Hyundai Grandeur 2.2 CRDi - limuzína s dieselovým srdcem

Tests
Petr Šikl | 16.08.2007
dalších 69 fotek
foto: Petr Šikl
Desáté místo v segmentu a dvacet prodaných kusů. Tohoto výsledku dosáhl vrcholný model automobilky Hyundai v loňském roce. Letos se má vše změnit. Pod kapotou Grandeura se objevil úsporný vznětový čtyřválec...

Vyšší střední třídě kraluje od svého příchodu na trh Škoda SuperB. Tu následuje Audi s modelem A6. Třetím nejprodávanějším vozem je BMW řady 5, které je následováno Mercedes-Benz E a Volvem 80. Všechny tyto automobily produkuje Evropa. Až na šestém místě se objevuje nová Honda Legend přicházející z dalekého Japonska. Propracovat se na přední příčku tohoto segmentu je velmi těžká záležitost a zejména věc prestiže. Ne každé automobilce se podaří prodrat navrchol segmentu. Například automobilka Kia poslala do nelítostného boje model Opirus. A narazil. Výsledkem je 5 prodaných kusů za první pololetí letošního roku (ČR). Za neúspěchem stojí nabídka pouze jediného zážehového agregátu s poměrně vysokou spotřebou paliva, nízká prestiž a "korejský" design.

První zmíněné chybě se snaží sesterská automobilka Hyundai vyvarovat. Do svého vrcholného modelu, noblesně pojmenovaného Grandeur, začala montovat vznětovou pohonnou jednotku slibující přijatelnou spotřebu. S cenou lehce pod milion korun může být velmi zajímavou volbou pro vyznavače velkých sedanů. Model Grandeur je nástupcem modelu XG, který je v Česku téměř neznámý. Na některých trzích Hyundai prodává ještě větší model pod názvem Equus/Centennial. Ten se k nám však nedováží. Importér zřejmě ví proč.

Karoserie:

Robustní karoserie 4895 mm dlouhá, 1865 mm široká, 1490 mm vysoká spolu rozvorem 2780 mm dávají při prvním pohledu tušit s jakým vozem máte čest. Ano, Granduer je vlajkovou lodí korejské automobilky. Tomu odpovídá i rozvor 2780 mm. Boční profil působí noblesně a vyváženě. Od druhých dveří bychom však mohli hledat jistou podobnost u německé konkurence. Zadní partie tvoří pás koncových světel, který je z části tvořen LED diody. Bohužel směrovým světlům se moderní technologii vyhnuly a stále svou roli plní klasické žárovky. Po mohutným nárazníkem nalezneme dvě koncovky výfuku, což přidává na dynamickém vnímání ladné karoserie. Samotnou příď považuji za nudnou a nejméně povedenou část na celém voze. Jediné co příď prozařuje jsou xenonové světlomety s integrovanými mlhovými světli v nárazníku.

Interiér, aneb život na palubě

Po otevření dveří spatříte rozměrná kůží čalouněná sedadla, která postrádají boční vedení těla. Nastavení správné pozice za volantem se provádí elektricky. Totéž platí o volantu, ten disponuje funkcí zasouvání pro snadnější nastupování a vystupování z vozu. Prostoru je všemi směry dostatek. Jedinou výtku bych měl k plastovému obložení sloupku volantu. Při správné pozici za volantem jsem při brždění kolenem pravé nohy doslova "drhl" o spodní hranu sloupku řízení (škoda, že sedadlo nelze spustit o něco níže).

Palubní desku od levého po pravý okraj doprovází úzký proužek dřeva. Přístrojový štít ukrývá dobře čitelné kruhové ukazatele rychlosti a otáček spolu s displejem palubního počítače. U toho bych uvítal údaj okamžité spotřeby paliva. Středový tunel plynule přechází do středové konzole. Nejníže na ní nalezneme šuplíček pro drobnosti, dále ovládací prvky duální klimatizace nad kterou je umístěna špičková navigace spolu audiosystémem značky Kenwood. Ta vyniká výborným dotykovým a dobře čitelným displejem. Bohužel tlačítka po okraji jsou příliš titěrná pro ovládání za jízdy. Pouhé přepnutí obrazovky z navigace do audiosoustavy se stává závažným problémem. Spolujezdce zajisté potěší dálkové ovládání. Místo drobných tlačítek bych uvítal kruhový ovladač, popř. alespoň o něco větší tlačítka klidně na úkor rozměrného displeje. Ten navíc narušuje celý styl provedení palubní desky a působí nepatřičným dojmem.

Zadní sedadla poskytují dostatek prostoru, postrádají však výraznější tvarování. Zavazadlový prostor nabízí objem 523 litrů. Praktickým doplňkem je síť, která zabraňuje nechtěnému pohybu zavazadel. Prostor je dobře přístupný. Víko zavazadlového prostoru lze zamknout tlačítkem v přihrádce před spolujezdcem.

(+) dostatek prostoru pro cestující

(+) objem a řešení zavazadlového prostoru

(+) plnohodnotná rezerva

(+) dobré odhlučnění interiéru

(-) drnčící palubní deska, středový tunel při stlačení skřípe

(-) dílenské zpracování (velká mezera mezi předními dveřmi a palubovkou)

(-) nesourodost displejů

(-) ovládání navigace/audiosoustavy

(-) nevýrazné boční vedení sedadel

(-) nemožnost další příplatkové výbavy (bezklíčkový vstup či startování pomocí tlačítka, absence natáčecích světlometů nebo adaptivního tempomatu atd.)

Motor:

Vznětový motor se zdvihovým objemem 2188 cm3 se čtyřmi válci nabízí výkon 114 kW při 4000 otáčkách. Maximální točivý moment vrcholící hodnotou 343 Nm je dostupný mezi 1800-2500 otáčkami. To stačí na maximální rychlost 202 km/h a sprint na stovku za 11,4 sekundy. Pohonná jednotka se vyznačuje hladkým chodem bez výraznějších vibrací. Otočením klíčku naskočí překvapivě tiše a posádku při běžném cestování nijak zásadně neruší. Horší je to při snaze o dynamičtější jízdu. To již přestává výkon pohonné jednotky stačit a roste hluk i spotřeba. Více o spotřebě tohoto motoru se dozvíte v testu spotřeby.

(+) příznivá spotřeba paliva

(+) kultivovaný projev

(-) nepříjemný zvuk motoru při akceleraci (při plné zátěži klape, kovově nýtuje ..)

(-) nedostatek výkonu vzhledem k hmotnosti a velikosti vozu

Jízdní vlastnosti:

Kdo jel silnějším benzínovým šestiválcem 3,3 bude na straně jedné zklamán nedostatkem výkonu a potěšen velmi dobrou spotřebou na straně druhé. Šestiválec vyniká naprosto hladkým chodem, disponuje osmdesátkou koňských sil navíc a hmotností nižší o šedesát kilogramů, což se nejlépe promítá do samotného zrychlení. Šestiválec umí stovku pod osm, vznětový čtyřválec za 11,4 s. Oproti konkurenci pohání Grandeur přední kola a od toho se také odvíjejí jízdní vlastnosti.

Grandeur je hlavně pohodlným automobilem hravě překonávající dlouhé vzdálenosti. A tomu je také vše podřízeno. Na rychlé sprinty zapomeňte, na občasné sportovní vyjíží tuplem. Automatická pětirychlostní převodovka doslova miluje jízdu běžnými rychlostmi. Po městě je schopna jet padesát na pětku i do mírného kopce. Snahu o razantní jízdu trestá pořádnou prodlevou v řazení. Chcete-li například projet oranžovou, přidáte plyn a nic se téměř vteřinu a půl neděje. S tímto faktem je nutné počítat zejména při předjíždění. Sekvenční řazení je na tom o něco lépe, ale stále pokulhává za evropskou konkurencí.

(+) nepostřehnutelné řazení při klidné jízdě

(+) komfortní jízda (v rámci rychlostních limitů)

(-) při ostřejší jízdě prodlevy v řazení a občasné zaváhání

(-) necitlivé řízení (při vyšších rychlostech chybí jistota)

(-) zdolávání krátkých nerovností

Závěr:

Pro koupi dosavadní vlajkové lodi s dieselovým srdcem mluví zejména hospodárný provoz a pořizovací cena. Pokud toužíte po vozu vyšší střední třídy, neměl by Grandeur uniknout vaší pozornosti. To však platí pro motoristy, kteří si za každou cenu nezakládají na prestižní značce a dovedou automobilu v tomto segmentu odpustit některé drobné nedostatky, které by vůz této třídy vůbec neměl mít. Hyundai Grandeur v testu překvapil velmi příjemnou spotřebou, komfortním cestováním a designem.

Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
3
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
3
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
1
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.79
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Sedan
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4895
Šířka (mm)
1865
Výška (mm)
1490
Rozvor (mm)
2780
Rozchod kol vpředu (mm)
1580
Rozchod kol vzadu (mm)
1565
Světlá výška (mm)
162
Provozní hmotnost (kg)
1837
Maximální hmotnost (kg)
2280
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
5,7
Objem zavazadlového prostoru (l)
523
Motor
Typ
Vznětový řadový
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
2188
Kompresní poměr
17,3 : 1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
114 (155) / 4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
343 / 1800 - 2500
Spotřeba
Město
10,4
Mimo město
6,4
Kombinovaná
7,9
CO2 (g/km)
208
Palivová soustava
Palivo
Nafta
Objem nádrže (l)
75
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
11,4
Max. rychlost (km/h)
202
Převodovka
Typ převodovky
Automatický
Počet rychlostních stupňů
5
Přenos hnací síly
Pohon
Přední
Zavěšení kol
Vpředu
Zavěšení se dvěma příčnými rameny
Vzadu
Víceprvková s torzní tyčí
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
235 / 55 R17
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
989 900
Celková cena testovaného vozu (Kč)
989 900
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 16.08.2007 13:02
Očekávám, že když je test podle vás "blbě napsanej", tak jej dokážete napsat lépe.
V tom případě se těším, že se o něj s námi podělíte.
V opačném případě doporučuji volit vhodnější výrazy.
Petr - TipCars.com, 16.08.2007 13:17
Ano, odlučnění u Grandeura je velmi dobré. To platí pro běžný klidný provoz. Při prudkém sešlápnutí plynu však motor začne vydávat prapodivné zvuky a zvláštně rezonuje ...
Co se Vám na testu ještě nezdá, že je "blbě napsaný"? Po týdenní zkušenosti s tímto vozem musím konstatovat, že plně odpovídá cenové hladině. Takový Legend je posazen o půl "mega" výše a o německé konkurenci ani nemluvím ... A SuperB dle mého názoru do této třídy vůbec nepatří...
anonym, 16.08.2007 18:10
Superb ma alespon nejakou fazonu a znacku.
anonym, 17.08.2007 09:14
HA HA fazonu a značku škoda?to už raději to hyundai....
anonym, 19.08.2007 20:48
to jo prostě budem kupovat značky ha ha
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů