Ford Galaxy TDCi – pohodlný autobus

Tests
Michal Žďárský | 20.03.2007
dalších 36 fotek
foto: Autor
Zveme vás na test nové generace Fordu Galaxy, který míří do segmentu velkoprostorových MPV. Zde na něho čeká tvrdá konkurence, tak se pojďme podívat, co si na ostrý boj toto téměř jednovaječné dvojče sportovnějšího S-Maxu připravilo a v jaké formě se nový model představí.

Nová generace Fordu Galaxy nahrazuje letitý model této značky, který se stal jedním z průkopníků třídy velkoprostorových vozů MPV. Tento model vzešel ze spolupráce s koncernem Volkswagen, kde šlo hledat jak pozitiva, tak logicky negativa. Největší nevýhodou byla unifikovaná podoba s vozy VW Sharan a Seat Alhambra a taktéž nabídka motorů vycházela z této spolupráce. Nová generace se již od začátku pyšní faktem, že byla kompletně vyvinuta Fordem, což je mimochodem patrné jak na první pohled, tak i v každém detailu při bližším ohledání. Ford vsadil na vlastní práci, a tak využívá vlastního podvozku, široké palety motorů a i samotný design hovoří sám za sebe. Silueta tzv. „kinetického designu“, jak tento prvek Ford sám nazývá, je nepřehlédnutelná a naprosto sjednocená s novou tváří automobilky s modrým oválem ve znaku.

Nová Galaxy vyráží do světa po boku téměř jednovaječného dvojčete s názvem S-Max. Leckoho asi napadne otázka, proč nabízet takto dvě podobná auta vedle sebe. Zdání jak již to tak bývá ale může klamat. Pravdou je, že laik na první pohled mnoho odlišností nenajde. Do obou automobilů se vejde až sedm osob, oba disponují takřka identickou nabídkou motorů a stejně jsou na tom v podstatě i co se vzhledu týče. Rozdíl je patrný až při bližším ohledání. Pouze Galaxy nabízí oněch sedm míst již v základní výbavě a největší rozdíl je cítit uvnitř. V pojetí, s jakým přistupuje každý z modelů k představě prostoru a pohodlí. Ford Galaxy je navíc klidnějším, prostornějším a o dost větším sourozencem sportovnějšího S-Maxu, který bude klást ve srovnání s Galaxy důraz především na slůvko sportovnější, jak jen toto u vozu MPV je možné.

Ford Galaxy je v nabídce Fordu ve třech stupních výbavy. Ty se již podle zvyku nazývají CORE, TREND a nejluxusnější GHIA. V nabídce je k dispozici čtveřice motorů. Jeden vznětový s výkonem 107 kW (145 k) a trojice zážehových agregátů Duratorq TDCi s výkonem od 74 kW (100 k) do 103 kW (140 k). Galaxy v nejnižší výbavě Core je k dispozici za 844 990 Kč, a to jak s motorem 2.0 Duratec, tak i s 1.8 Duratorq. Nejdražší verzí je logicky model ve výbavě Ghia s motorem 2.0 Duratorq, který jsme měli k dispozici k testu i my.

Porovnání Galaxy s konkurencí

ModelFord Galaxy 2.0 TDCi Citroen C8 2.2 HDi Renault Espace 2.2 dCi Chrysler Voyager 2.5 CRD 
Rozměry (d/š/v) [mm]4820/1884/17644727/1854/18564661/1860/17284808/1997/1749
Rozvor [mm]2850282328042878
Objem zavaz. prostoru [l]435/2364480/2948291/2860430/4030
Objem motoru [ccm]1997217921882499
Výkon [kW (PS)/ot./min] 103 (140)/400094 (128)/4000110 (150)/4000105 (143)/4000
Točivý moment [N.m] při ot./min320 při 2000314 při 2000320 při 1750320 při 2000
Maximální rychlost [km/h]193182190185
Zrychlení 0-100 km/h [s]10,513,611,511,8
Kombinovaná spotřeba [l/100 km]6,57,47,77,7
Základní cena [Kč]844 9901 011 4001 055 000975 000

Karoserie

S novou generací Galaxy přichází i zcela nový design. Zde se značky jak již jsem zmínil hlásí k termínu „kinetický design“, což neznamená nic jiného, než jasnou identifikaci automobilu ke značce Ford a nepřehlédnutelnou unifikaci s ostatními novými modely. Nová generace se dočkala výrazného zvětšení rozměrů, a to do všech stran. Vzrostla jak délka, tak i šířka a díky svým rozměrům 4820, 1854 a 1723 mm se řadí Ford Galaxy k největším MPV na trhu. Přestože svoje rozměry Galaxy jedinečně skrývá v dynamickém a elegantním designu, leckdo by mohl automobil přirovnat k luxusnímu mikrobusu. Při pohledu zvenčí se však Galaxy musí líbit a svoje rozměry zužitkuje zejména vnitřním prostorem, ale o tom až později.

4Ford dokázal u nové generace výborně skloubit prvky elegance a agresivity. Kromě výrazných lemů blatníků zaujmou například rozměrné trojúhelníkové světlomety začleněné do linie přídi tvořící elegantní klín a vzhled předku doplní i svěží mlhová světla. Zaoblené části střídají ostré rysy, čímž Glaxy získává jedinečný nádech svěžesti a elegance. Při bočním pohledu vynikne velký rozvor a délka auta. Velmi dobře vypadají i příplatková sedmnáctipalcová litá kola a rozměrná zpětná zrcátka s integrovanými blinkry. Velmi líbivá je i skosená záď vozu s rozměrným sklem a povedenými lampami doplněnými o elegantní odrazky.

+ svěží elegantní design
+ velká zpětná zrcátka
- identická podoba s S-Maxem

Interiér

Po otevření dveří a nastoupení do Galaxy čeká na řidiče případně každého pasažéra pořádná porce pohodlí a především prostoru. Z každého prvku je cítíme, že důraz byl kladen na pohodlí a všudypřítomný komfort. Interiér je vyveden v šedé barvě, avšak veškerou pozornost na sebe strhává velmi povedená palubní deska, která využívá celou řadu různých materiálů k dokreslení pocitu luxusu. Nalezneme zde jak základní šedé plasty, tak i hliník, chrom nebo dokonce imitaci dřeva. Pozornost na sebe strhne netradiční táhlo ruční brzdy á la letadlo, které znovu přidává estetické hodnotě, avšak jeho vytahování kolmo nahoru ztrácí dle mého názoru dost co do praktičnosti. Jako velmi povedené, funkční a líbivé jsem shledal rozmístění hned pětice kruhových výdechů klimatizace a pochvalu snese i umístění řadící páky dostatečně vysoko a blíže volantu, než jsme zvyklí u konkurence. Hlava řadící páky je navíc velmi pohodlná při uchopení a disponuje kratšími a velmi přesnými drahami.

Pocit luxusu pokračuje i po usednutí do velmi pohodlných sedadel. Řidičovo je navíc elektricky stavitelné ve všech myslitelných polohách a díky vyššímu usazení ve voze MPV je z něho výtečný výhled z vozu. Tedy až na směr šikmo vpřed, kde výhled značně omezuje velký a dopředu hodně zasahující A sloupek. Sedadlo nabízí přiměřené boční vedení a dostatečně dlouhý sedák. Pozici za volantem si zde najde úplně každý, a to i vzhledem k ve dvou směrech stavitelnému volantu. Ten je větší než jsme zvyklí z klasických limuzín, avšak velmi pohodlný pro úchop. Čtyřramenný kůží obšitý volant nabízí ovládání rádia, tempomatu a palubního přístroje. Jedna z mála výtek interiéru směřuje k příliš blízkému umístění loketních opěrek k tělu cestujícího.

Přístrojová deska se skládá ze dvou efektních tubusů, z nichž jeden ukazuje tradičně rychlost a druhý otáčky motoru. Mezi nimi je umístěn displej palubního počítače, jehož horní část je vyčleněna pro informace rádia a dolní pro tachometr. V hlavním poli se zobrazuje průměrná spotřeba, průměrná rychlost, venkovní teplota či dojezd. Bohužel informaci o aktuální spotřebě se zde nedozvíte. Za to ale velmi oceňuji možnost vypátrat zde tlak v pneumatikách. Užitečné je i tlačítko pro sklopení obou bočních zrcátek, které se u širšího vozu a parkování v užších ulicích jistě hodí. Velkým bonusem pro luxusní pocit z interiéru je výrazné prosklení střechy. Panoramatické okno je rozděleno na dvě poloviny, čímž nabízí další výtečnou možnost v podobě zabudování objemných odkládacích schránek, kterých je zde po celé délce hned pět. Pokud by v někom vzbuzovala přítomnost panoramatického okna nejistotu v podobě menší bezpečnosti, nemusí se bát. Galaxy nabízí s panoramatickým oknem větší torzní tuhost karoserie než u modelu s celoplechovou střechou.

Ale pojďme se již podívat na velkou devizu nového Fordu Galaxy, kterou je jeho prostorný interiér až pro sedm osob. O maximální prostornosti na předních sedadlech jsem se již zmínil a nyní je třeba říci, že obdobná situace panuje i v druhé řadě, kde se bez jakýchkoliv problémů usadí i trojice 180 cm vysokých pasažérů, kteří budou mít dostatek prostoru ve všech směrech. Místa je tu opravdu dostatek a i pohodlné sedadlo dává tušit bezstarostné dlouhé cesty. Kromě toho jsou zde znovu k dispozici odkládací místa nejen v horní části u panoramatického okna, ale i pod nohama cestujících. Hodně zvědav jsem byl na prostor pro případné cestující na dalších dvou pozicích v třetí řadě sedadel a přiznám se, že dle zkušeností i spíše skeptický. O to více jsem byl ale překvapen, když jsem zjistil, že i tato sedadla nabízí dostatek pohodlí i při delším cestování. Pozice je již sice trochu odlišná s výše položenými dolními končetinami, avšak nijak nepříjemná.

Znovu musím zopakovat, že v Galaxy je místa prostě dostatek, a to i v případě sedmimístného uspořádání, kdy vzadu zbývá 435 litrů zavazadlového prostoru, tedy přibližně jako u běžných aut nižší střední třídy. Tímto Ford konkurenci takřka deklasuje. K tomuto je nutné dodat, že po složení druhé a třetí řady sedadel do podlahy vzniká zcela rovná plocha. Manipulace se sedačkami je velice snadná a rychlá a oceňuji jejich možnost uložení v podlaze vozu, kdy odpadá jejich skladování bůh ví kde. Tento systém u Fordu nazývají FFS (FoldFlatSystem) neboli systém „sklop a posuň“. Ten nabízí právě snadnou přeměnu sedadel druhé a třetí řady, čímž umožňuje dle materiálu výrobce až 32 různých kombinací. Při úplném sklopení obou zadních řad je k dispozici 2364 litrů zavazadlového prostoru, při sklopení pouze třetí řady sedadel poté litrů 1260. K snadnému nakládání či vykládání nákladu či zavazadel napomáhá i nízká nákladová hrana a vysoko výklopné zadní dveře.

+ nadprůměrně prostorný a komfortní interiér
+ ukazatel tlaku v pneumatikách
+ tlačítko pro sklápění bočních zrcátek
+ velký zavazadlový prostor, snadná manipulace se zadní řadou sedaček a možnost jejich uložení v podlaze vozu
- nepraktické loketní opěrky
- horší výhled šikmo vpřed

Motor

Jak již jsem zmínil v úvodu, pod kapotou naší Galaxy byl v průběhu testu nejsilnější z trojice vznětových agregátů v nabídce, tedy dvoulitrový Duratorq TDCi o výkonu 103 kW respektive 140 koní. Tento agregát nabízí maximální kroutící moment 320 Nm, který je k dispozici již od dvou tisíc otáček za minutu (s funkcí overboost nabízí krátkodobě až 340 Nm). Tento motor je standardně vybaven šestistupňovou manuální převodovkou Durashift a o přenos síly na vozovku se starala dvojice předních sedmnáctipalcových kol.

Tento vznětový motor byl velice dobře utlumen a více o sobě prozrazoval pouze při studeném startu v režimu volnoběhu. Po zahřátí nebyly po klasickém dieselovém projevu ani známky, ba spíše naopak jeho kultivovanost a projev až zarážel. Motor velmi slušně zatahoval od 1500 otáček, když kolem hranice dvou tisíc nabízí pořádný kopanec, který přetrvává přibližně při 2500 ot./min. Motor se i nadále nechá vytočit klidně ke čtyřem tisícům i více, ale pro jízdu je to zcela zbytečné. I přes poměrně velkou hmotnost vozu dokázal motor udělit automobilu velice slušnou dynamiku. Jak již jsem zmínil, odhlučnění motoru je na vysoké úrovni a nevšiml jsem si ani tradičních dieselových vibrací při nízkých otáčkách.

Motory Duratorq nabízí tradičně velmi solidní hodnoty spotřeby, které se mi potvrdily i u hmotnostně ovlivněnější Galaxy. Podrobný test spotřeby naleznete ZDE, takže nyní pouze ve zkratce. Výrobce udává hodnoty 8,2 l/100 km při jízdě ve městě, 5,5 l/100 km mimo město a 6,5 l/100 km v průměru. Já mohu jen potvrdit, že při opatrnější jízdě nebude problém se dlouhodobě pohybovat kolem hranice sedmi litrů, a to i díky precizně odstupňované šestistupňové převodovce. Logicky spotřeba stoupne při agresivní jízdě a využívání slušného zátahu kolem dvou tisíc otáček a ve městě, naopak při ekonomické jízdě mimo město lze držet spotřebu i u hranice 6 litrů na sto km. To při celkové kapacitě palivové nádrže na 70 litrů pohonné hmoty nabízí velmi slušnou hodnotu dojezdu.

+ slušná dynamika
+ kultivovaný chod
+ slušná spotřeba
- tradiční dieselový klapot při studeném startu

Jízdní vlastnosti

Jak již bylo možné vytušit z předchozích řádků a kapitol, ani zde výraznou kritiku čekat nelze. Spíše naopak. Maximálně pohodlný interiér a velmi příjemný projev motoru předznamenávají samotný pocit z jízdy. Na projev automobilu a jeho jízdní vlastnosti jsou u Fordu mistři, a tak i u Galaxy budu jenom chválit. Tedy pochopitelně s přihlédnutím ke kategorii vozidla. Koncepce velkého MPV se někde projevit musí, tedy vysoko položené těžiště, delší rozvor a vyšší hmotnost. Zatáčky projížděné ve vyšší rychlosti s sebou logicky přinášejí větší náklony vozu, avšak i zde jsem očekával situaci o dost horší. Přesto si Galaxy udržuje ve všech chvílích pořádnou dávku jistoty, jede jasnou, čitelnou a přesnou stopou.

Další logický neduh musí přijít s prudkým brzděním, kdy se hmotnost nahrne na přední kola a odlehčená záď neposkytuje chtěnou jistotu, avšak to až ve chvílích, kdy jedete téměř na limit. Ve chvílích, do kterých se normálně s Galaxy nedostanete. Do té doby se chová toto MPV naprosto příkladně. Všechny zatáčky projíždí se sebedůvěrou sobě vlastní, je snadno ovladatelné a zcela čitelné. K tomu lze připočíst velmi kvalitní odhlučnění jak motoru, tak i aerodynamických projevů. Nerovnosti pobírá podvozek Galaxy takřka příkladně a plus si vyslouží i brzdy, jejichž dávkování i účinek snesou ty nejpřísnější měřítka.

+ přesné řazení i řízení
+ velmi dobré jízdní vlastnosti

Celkové hodnocení

Ford Galaxy nové generace nás velmi potěšil a udělal od své předchozí vývojové verze pořádný krok kupředu. Stejně jako se změnil jeho vzhled se změnil i interiér a jízdní vlastnosti. Usedlejší z dvojice MPV s modrým oválem ve znaku nabídne velký vnitřní prostor a pořádnou dávku komfortu a luxusu. Jízda na dlouhé vzdálenosti bude naprosto bezproblémová a naopak přinese tolik postrádaný požitek. Zájemci, kteří naplno využijí sedmimístné uspořádání, budou jen velmi těžko hledat u konkurence, avšak i méně početná rodina využije nabídku Galaxy naplno. Tradičním neduhem může být cena, avšak při porovnání užitné hodnoty a pohodlí je výběr nasnadě.

Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
2
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
2
Spotřeba
1
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.43
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
MPV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4820
Šířka (mm)
1884
Výška (mm)
1764
Rozvor (mm)
2850
Provozní hmotnost (kg)
2505
Počet míst (os.)
7
Objem zavazadlového prostoru (l)
435-2325
Motor
Typ
Diesel
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1997
Max. výkon kW (k)/ot./min.
103 (140)/4000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
320/2000
Spotřeba
Město
8,2
Mimo město
5,5
Kombinovaná
6,5
CO2 (g/km)
172
Palivová soustava
Palivo
Diesel
Objem nádrže (l)
70
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
10,5
Max. rychlost (km/h)
193
Převodovka
Typ převodovky
Manuální
Počet rychlostních stupňů
Šestistupňová
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
225/50-17
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
844 990 Kč
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 034 990 Kč
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
edmund, 20.03.2007 12:18
Pravý Edmund jezdí ve Škodovce. Ten trotl co tady bouří vášně chodí pěšky a i to na červenou. A už by jste se ho mohli naučit rozeznávat.
edmund, 20.03.2007 12:19
Kurva Martine, to nerozeznáš toho trotla???
edmund, 20.03.2007 12:24
No pochlub se ty kryple čím jezdíš. Protože pochybuji, že ty narážky dole jsou na mne. Ty jsouna toho, kdo tady prudí.
mufik.martin, 20.03.2007 14:13
Obcas se v tom fakt neda vyznat, co pisu ja to poznam, ale pokud ten uchyl nekdy napise neco jako debilni narazku tak se nekdy da spatne poznat kdo to napsal, apropo nevite REDAKCE kdy bude mozna ta registrace? Jen doufam, ze ten uchyl nebude cekat u netu a nezaregistruje se pod nase nicky, protoze bychom si pak museli vymeslet nove a jeste presvedcovat ostatni ze byvali mufik.martin se ted jemnuje treba rumcajs, jenom proto, ze ten uchyl se zaregistroval prvni
edmund, 20.03.2007 23:17
jojo taky budu čekat u počítače aby mě ten uchylak nepředběh
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů