Hyundai Tucson Mildhybrid: dobře ukrytá pomoc

Tests
Michal Štengl | 07.10.2019
dalších 12 fotek
foto: Michal Štengl
Hyundai vybavil v Nošovicích vyráběné SUV Tucson 48V mildhybridní technologií. Ta prý umí ušetřit až 7 % paliva, přitom je ale výrazně levnější než klasický vysokonapěťový mildhybrid. Vyzkoušeli jsme ho s naftovým motorem 2.0 CRDi.
Na úvod si vysvětleme rozdíl mezi full- a mildhybridem. U druhého typu plní elektromotor funkci pouze pomocníka spalovacímu motoru, jakýsi e-boost. Sám o sobě ale nedokáže automobil pohánět. Ale i mezi mildhybridy jsou rozdíly. Klasický typ obvykle používá motor-generátor vložený mezi spalovací motor a převodovku, a hlavně pracuje s napětím až 400 V. Hyundai ale šel jinou, cenově výhodnější 48V variantou.

Univerzál
Základním kamenem systému Hyundai je zařízení nazvané MHSG (Mild Hybrid Starter Generator). Jde o vysoce výkonný alternátor, který umí nejen vyrábět elektřinu (i rekuperací při brzdění). Ta se ukládá do Li-ion baterií s kapacitou 0,44 kWh, jež konstruktéři ukryli pod podlahu zavazadlového prostoru, takže celkem logicky zmenšuje jeho objem o 43 l. Zároveň ale pomáhá přes klínový řemen spalovacímu motoru, v tomto případě naftovému dvoulitru při akceleraci. Zároveň plní i roli rychlého startéru v režimu stop-start (studený motor spouští klasický startér). Zařízení MHSG pracuje s napětím 48 V, vozidlo má ale klasickou 12V palubní síť, a tudíž i druhý, klasický akumulátor ukrytý v motorovém prostoru. Ve srovnání s vysokonapěťovým mildhybridem je toto řešení výrazně levnější, přitom i ono dokáže zajistit úsporu paliva.

Jak funguje
Při akceleraci MSHG podporuje v závislosti na stavu nabití akumulátorů a míry sešlápnutí pedálu plynu spalovací motor výkonem 4 až 12 kW. V praxi tuto pomoc těžko postřehnete, na rozdíl od toho, když sundáte nohu z plynu. V tu chvíli totiž MHSG přejde do režimu rekuperace, kdy vozidlo brzdí citelněji než samotný naftový dvoulitr. Jakmile klesne rychlost vozidla pod 30 km/h, spalovací motor se vypne dřív, než zastavíte. To všechno ve jménu snížení spotřeby. To jsou ale jediné indicie, které naznačují, že je motor 2.0 CRDi vybaven nějakou hybirdní technologií. Protože se jinak chová jako úplně normální naftový Tucson.

Šetří až 7 procent
Smyslem této technologie je úspora paliva za rozumné peníze, tedy v porovnání s jinými hybridními technologiemi. A samozřejmě i úspora CO2 při homologaci. Ve srovnání s běžným dvoulitrem zkombinovaným s 8st. automatem (ten je za příplatek) má hybridní verze s automatem o 0,1 l/100 km nižší spotřebu (podle NEDC), což papírově není příliš mnoho. V reálném provozu jsme jezdili po městě mezi 7 a 8 litry, na dálnici za 7,5 l a mimo město za 6 až 6,3 l/100 km. Dlouhodobý průměr se ustálil na 6,8 l/100 km. Pocitově je to velmi příjemný motor, který svou sílu dávkuje plynule.
Příplatek za 48V mildhybridní technologii činí 20 000 Kč, přičemž objednat se dá pouze k nejvyšší výbavě Style k naftovým motorům 1.6 a 2.0 CRDi. V zemích, kde se platí daně podle emisí CO2, to asi dává smysl. U nás zatím kupující nic nemotivuje se pro tuto opci rozhodnout. Protože mnohem větší přínos pro životní prostředí i peněženku majitele představuje rozumný jízdní styl.

Pořád ve formě
Hyundai Tucson je jinak velmi příjemné SUV, které okamžitě padne do rukou. Silnou stránkou zůstává stále jeho design, stejně jako jízdní vlastnosti a celkový komfort. A to jak akustický, tak i z hlediska pérování. S dvoulitrem je také automaticky vybavený pohonem 4x4, a to za velmi lákavou cenu od 719 990 Kč. A jelikož je dvoulitr k mání pouze v top verzi Style, můžete se těšit na opravdu štědrou výbavu.

+ atraktivní design
+ komfortní podvozek
+ bezpečné jízdní vlastnosti
+ příznivé pořizovací náklady
+ bezpečnostní výbava
+ pětiletá záruka

- v reálu nikterak zásadní přínos hybridního pohonu
- na modrých zónách stejně parkovat nemůžete
- zmenšení zavazadlového prostoru
- naftový dvoulitr jen s nejvyšší výbavou
Rating
Brzdy
2
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
2
Prostornost
2
Pružnost motoru
2
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
3
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.86
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4480
Šířka (mm)
1850
Výška (mm)
1660
Rozvor (mm)
2670
Rozchod kol vpředu (mm)
1604
Rozchod kol vzadu (mm)
1615
Světlá výška (mm)
172
Provozní hmotnost (kg)
1779
Maximální hmotnost (kg)
2250
Počet míst (os.)
5
Objem nákladového prostoru (m3)
0,459-1,441
Motor
Typ
Vznětový přeplňovaný
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1995
Kompresní poměr
16
Max. výkon kW (k)/ot./min.
136 (185)/4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
400/1750-2750
Spotřeba
Město
6,0
Mimo město
5,1
Kombinovaná
5,3
CO2 (g/km)
145
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
58
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,5
Max. rychlost (km/h)
201
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
8
Přenos hnací síly
Pohon
Všech kol
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson
Vzadu
Víceprvková
Cena
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
769 990
Article rating
4.7 from 5 (94%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů