Dacia Spring – plně elektrický crossover za zajímavou cenu

Tests
František Mašek | 17.01.2022
dalších 11 fotek
foto: Dacia
Tento plně elektrický městský crossover je koncipován pro provoz ve městě a přilehlém okolí. Interiér je jednoduchý a prostorný, zavazadlový prostor dostačující a cena velmi lákavá.
Dacia Spring je postavena na základě mnohaletých zkušeností skupiny Renault, která se řadí mezi přední výrobce elektromobilů. Podíváme-li se pak na ceníky, zjistíme, že jejich technologie je v současné době nejdostupnější na trhu. Dacia tak dostála svým slibům a uvedla na trh plně elektrický vůz, který nemá v této cenové relaci konkurenci (poté co Škoda vyprodala své elektrické Citigo, které začínalo někde kolem 430 000 Kč). A jelikož je tento „mini“ elektrický automobil spíše raritou – běžně velké elektromobily startují kolem 700 000 Kč (mnohdy spíše začínají nad 1,5 mil.) bude po něm asi velká sháňka (což potvrzuje údaj objednaných vozů v Evropě, který již čítá na 40 000 ks.)

Na druhou stranu nutno podotknout, že jakkoli zní tento úvod lákavě, níže se podíváme na neduhy, kterými vůz vládne a popravdě řečeno je jich víc, než jsem si myslel.

Pro zajímavost, kořeny tohoto vozu sahají mnohem dále, než je na první pohled zřejmé. Roku 2015 se objevil vůz Renault Kwid určený pro rozvojové státy. Pod názvem Renault K-ZE se pak představil ve Francii roku 2018 již s plně elektrickým pohonem a nyní se tento vůz představil pod značkou Dacia.

Do redakce nám přijela Dacia Spring ve výbavě COMFORT PLUS (tedy v nejvyšší možné výbavě) a modré barvě (Cenote). Tato plně elektrická verze nabízí pouze tři barvy exteriéru, a to již zmíněnou modrou, dále stříbrnou Lightning a bílou Kaolin.

Exteriér

Tento kompaktní crossover dostal robustní linie, nový světelný podpis Dacia ve tvaru Y (bohužel světlomety zůstaly pouze halogenové), podélné střešní lišty (plní estetickou funkci), 14“ disky kol Flexwheel, ochranné prvky nárazníků a karoserie, zadní ochranný kryt podvozku a vyšší světlou výšku. Co se týče vzhledu, Dacia se model od modelu postupně vylepšuje a jsem zvědav, jak bude vypadat za pár let. Samotná Dacia Spring má zajímavou příď i boční siluetu, nicméně na zadních trochu mdlých partiích by se dalo ještě mnohé vylepšit. Podíváme-li se na cenu, za kterou se prodává, je zřejmé, že vypadá, jak vypadá a nabízí jen to, co je nezbytně nutné.

Aby si vůz zachoval muší váhu, bylo nutno použít tzv. odlehčených materiálů, a tak je na první pohled zřejmé – např. při otevírání a zavírání dveří – že plechy jsou opravdu velmi tenké.

Vůz dostal větší světlou výšku, je tedy spíše městským crossoverem, do kterého se pohodlně nastupuje a i posed je logicky o něco vyšší. Odpadá opatrné parkování u mnohdy zákeřně vysokých obrubníků a bok vozu je prakticky chráněn plasty v citlivých partiích, kterými jsou boční dveře, nárazníky a lemy blatníků. Pokud ji vezmete za hranice města a zavedete ji na polní cestu, nebudete mít problém tudy projet.

Zavazadlový prostor je srovnatelný, nebo dokonce i o píď větší než u konkurenčních vozů stejné kategorie, tj. 270 litrů. Po sklopení zadních sedadel dostanete prostor o 600 litrech a vyndáte-li pod podlahou uložené rezervní kolo, připočtěte si dalších 50 litrů navíc. Opět si neodpustím poznámku o promarněném a tudíž nevyužitém prostoru pod kapotou, kam by se vešel „kufr“ nebo spíše „schránka“ minimálně o objemu 40-60 litrů.

Interiér

Dacia Spring je sice malá, ale uvnitř překvapivě prostorná. Samotný interiér je opravdu jednoduchý a účelný. Proto zde nehledejte žádné měkčené materiály atp. Je možná na škodu, že u takovéhoto strohého a jednoduše pojatého interiéru nezůstala Dacia až dokonce. Kombinace s úpravou „piano black“ zde vyhlíží tak trochu nepatřičně a navíc jsou tato místa velmi brzo ohmataná a poškrábaná (přístrojová deska a střední tunel). Vzhledem k tomu, že akumulátor elektromobilů není zrovna levnou záležitostí, je zřejmé, že se nějaká ta koruna musí někde ušetřit, aby mohl být vůz nabízen za tak pěknou cenu.

Uvnitř vozu jsou plnohodnotná 4 sedadla (přestože by se možná tři menší postavy dozadu vešly, jsou zde opravdu jen dva bezpečnostní pásy), která jsou taktéž jednoduchá, u předních sedadel boční vedení neočekávejte (nicméně, při rychlostech nad 80 km/h vůz ztrácí apetit a tudíž se asi ani nepočítalo, že by sedadla s vedením měla být prioritou). Na druhou stranu jsou vcelku pohodlná, je zde příjemný poměr mezi tuhostí a měkkostí, bohužel však nejsou výškově nastavitelná. Volant, který taktéž nelze nastavit, nebrání výhledu na přístrojovou desku, kde je pro řidiče k dispozici 3,5“ barevný digitální displej s ukazateli o stavu nabití akumulátoru a výkonu.

Co mi však při řízení chybělo, byla loketní opěrka, která bohužel není k dispozici vepředu ani vzadu. Interiér nabízí 23 litrů úložných prostor a „modulárnost“ s řadou různých řešení úložného prostoru, kdyby vám snad nějaké místo scházelo.

Multimediální systém Media Nav Evolution má vestavěnou navigaci s 3D zobrazením (která nás svou kvalitou ani funkčností však nepřesvědčila) s funkcí zrcadlení obrazovky chytrých telefonů, kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto a také Bluetooth. Celý infotainment je jednoduchý a obsahuje základní nastavení. Pomocí mobilní aplikace MY Dacia pak můžete provádět vzdálenou správu, připravit teplotu v kabině, spustit/ukončit nabíjení, zkontrolovat stav nabití baterie atp. vše ze svého telefonu. Co však aplikace nedovede je odemykání či zamykání vozu, ba ani nastartování, ke kterému je zapotřebí klasický klíč.

Dále v interiéru najdete manuální klimatizaci, elektrické nastavování vnějších zrcátek či elektrické stahování oken, nicméně ovládání zadních oken není možné z pozice řidiče. Dále je zde světelný senzor, jenž přepíná denní LED svícení s hlavními halogenovými světlomety a tlačítko Eco, jež omezí výkon elektromotoru a zároveň i klimatizace pro navýšení dojezdu.

Zadní sedadla nejsou dělená, nabízejí jen možnost sklopení, a to pouze vcelku. Zadní lavice není primárně určena pro osoby s výškou kolem 180 cm. Ty zde budou mírně trpět, jelikož nebudou mít dostatek prostoru před koleny ani nad hlavou. Kolena jsem měl zaražená do řidičovy sedačky a vlasy se dotýkaly stropnice. Pro cestující v druhé řadě není k dispozici zhola nic – tedy žádné výstupy klimatizace, loketní opěrka, možnost nabíjení, osvětlení, dokonce ani odkládací kapsy ve dveřích. Zadní lavice nedisponuje ani otvorem pro protahování delších předmětů do prostoru zavazadelníku.

Motor – jízdní vlastnosti – spotřeba

Pohon má na starost elektromotor s výkonem 33 kW (43k) a max. toč. momentem 125 Nm.

Lithium-iontová baterie má kapacitu 27,4 kWh a vůz by měl dosáhnout dojezdu až 230 km v kombinovaném cyklu WLTP a o 75 km více v městském cyklu. Přestože se váha baterie přibližuje k hranici 200 kg, povedlo se konstruktérům udržet váhu tohoto crossoveru kolem tuny (pohotovostní váha je 1040 kg). Když se tyto hodnoty zprůměrují, vychází využití vozu ve městě na jedno nabití zhruba na 6 dní. A jelikož v rychlostech nad 80 km/h motoru dochází apetit, je dle mého názoru lepší s ním zůstat raději ve městě.

Z běžné domácí elektrické zásuvky nebo lépe z Wallboxu pro rychlé nabíjení je vůz připraven za 4,5 hodiny. S volitelným DC nabíjením dobijete na rychlonabíjecí stanici /kterých bohužel stále není dost/ baterii na 80% za 50 minut.

Po našem testování na dálnici nám vyšla spotřeba 18,6 kWh, takže dojezd kolem 150 km. Měření spotřeby při jízdě mimo město ukázalo hodnotu 14,8 kWh/100 km a dojezd se tedy navýšil pod hranici 190 km. Z výsledku je zřejmé, že jízda po dálnici menším a slabším elektrovozům neprospívá. Motor po dlouhou dobu neřadí, nemá si tedy možnost „odpočinout“ a ve vysokých otáčkách jeho účinnost razantně klesá.

A jak Dacia Spring jede? Po nastartování se neozývá žádný zvuk, až při zařazení na D začne vůz monotónně hučet. Po sešlápnutí plynu se dlouho nic neděje, vůz pomalu zrychluje a než dosáhne 50 km/h uplyne 6 vteřin. Kdy vůz dosáhl osmdesátky jsem ani nepočítal a nad touto magickou hranicí je motor ještě o poznání línější. Pružnost motoru do zhruba 55 km/h je pro městský provoz dostačující, max. si dovedu představit popojíždět mezi dvěma vesnicemi /případně i po té již zmíněné polní cestě/ pro nákup a zpět. Do mimoměstského prostředí se vůz opravdu nehodí. Přestože jsem po předchozím zážitku zavrhnul další počítání vteřin v závislosti na zrychlování, jedno jsem si odpustit nemohl, a to, zjistit, za jak dlouho Dacia Spring dosáhne rychlosti 100 km/h a zda je to vůbec možné (jestli to řidič psychicky vydrží). A věřte nebo ne, zvládnul jsem to a číslo, na kterém se mé stopky zastavili, bylo rovno 19,5 vteřinám.

Jakmile jsme vjeli s Dacií Spring na dálnici, potvrdilo se to, co bylo z jízdních výkonů mimo město zřejmé. Sice jsme nebyli úplnou brzdou provozu, ale rychlost jsme museli omezit z udávaných 125 km/h, kterými vůz vládne, pouze na 105-110 km/h s ohledem na výkon motoru a zejména proto, že se vůz ukázal jako velmi citlivý na boční vítr včetně nepříjemných jízdních dojmů, když jsme míjeli kamion anebo i menší dodávku. I to stačilo k tomu, aby se Dacia Spring vychýlila ze svého směru a opravdu nebylo o co stát.

Jakmile přestanete povzbuzovat plynový pedál, začne vůz mírně rekuperovat, avšak neplachtí. Sílu rekuperace nelze změnit. Jakmile sešlápnete brzdový pedál, rekuperace o něco zesílí a na digitálním displeji se objeví skutečný výkon rekuperace či zrychlení v kW.

Podvozek je překvapivě komfortní a to i na nekvalitním asfaltu, kočičích hlavách i na vystouplých či naopak propadlých kanálech. Volantu chybí cit a v zatáčkách na kluzkém povrchu (i po obyčejném dešti) je zapotřebí si dávat pozor v zatáčkách. Další výtku bych měl k nevracení se volantu do středové polohy při výjezdech ze zatáček, zde je zapotřebí mu pomoci.

Výbava

Nová Dacia Spring je k dispozici od 454 900 Kč ve výbavě COMFORT která obsahuje systém aktivního nouzového brzdění (AEBS), 6 airbagů, E-CALL systém nouzového volání a manuální klimatizaci. Vyšší výbava COMFORT PLUS od 496 900 Kč pak obsahuje multimediální systém Media Nav Evolution, zadní parkovací senzory + zadní kameru, čalounění Comfort Plus a rezervu.

V základní výbavě se počítalo pouze s napájecím kabelem o 230V, za 400 V doplatíte dalších zhruba 8 000 Kč.

Záruka na akumulátor je standardně 3 roky anebo 100 tis. ujetých km. Za příplatek lze prodloužit. Vůz je vybaven například zadní kamerou a zadním parkovacím asistentem, plně elektrickým posilovačem řízení a dálkovým zamykáním.

Dále v Dacii Spring naleznete asistent rozjezdu do kopce, aktivní systém nouzového brzdění, kontrola vzdálenosti za vozidlem při parkování + již zmíněná zadní parkovací kamera, omezovač rychlosti či světelný senzor.

Závěr

Velmi dlouho jsem nezažil situaci, kdy u závěru vlastně nevím co napsat. Vše již bylo řečeno výše, případně naleznete u hodnocení plusů a mínusů. Dacia Spring je vozem, který je cenově opravdu dostupný široké veřejnosti, to každopádně. Pořídí-li si ho nejlépe jednotlivec žijící ve městě, jež klade důraz na úspornou a šetrnou jízdu k peněžence i životnímu prostředí, bude spokojen. Pro náročnější zákazníky bude absence výbavy, použití materiálů a zejména citelná nepružnost motoru dozajista překážkou ke koupi tohoto vozu.

Klady

• Povedený, nápaditý design (exteriéru)
• Lidová pořizovací cena
• Prakticky umístěné nabíjení (v přední masce)
• Zavazadlový prostor (až 600 litrů)
• Konektivita s Android Auto a AppleCar Play
• Komfortní podvozek
• Vzhledem k velikosti vozu prostorný interiér


Zápory

• Karoserie vyrobena z tenkých plechů
• Podélné střešní lišty – plní jen estetickou funkci
• Pouze halogenová světla
• Velmi slabá dynamika motoru
• Chování vozu v zatáčkách
• Absence jakékoli výbavy pro cestující ve druhé řadě
• Neměkčené plasty, absence loketní opěrky (vpředu i vzadu)
• Nespolehlivá vestavěná navigace
• Z pozice řidiče nelze ovládat zadní okénka
• Nevyužití prostoru pod kapotou
• Omezená záruka na baterie, v základu pouze kabel na 230 V
Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
3
Dynamika motoru
4
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
2
Pružnost motoru
3
Řazení
1
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
2
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.86
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Crossover
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
3734 mm
Šířka (mm)
1622 mm (1770 mm včetně zpětných zrcátek)
Výška (mm)
1516 mm
Provozní hmotnost (kg)
1045
Počet míst (os.)
4
Minimální poloměr otáčení (m)
9,6
Objem zavazadlového prostoru (l)
270
Motor
Typ
Elektrický R45
Max. výkon kW (k)/ot./min.
33 (45)/125
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
125
Spotřeba
Spotřeba paliva l/100 km
12 kWh/100 km
Palivová soustava
Palivo
Elektřina
Kapacita baterií (kWh)
27,4 (využitelných 26,8 kWh), dojezd 230 km
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
19,1
Max. rychlost (km/h)
125
Převodovka
Typ převodovky
EV 1stupňová
Počet rychlostních stupňů
1
Přenos hnací síly
Pohon
Přední
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
175/70 R14
Ráfky
175/70 R14
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
454.900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
496.900
Celková cena testovaného vozu (Kč)
496.900
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
GSX1100G, 25.01.2022 10:35
1) za tyhle peníze si to může koupit jen totální šílenec
2) není to z dílny Renaultu, ale čínského výrobce...
3) tohle nemá ani cenu číst...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů