Když první generace focusů nahradila koncem devadesátých let minulého století dosluhující eskorty, znamenalo to téměř revoluci. Nový, netradičně a agresivně pojatý design čekal málokdo. Byl tak úspěšný, že v roce 2005 převzal Ford Focus II většinu linií a jeho vzhled byl spíše evolucí předchůdce. Automobilka však mezitím začala na nové modely aplikovat „kinetický design“ a když uzrál omladit i dnes testovaný automobil, dostal focus druhé generace do pomyslných plachet „nový, svěží vítr“.
Karoserie
Nemá asi smysl se sáhodlouze rozepisovat o vzhledu, protože snad každý čtenář dobře ví, jak Ford Focus II vypadá. Na výběr jsou tři karosářské varianty – tří a pětidveřový hatchback a combi. Omlazovací kůru tradičně pocítila nejvíce přední část vozu – světlomety a nárazník vzbuzují silnější pocit dynamiky, na zádi se proměnily především svítilny. Při pohledu ze strany lze vypozorovat, že se božní blikače přesunuly do zpětných zrcátek, která jsou nově tvarovaná. Facelift tak odstranil hlavní výtku ke vzhledu druhé generace, a to konzervativnost a nedostatek emocí.
+ zdařilý facelift
+ nízká nákladová hrana, vysoko otevíratelné víko kufru
Interiér
Po usednutí dovnitř omlazeného focusu moc změn nepoznáte. Lze tak konstatovat, že bezezbytku platí již dříve vyřčená fakta. Interiér působí konzervativně, přesto velmi příjemně. Je prostorný a kvalitně zpracovaný, použity jsou na dotek příjemné materiály. Sportovní dojem nejvíce navozuje u fordu volant. Je nastavitelný ve dvou směrech, má dobrou velikost i tloušťku věnce a nepostrádá tvarování v místech pro ideální úchyt.
Přední sedadla jsou pohodlná, středně tvrdá s dobrým bočním vedením. Délka sedáků je optimální. Ergonomie ovladačů se obejde bez výtek, odpovídá evropským zvyklostem. Škoda jen nedostatku odkládacích prostor, což však není zdaleka jen problém focusu.
Interiér poskytne dostatek místa i na zadních sedadlech. Mohou zde cestovat i tři cestující, a to s dostatkem prostoru jak pro nohy, tak i do výšky. Zadní sedadla jsou měkčí než přední. Základní uspořádání zavazadelníku nabízí přes 480 litrů, což je o něco méně, než měly Fordy Focus první generace. U složených sedadel je tento rozdíl znatelných 55 litrů. Kufr má nízko položenou nákladovou hranu a jeho víko se otevírá dostatečně vysoko, po sklopení zadních sedadel se však nevytvoří rovná podlaha.
+ pohodlné sedačky, prostornost
+ kvalitní materiály a slícování
- po složení zadních sedadel nelze utvořit rovnou plochu
Motor
Pod kapotou testovaného focusu tepal vznětový dvoulitr TDCi s výkonem rovných 100 kW. Jedná se o řadový čtyřválec DOHC s 16ventilovým rozvodem. Vícebodový přímý vstřik paliva common rail doplněný o turbodmychadlo s proměnlivou geometrií lopatek poskytují, kromě uvedeného výkonu, maximum točivého momentu 320 Nm při 2 000 otáčkách. Agregát se dodává i do většího modelu C-Max a stejně jako u něj je na diesel velmi tichým. Do interiéru se přenáší minimum vibrací. Pochvalu si zaslouží šestistupňová převodovka, která s motorem dobře spolupracuje a focus díky ní i s výkonným agregátem nemá přehnané nároky na palivo.
+ spotřeba
+ výkon
+ zvukový projev a odhlučnění
Jízda
Podvozek vždy patřil k přednostem Fordu Focus a spolu se 100kilowatovým motorem tak vytváří z obyčejného rodinného kombi automobil, který je radost řídit. Celkové naladění je mírně tužší, avšak stále pohodlné. Nerovnosti tuzemských silnic focusu nedělají problém, byť dává při překonání podélných najevo určitou nejistotu. Do zatáček se auto nenaklání a dobře drží stopu, a to ve vyšších rychlostech. Řízení je komunikativní a poskytuje dobrý přehled o aktuálním dění, posilovač je nastaven vhodně. Brzdy mají rychlý nástup a nevadnou ani při opakovaném razantním brždění.
+ příkladné jízdní vlastnosti
- nejistota při překonávání podélných nerovností
Shrnutí
Ford Focus II se prodává velmi slušně, přestože je na trhu již poměrně dlouho. Facelift mu však výrazně prodloužil životnost a vrátil sportovní vzhled první generace. K němu se dobře hodí testovaný naftový dvoulitr, kterým dokáže kombi probudit radost z jízdy v nejednom řidiči. Slušná spotřeba vyvažuje vyšší cenu nafty oproti benzinu, a tak nemusí být ani dnes dieselový agregát špatnou volbou.