Dacia Duster TCe 150 EDC 4x2 – konečně s automatem

Tests
František Mašek | 13.12.2021
dalších 16 fotek
foto: Dacia
Jedno z nejoblíbenějších SUV u nás i v Evropě (zejména díky velmi přijatelné ceně) prošlo letos faceliftem. Kromě designových změn došlo i k propojení zážehového motoru s 6stupňovou automatickou převodovkou se dvěma spojkami a přibylo i několik dalších praktických vylepšení.
Dacia Duster je považována za ikonické rodinné SUV značky Dacia. Zhruba posledních patnáct let zažívá Dacia velký úspěch a její Duster je nejen nejlevnějším SUV svého druhu, ale také nejprodávanějším modelem této značky.

Exteriér

Námi testovaná Dacia Duster přijela do redakce v nejvyšší možné výbavě s názvem Prestige. Rozeznáte ji díky vnějším zpětným zrcátkům v barvě Dark Metal i díky podélným střešním lištám (v barvě matného chromu).

Po faceliftu nabízí propracovanější design – zejména masku chladiče, přední a zadní LED světlomety s prvky ve tvaru Y /jež kopírují nový design značky/ a nový střešní spojler. Trochu zamrzí, že přestože jsou světlomety již v základu vybaveny LED technologií, týká se pouze denního svícení a potkávacích světel. Ta dálková jsou bohužel klasická žárovková.

Zadní svítilny pak mají taktéž tvar písmene Y, tentokrát položeného. Brzdová světla jsou diodová, přední směrová světla LED, zadní jsou opět žárovková.

Nová jsou i 17“ litá kola a v nabídce přibyla oranžová barva Arizona, která dle mého názoru Dacii Duster opravdu sedne. Ještě více se mi však líbila v šedé barvě, která je nabízena taktéž u limitované edice Extreme a můžete se na ni podívat ve fotogalerii.

Nejen díky světlé výšce 217 mm si Dacia Duster lehce poradí i s jízdou v terénu. Po faceliftu je také spodní prostor mezi předními koly – náběhový plast – v černé barvě a nikoli barvě karosérie, takže škrábance, které získáte jízdou v terénu, nejsou tak viditelné. Bohužel za ním, se nenachází další plech, ale pouze plastový kryt motoru /což lze na druhou stranu pochopit – hraje se zde na každý ušetřený kilogram/.

Další výtku bych měl ke dveřím, které nepřekrývají prahy, takže pokud s vozem projedete pár louží, docela často se při nasedání či vysedání o prahy ušpiníte.

Zavazadlový prostor nabízí 445 litrů, což není zrovna důvod k radosti. Přibyla zde zásuvka na 12V, nicméně vychytávky ve smyslu ok, sítí atp. nehledejte. Sice si můžete nějaké dovybavení pořídit z nabídky příslušenství, ale ani vůz v nejvyšší výbavě je přímo nenabízí. Nákladová hrana je celkem vysoká, na druhou stranu lze alespoň zadní sedadla snadno sklápět páčkou /ze strany bočních dveří/.

Interiér

Kabina se po faceliftu proměnila velmi decentně a kdo se nesetkal s verzí před faceliftem, nebo jen zběžně, těžko by našel výrazný rozdíl. Největší změny se udály v nejvyšším výbavovém stupni Prestige, který jsme měli možnost testovat.

Kdo se doteď s Dacií Duster nesetkal a čekal by tak interiér s měkčenými plasty nebo snad nějakými zajímavými prvky či designovými výstřelky, bude zklamán. V interiéru naleznete jen to, co tam prostě musí být, použity jsou základní materiály, převládá jednoduchost, praktičnost a obyčejnost. Než by však někdo začal nad interiérem ohrnovat nos, je dobré si pokaždé připomenout cenu, za kterou se dá vůz pořídit. A to je odpověď na vše, co v interiéru je, anebo není.

Jelikož se jedná o SUV, standardně tedy sedíte výše a i výhled z vozu je o něco lepší. Bohužel samotné posezení není z nejpohodlnějších. Sedadla zůstala stejná jako před faceliftem, chybí jim dobré boční vedení a na můj vkus mají opravdu krátké sedáky. Při delší jízdě se mi již sedělo opravdu nepohodlně a neustále jsem se za volantem kroutil. Podobná situace je i v druhé řadě sedadel, nicméně dobrou zprávou je, že se vzadu celkem „pohodlně“, myšleno s ohledem na prostor, usadí tři dospělé osoby a to i na neoblíbeném prostředním místě. Nad hlavami je prostoru dostatek a před koleny taktéž. I zde jsou však sedáky i opěradla krátká, chybí tu důležitá opora stehen a sedadla nelze ani posouvat či polohovat.

V místech, kde jsou sedadla nejvíce zatěžována – prostor pro vedení těla a stehen – mají sedadla jiný, silnější druh látky, aby se brzy neošoupala. Podobně smýšlená ochrana se pak nachází i v prostoru pedálů, kdy u levé nohy máte plastový chránič na odložení nohy (původně zde byl pouze koberec), aby i po najetí tisíců kilometrů vypadal prostor zachovaleji.

Další docela podstatnou výtku bych měl ke zbytečně masivnímu madlu dveří, které mě při každé jízdě tlačilo do nohy. Ten samý problém jsem měl i se středovým panelem, který je jako zbytek interiéru z neměkčeného plastu a opravdu jsem měl nohu po delší jízdě otlačenou.

Pochvalu naopak zaslouží zcela nová loketní opěrka, která je posuvná i odklápěcí a nabízí prostor o objemu 1,5 litru.

Přístrojový štít i nadále působí jednoduše, možná se dá říci až lacině, zde se dalo opravdu při faceliftu zapracovat, ale nestalo se. Palubní počítač však zobrazuje širokou škálu informací. Volant je totožný s tím před faceliftem, ovládání tempomatu se nachází v jeho levé části – kam se konečně přesunulo. Dříve bylo totiž trochu nepochopitelně umístěno mezi ruční brzdou a řadicí pákou. Co si zaslouží pochvalu, jsou samotná tlačítka na volantu, která jsou nejen podsvícená, ale i samostatně ohraničená a tím skvěle funkční. Narážím nyní na tlačítka, která jsou nyní „v módě“ a naleznete je téměř u všech prestižnějších vozů. Tlačítka dotyková, na která se stěží trefíte, často se přehmátnete a nejraději byste je vůbec nepoužívali – ale to bohužel nelze.

Po faceliftu dostala Dacia Duster nový zábavní systém Media Display (výbava Comfort), který umožňuje zrcadlení chytrého telefonu pomocí USB na 8“ dotykové obrazovce multimediálního systému (která je ve skutečnosti menší, jelikož těch avizovaných 8“ je měřeno od kraje ke kraji, tedy i přes část, která není aktivní a kde se nacházejí tlačítka ovládání). To samé umí i dražší systém Media Nav (výbava Prestige nebo paket Media Nav) ale bezdrátově a navíc, jak napovídá název, disponuje i navigací.

Díky bohu je v interiéru stále dostatek klasických tlačítek a kruhových ovladačů ,a tak se můžete v klidu věnovat řízení a „levou zadní“ si bleskurychle nastavit jak teplotu, tak i intenzitu či třeba směr foukání, stejně jako další důležité funkce. Přímo pod panelem klimatizace jsou pak k dispozici dva usb konektory a ještě níže pak přihrádka pro odkládání drobností. Další dva usb konektory se pak nachází v zadní části vozu – pro cestující v druhé řadě.

Duster nabízí aktivní i pasivní prvky bezpečnosti, mezi kterými nechybí ABS, airbag řidiče i spolujezdce /u spolujezdce vypínatelný/, hlavové airbagy pro přední i zadní cestující, bezpečnostní úchyty ISOFIX, asistent rozjezdu do kopce, systém sledování mrtvého úhlu atp.

Motor – jízdní vlastnosti – spotřeba

Max. výkon 110 kW (150 k), max. točivý moment 250 Nm, zdvihový objem 1332 cm3, zrychlení z 0 na 100 km 9,7 s, max. rychlost je pak 199 km/h. Automatická 6stupňová dvouspojková EDC převodovka, pohon předních kol.

Motor má kultivovaný tichý chod (a zvednete-li kapotu motoru – jde to velmi snadno, jelikož má dvě plynové vzpěry). Sladění motoru s automatickou převodovkou je povedené. Dvouspojka funguje spolehlivě, bez jakéhokoli škubání. Reakce po sešlápnutí plynu jsou opravdu rychlé a motor se zbytečně nevytáčí ani nepodtáčí. Co mi však trochu vadí, je absence pádel pod volantem.

Řízení se zlepšilo díky variabilnímu posilovači, který již není hydraulický, ale elektrický, což usnadnilo ovladatelnost. Jízdní vlastnosti se trochu zlepšily, ubylo rázů od kol (přestože podvozek zůstal stejný) a zapracovalo se na odhlučnění. Karoserie dostala lepší výztuhy a malé zlepšení proběhlo i díky vyladěnějšímu odpružení. Je vidět, že se konstruktéři snaží v rámci možností (zachování nízké ceny vozu) udělat z Dacie Duster zase o kousek komfortnější vůz. Osobně si myslím, že se jim to celkem daří. Při testování na silnicích s horším povrchem si Duster vedl bravurně a nerovnosti docela schopně filtroval. V terénu pak s ním nebyl vůbec žádný problém, ba naopak. Nezpevněné cesty i hlubší výmoly Duster zvládne hravě, a to i v případě námi testované předokolky (takže varianta 4x4 musí zvládnout ještě mnohem horší terén). Odpružení je opravdu dobře naladěné, není ani příliš měkké ani tuhé, prostě tak akorát. Konstruktéři našli opravdu dobrý kompromis mezi komfortem, ladností i přiměřenou tuhostí.

V zatáčkách na ne zrovna dobrém povrchu se Duster cítí trochu nervózně a má tendenci lehce uskakovat. Pokud však zvolíte pohodové tempo a nebudete od vozu očekávat, že bude sedět jako přibitý, nebudete mít možnost to zažít. Na druhou stranu je nutno zdůraznit, že tento vůz se cítí skvěle v terénu a je v něm opravdu obdivuhodný.

Těch 150 koní, kterými Duster disponuje je opravdu dostačujících. Vůz je svižný, rozhodně nebudete brzdou provozu a nepocítíte ani nedostatek výkonu. Na druhou stranu byste v Dusteru marně hledali režim „sport“, ten opravdu nemá a tento vůz si ani na sportovce nehraje. Zato ve voze naleznete režim Eco, který není v praxi použitelný. Nejen, že vám skoro žádný benzín neušetří, ale jízda v tomto režimu je opravdu „nepříjemná“ a to jsem opravdu slušný. Plynový pedál naprosto ochabne, a abyste vůbec zrychlili, musíte na něj opravdu hodně šlapat.



Výrobcem udávaná spotřeba je 6,2 l/100 km, nám se dařilo jezdit v rozmezí 6,7-7,2 l/100 km, což nám přijde jako dobrý výsledek.

Výbava

Nová Dacia Duster je k dispozici ve čtyřech výbavových stupních – základní Access, který je propojen pouze s benzinovým motorem TCe 90 a pohonem 4x2 (od 289 900 Kč), dále stupeň Essential, který nabízí stejný benzinový motor (od 341 900 Kč) a navíc kombinaci benzin/LPG (od 354 400 Kč). Druhý nejvyšší stupeň výbavy s názvem Comfort nabízí LPG, benzin i naftu (nejlevnější motorizace od 374 900 Kč za TCe 90 s pohonem 4x2) a nakonec nejvyšší výbavový stupeň Prestige, nabízí všechny výše zmíněné motory, nejlevněji pak vychází opět benzinový motor TCe 90 s pohonem 4x2 (od 405 900 Kč). Námi testovaný vůz je dostupný pouze v nejvyšší výbavě Prestige (od 518 900 Kč), který má oproti předchozím výbavám navíc multimediální systém Media Nav, systém hlídání mrtvého úhlu, zadní parkovací kameru a podélné střešní lišty v barvě matného chromu.

Závěr

Dacia Duster je díky 217 mm světlé výšky a krátkým převisům velmi schopným terénním vozem. Na silnici se taktéž nemá za co stydět, motor je pružný a 150 koní rozhodně na tak lehký vůz stačí. Připomeneme-li si pořizovací cenu, která začíná na 289 900 Kč, odpustíme Dacii Duster mnohem více, než jen tvrdé plasty v interiéru a nepohodlná sedadla. Duster zůstává agilním vozem, za který se není potřeba stydět, ba naopak. Nabízí dokonce výbavu, která v běžných vozech vymizela a nyní ji naleznete už jen u prémiových značek (tlačítka a kruhové ovladače). Potřebujete-li pracanta a zároveň prostorný a pohodlný vůz za více než rozumný peníz, rozhodně bych po Dacii Duster sáhl s klidným srdcem.

Klady

• Skvělý v terénu
• Dobré odpružení
• SUV pro rodiny
• Vcelku povedený design
• Dobrý výhled z vozu
• Zachování klasických tlačítek a kruhových ovladačů


Zápory

• Menší displej infotainmentu
• Nepohodlná sedadla vpředu i vzadu
• Menší zavazadlový prostor
• Absence pádel
• Nekryté prahy dveří
• Nepoužitelný Eco režim
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
3
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.5
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4341
Šířka (mm)
1804
Výška (mm)
1693
Rozvor (mm)
2673
Světlá výška (mm)
217
Provozní hmotnost (kg)
1330 - 1408
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
10,72
Objem zavazadlového prostoru (l)
445
Motor
Typ
TCe 150 EDC 4x2
Zdvihový objem (ccm)
1 332
Max. výkon kW (k)/ot./min.
110 (150)/5250–6000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
250/1700–3250
Max. výkon kW (k)
110 (150)
Max. točivý moment Nm
250
Spotřeba
Kombinovaná
6,2
Palivová soustava
Palivo
Banzín
Objem nádrže (l)
50
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,7
Max. rychlost (km/h)
199
Převodovka
Typ převodovky
Automatická dvouspojková EDC
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Pohon
Přední
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
215/60
Ráfky
R17
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
284 900 Kč Acces - 1.0 TCe/66 kW
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
518 900 Kč Prestige - 1.3 TCe/110 kW EDC
Celková cena testovaného vozu (Kč)
518 900 Kč
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů