton má Mini schopnost uhranout široké publikum, v jehož očích je když už ne vytouženým cílem materiálních ambicí, tedy alespoň objektem vroucího zbožňování. Rozhodně však nejde o žádnou novinku, tak proč o něm dnes píšeme?
Protože auto, o němž bude řeč, není obyčejné Mini, kterým dost možná jezdí manželka vašeho souseda. A není to dokonce ani Cooper S, jímž jezdí soused. Jmenuje se John Cooper Works a je to nejvýkonnější, nejdražší a nejexkluzivnější model, jaký továrna Mini (BMW) v Oxfordu vyrábí.
Historie značky Cooper
John Cooper (1923-2000) byl úspěšný automobilový závodník, ale mnohem více se proslavil jako konstruktér závodních vozů. Byl to on, kdo v 50. letech vizionářsky umístil pohonnou jednotku mezi nápravy formulového monopostu a položil tak technický základ soudobým "ef-jedničkám".
Přibližně o dekádu později ho napadlo využít přirozené obratnosti malého a lehkého Mini ke stavbě rallyového speciálu, který vešel do historie, když v roce 1964 na slavné rally Monte Carlo porazil sice mnohem výkonnější, ale také těžší a neohrabanější soutěžní auta té doby.
Ještě krátce přes svou smrtí v roce 2000 založil činorodý konstruktér společnost "John Cooper Works," která začala nabízet sady pro zvýšení výkonu nového, moderního Mini, zrozeného a vyráběného pod patronací BMW.
Mnichovská automobilka viděla ve značce JCW i jejích produktech nezanedbatelný potenciál, proto ji v lednu 2007 odkoupila od Michaela Coopera, jenž převzal vedení společnosti po svém zesnulém otci. Slovní spojení "John Cooper Works" vstoupilo do oficiálního ceníku Mini. A že je to nějaký vstup!
MINI - legenda z doby, kdy začínaly minisukně |
Počty, které nevycházejí
Mini Cooper S, až dosud vrcholný model Mini, stojí 567 500 korun a s výkonem 128 kW je tak rychlý a zábavný, jak si jen můžete od auta této kategorie přát. Na konci řádku, který má na začátku slova "John Cooper Works", stojí v ceníku Mini částka 707 500 korun. To je o 137 000 korun neboli 24 procent více. Přitom se nezdá, že byste za své peníze měli dostat o čtvrt auta navíc.
Jistě, výkon motoru narostl na slibných 155 kW zásluhou nové hlavy válců, pístů a kompletního výfukového systému. Za sedmnáctipalcovými litými koly "Challenge" vykukují červeně lakované brzdové třmeny s logem JCW. Černé čalounění stropu, tlačítko "Sport", kožený volant a elektronickou uzávěrku diferenciálu "DTC" obdržíte automaticky, ačkoliv zájemci o Cooper S by za ně museli připlatit. Milé, ale za tyhle peníze?
Nic pro slečinky
V ceníku tedy vysvětlení dramatického cenového rozdílu nenacházíme, tak snad v tabulce s technickými údaji? Mini JCW dosáhne o 13 km/h vyšší rychlosti (238 km/h), obligátní "stovku" pokoří o 0,6 sekundy dříve (6,5 s) a z 80 na 120 km/h na čtvrtý rychlostní stupeň akceleruje o 0,4 sekundy svižněji (5,2 s).
Zajisté velmi působivá čísla, nicméně ani ona nepředstavují uspokojivé odůvodnění značně vysokého příplatku. Co tedy JCW nabízí tak zázračného, že si BMW troufá žádat za něj tolik peněz? Něco by se přece našlo - a jde o komoditu u moderních automobilů nad jiné vzácnější, již z nedostatku vhodnějších výrazů nazýváme nejčastěji "charakterem".
John Cooper Works charakterem přímo srší. Doslova. Bublá, práská, zurčí, při zrychlování obhrouble chroptí, aby po ubrání plynu zlostně prásknul do výfuku. Jakmile stisknete zmíněné tlačítko "Sport", začne se ozývat ještě halasněji a na jemné změny polohy plynového pedálu reaguje s téměř neurotickou naléhavostí.
Na náročné silnici vyžaduje Mini JCW od řidiče stoprocentní koncentraci. Nedočkavě tahá za volant, když akcelerujete ven ze zatáčky, jako neposlušný lovecký pes se bezhlavě vrhá do každé podélné brázdy v silnici a když v zatáčce zprudka zavřete plyn, bleskově se stočí k vnitřní straně vozovky. Je to náročné, vysilující, chvílemi snad až nebezpečné, ale nesmírně uspokojující tam, kde je Cooper S se svými civilizovanými manýry přinejlepším vlažně vyhovující.
Rozuzlení
"Charakter" automobilu možná nelze kvantifikovat tak jednoduše jako zrychlení nebo spotřebu, to však neznamená, že by neměl objektivní kritéria. Vlastně se má k dynamice podobně jako krasobruslení nebo gymnastika ke sprintu.
A právě v charakteru Mini JCW konečně nalézáme úplné, srozumitelné a nezpochybnitelné vysvětlení jeho troufalé ceny. Jakkoli iracionálně se tento podivuhodný vůz jeví při statickém zkoumání, projeďte se v něm a nezbude vám než překotně souhlasit: Za některé věci v životě stojí za to zaplatit, i když je nelze změřit na stopkách.
Mini John Cooper Works Motor čtyřválec 1,6 l, turbo Výkon 0-100 km/h 6,5 s Max. rychlost 238 km/h Spotřeba 6,9 l/100 km Emise CO2 165 g/km Hmotnost 1205 kgCena 707 500 Kč 155 kW
Abarth 500 SS | Renault Clio Sport | Opel Corsa OPC |
500 000 Kč (odhad) | 683 900 Kč | 634 900 Kč |
Konečně Fiat 500 s pořádným motorem | Podvozek popírá fyzikální zákony | Opel, se kterým je zábava |
Ještě se neprodává | Relativně nezajímavý motor | Pramálo vkusné vzezření |