Když jsme si k testu přebrali duster v limitované edici Techroad, na chvíli jsme zapochybovali, jestli vůbec chceme tohle auto vzít někam jinam než na asfaltovou silnici. S bohatou výbavou a nejsilnějším benzínem si ho totiž jako pracanta představit nedovedeme.
Takhle nějak to může vypadat, když si u prodejce Dacie navymýšlíte to nejlepší, co můžete dostat. Edice Techroad obsahuje tmavě červené lakování včetně zrcátek s červeným pruhem, stříbrné doplňky, jako jsou střešní nosiče nebo ochranné plasty na předním a zadním nárazníku. Nechybí fešná sedmnáctipalcová kola, ani nápisy Techroad na blatnících. Jako celek hodnotím exteriér tohoto Dusteru jako hodně povedený.
Také uvnitř je cítit snaha Duster
Techroad náležitě vyšperkovat. Asi tím nejvýraznějším, čeho si všímáme na první pohled je netradiční červeno-šedé čalounění sedaček s červeným prošíváním. Červenou barvu najdeme i na ostatních místech interiéru. Třeba v orámování řadící páky nebo v madlech dveří. Součástí výbavy je i multimediální systém s úhlopříčkou sedm palců a řadou funkcí, mezi kterými nechybí ani 360stupňový pohled kolem vozu. Bohužel je obraz z kamer (přední a zadní nárazník + zpětná zrcátka) v poměrně nízkém rozlišení. Rozměry interiéru jsou samozřejmě identické s ostatními výbavovými stupni. A zůstala taky praktičnost. Zkouším 1,5litrovou láhev nasunout do schránky ve dveřích. A slavím úspěch. V zadních dveřích je odkládací schránka také, ale menší. Když už jsme na těch zadních sedadlech, tak prostor je stejný jako u klasického Dusteru, takže místa je tu tak akorát, ve třech dospělých osobách už si na zadní lavici mnoho cestovního komfortu neužijete, i když se v porovnání s první generací prodloužila délka sedáku i opěradla. Ještě že si můžete zasunout chodidla pod sedák předního spolujezdce. Fajn jsou i přední sedadla, která mají slušné boční vedení a hezky dlouhý sedák.
Zavazadelník má objem celkových 411 litrů, což hodnotím jako průměrnou velikost. Kufr má ale praktické čalounění a nechybí ani zásuvka na 12 V. Pokud chcete plnohodnotnou rezervu, připlatíte si 1800 Kč. Standardně dostanete sadu pro opravu pneumatik. Pokud chcete sklopit opěradla zadních sedadel, musíte je odjistit z kabiny.
Benzínový čtyřválec s přeplňováním a přímým vstřikem paliva s označením TCe 150 má v našem případě naladění na 110 kW. Je spojen s manuální šestistupňovou převodovkou a pohonem předních kol. Za příplatek 45 tis. Kč pak můžete mít z dusteru
čtyřkolku. Otázkou je, zda-li ji potřebujete, protože my jsme se s předokolkou vyškrábali do hodně strmých stoupání. Navíc je nižší i spotřeba. V praxi budete v kombinovaném režimu jezdit kolem sedmi litrů. Záleží ale, jak moc budete využívat potenciál motoru a hned dodávám, že 150 koní s Dusterem pěkně cvičí. Z nuly na 100 km/hod auto zrychlí za 10,4 s. Maximální rychlost je pak rovných 200 km/hod. Slušné, že? Jedinou výtku mám na pozdější
nástup turbodmychadla, opravdu bylo znát, že turbo nemá rádo nízké otáčky. Od cca 2600 ot/min ale krásně nastupuje a motor plynule táhne až k téměř šesti tisícům ot/min.
A jak hodnotíme jízdní vlastnosti Dusteru Techroad? Pokud se i přes vyšperkovaný vzhled auta přesto rozhodnete vydat se do terénu, vězte, že si moc zábavy neužijete. Stabilizaci podvozku sice můžete v terénu vypnout, po překročení 50 km/hod se ale automaticky sama aktivuje. Druhá generace používá elektrický posilovač řízení a je to znát. Volantem jde točit o dost lehčeji a má i strmější řízení.
Nastavení posilovače vnímáme jako ideální kompromis mezi jízdou po asfaltu a v terénu. A když už jsme u terénu - schopnostem auta zdatně pomáhá světlá výška 210 mm a vysoké nájezdové úhly. Když bude třeba, v terénu Duster obstojí se ctí. Jen pak musíte dát pozor při vystupování, my si několikrát ušpinili kalhoty o znečištěný práh.
Pro koho je tedy určena Dacia Duster Techroad? Hlavně pro praktiky, kteří vědí, že za rozumné peníze dostanou motor s dostatkem síly a zároveň mohou s autem z polní cesty vyrazit i do divadla. Ani tam duster neudělá ostudu, s řadou efektních doplňků vypadá opravdu k světu.