Citroën Xsara Picasso se v Česku stal velmi populárním velkoprostorovým vozem, který si oblíbila nejedna rodina toužící po prostoru a variabilitě interiéru. Za úspěchem "vajíčkovatého" modelu stojí design a hlavně dravá cenová politika. Vždyt v loňském roce se těchto vozů v ČR prodalo na 638 ks, což je na poměry třídy MPV doopravdy hodně. Xsara Picasso poměrně dlouhou dobu odolává úspěšně zubu času, ale nic netrvá věčně. Ani v případě povedeného modelu. Citroën se snaží neusnout na vavřínech a závěrem loňského roku přišel s novým modelem nesoucí název C4 Picasso. Ten se v sedmimístném provedení objevil na trhu před půl rokem a menší pětimístní model přišel na trh počátkem letošního jara. Přesto se původní Xsara Picasso bude prodávat ještě nějaký ten čas souběžně s novými modely (až do roku 2010).
Pětimístné Picasso je o 200 mm kratší, o 80 mm užší a až o 45 mm nižší než sedmimístná verze, která nese obchodní název Grand C4 Picasso. A právě ta prošla naším redakčním testem.
Citroën GRAND C4 Picasso* | Base | X | SX | Exclusive |
1.8i, 92 kW | 614.900 | 674.900 | 714.900 | - |
2.0i, 103 kW | - | - | 754.900 | - |
1.6 HDi, 80 kW | 674.900 | 734.900 | 774.900 | - |
1.6 HDi BMP6, 80 kW | - | 754.900 | 794.900 | - |
2.0 HDi BPM6, 100 kW | - | 799.900 | 839.900 | 909.900 |
Exteriér:
Model Grand C4 Picasso se velikostí nalézá mezi modely C8 a pětimístným Picassem. Grand Picasso je pouze o 136 mm kratší, o 24 mm užší a o 62 nižší než "cé-osmička". Rozvor má kratší pouze o 95 mm. A právě z tohoto srovnání si nejlépe dovedete představit celkovou velikost nového sedmimístného Picassa, který se na silnicích rozhodně neztratí. Zepředu zaujmou především velké světlomety a čelní sklo sahající až za zlom střechy, což vypadá velmi zajímavě. Masku zdobí dvojice rozměrných šípů. Při pohledu z boku vyniká jednoprostorová karoserie velkými prosklenými plochy, které opticky snižují téměř stosedmdesát centimetrů vysoký vůz. Hrany oken ve dveřích jsou položeny velmi nízko což zaručuje posádce dobrý výhled. Prosklená plocha činí plných 6,4 m2 (z toho 1,04 m2 zabírá panoramatické střešní okno). Čelní sklo je značně zakřiveno a plynule přechází až do střechy.
(+) design
Interiér:
Po otevření rozměrných dveří se pohodlně nastupuje do skvěle prosvětleného interiéru. Kabina Picassa je doslova prošpekovaná sklem. První i druhá řada sedadel je pohodlně přístupná a nastupování je hračkou. Po usednutí do první řady sedadel si chvíli připadáte díky rozměrnému čelnímu sklu jako ve vitríně. Výhled vpřed je výborný. Výhled šikmovpřed je také téměř dokonalý. Zdvojené extrémně úzké "áčkové" sloupky nejsou totiž nosným prvkem střechy. Tuto funkci přebraly mohutné "béčkové" sloupky za předními dveřmi. Řidiči i spolujezdci končí čelní sklo až na hlavou, čímž vzniká výborný výhled například na semafor. Pokud by Vás při jízdě obtěžovalo sluníčko, je možné část horní plochy čelního skla zakrýt posuvnými slunečními clonami.
Z klasického modelu C4 Picasso přejímá řadu systémů - volant s pevným středem nebo projekční sdružené digitální ukazatele uprostřed přístojové desky. Volant na sobě skrývá 21 ovládacích prvků v podobě tlačítek a rolerů. Pod volantem jsou dvě klasické páčky. Na první pohled mnoho, ale během pár kilometrů si zvyknete. Věnec volantu je ideálně tvarován a nastavení odpovídá zažitým standardům. Pravou středovou konzoli u Picassa nenajdete. Citroën vše vyřešil po svém. Hlavní informační displej naleznete uprostřed palubní desky pod čelním sklem. Ten zastává funkci klasického rychloměru, otáčkoměru a zobrazuje informace z palubního počítače. Jeho čitelnost je i za slunečného počasí bezproblémová (jas i barevné podání lze nastavit). Pod centrálním displejem naleznete výdechy ventilace pod kterými najdete ovládácí prvky audiosoustavy. Dále už je jen řadící páka. Nalevo od volantu má řidič k dispozici 21 tlačítek, kterými lze ovládat klimatizaci, zrcátka a třeba otevírat víčko palivované nádrže.
Přední sedadla nabízí dostatečný komfort. I přesto, že mají tvrdší polstrování, země původu se nezapře. Správnou pozici v těchto dvou křeslech docílíte velmi brzy. Robustnější osoby potěší dostatečné rozměry sedadel a slušné boční vedení. Pochvalu zaslouží loketní opěrka spolu s výbornými opěrkami hlavy. Tři samostatná sedadla v druhé řadě mají o pár centimetrů kratší sedáky. Podélný prostor pro nohy je dostatečný. To samé platí i o vnitřní šířce vozu. Bohužel nízké sedáky díky rovné podlaze mohou být problémem při delších cestách, kdy dochází k nedostatečné podpěře stehen. V třetí řadě jsou k dispozici dvě výklopná sedadla. Ty však ve většině případů budou sloužit jako nouzová, nebo pro převoz dětí či osob nižšího vzrůstu. Na šiřku je místa dostatek. Podélný prostor je závislý na posunu druhé řady sedadel. Sedák je příliš nízko nad podlahou a místa nad ním není také příliš. Pouhých 880 mm nad sedákem bude pro většinu dospělých velkým problémem.
Variabilita interiéru je příkladná. Žádné ze sedmi sedadel nelze z vozu úplně vyjmout. Nevadí. Obě zadní sedadla lze zapustit do podlahy zavazadlového prostoru a překrýt deskami. Sedadla v druhé řadě lze podélně posouvat a sklápět. Pro získání rovného dna je nutné sedadla v druhé řadě posunout vpřed a sklopit. Tím za nimi vznikne prohlubeň, kterou lze zakrýt opět deskami tentokrát výklopnými ze zadní strany sedadel. V pětimístném uspořádání cestující naleznou v zavazadlovém prostoru dostatek místa pro svá zavazadla, v sedmimístném uspořádání to bude o poznání horší a nastane problém kam zavazadla sedmi osob umístit. V "kufru" mě zaujala praktická vyndavací baterie, která lze vyjmout a použít i mimo vůz.
(+) prostornost a varibialita
(+) pohodlná sedadla
(+) prosvětlení interiéru
(-) třetí řada sedadel určená jen menším dětem
(-) sedmimístném provedení minimum zavazadlového prostoru
(-) rozmístění některých ovládacích prvků
Motor:
Testovanou dlouho verzi poháněla známá vznětová šestnáctistovka s označením HDi. Ta je pro 1500 kg těžký vůz nutným minimem. Agregát o výkonu 80 kW spolu s 240 Nm točivého momentu je v jiných modelech Citroënu výborným motorem, v Picassu se však stává pouze průměrným. Vůz atakuje stokilometrovou rychlost za 12,7 s a dosáhne maximální rychlosti 180 Km/h. Motor se zvukově projevuje typickou dieselovou charakteristikou i v interiéru, což pro mě přes řadu tlumících vrstev bylo zklamáním. Ve srovnání s ostatními moderními diesely je právě u C4 chrapot nejvíce slyšitelný.
(+) spotřeba
(-) hlučnější projev
(-) omezená dynamika
Jízdní vlastnosti:
Srovnávat první a druhou generaci v této oblasti snad ani nelze. Citroën udělal obrovský krok vpřed. Řízení je přesné a mnohem strmější. Posilovač s proměným účinkem zaručuje snadné parkování i stabilní jízdu po dálnici. Pochvalu zaslouží brzdy, které Picasso bezpečně rychle zastaví a jejich dávkování je bezproblémové. To však nelze říci o samotném řazení. Delší dráhy bych prominul, kdyby řazení jednotlivých rychlostí bylo přesné. I přes jistý posun vpřed zde má Citroën stále co zlepšovat. Podvozek je naladěn francousky komfortně. Přes menší nerovnosti se vůz doslova vznáší a jízda po silnici plné horizontů připomíná let první třídou. Ani pražská dlažba Picassu nečinila žádné větší potíže. O velkým výmolech či překonávání nekvalitního železničního přejezdu však podvozek posádku náležitě informuje. U testovaného exempláře se navíc od zadní nápravy např. při přejezdu retardérů ozývalo bouchání. Jiný vůz jsme neměli možnost vyzkoušet. S velkou pravděpodobností se jednalo o problém pouze u testovaného vozu.
Aerodynamický hluk proniká přes dvojitá skla jen nepatrně a cestování i na dlouhé tratě je příjemným zážitkem. Vyšší stavba vozu má za následek větší boční náklony, které nejsou v této kategorii vozů ničím vyjímečným.
(+) výborný výhled z vozu
(+) komfortní podvozek
(+) dobré odhlučnění
(+) adekvátní brzdy
(-) dlouhé a méně přesné řazení
(-) absence šestého rychlostního stupně
Závěr:
Nové Picasso učinilo velký posun vpřed. Nejen samotným pojetím celého vozu, ale také technikou a hlavně kvalitou zpracování. Přijde mi však, že sedmimístná verze je pouze marketingovým tahem francouzské automobily. Grand Picasso pohodlně převeze pět dospělých osob a dvě děti. To je pravda, ale také vše. Na jejich zavazadla už nezbyde dostatek místa. Proto se domnívám, že sedmimístné Picasso bude využíváno spíše pro cestování v pěti lidech. Tím posádka dostane doslova královský prostor pro sebe i svá zavazadla. Přece jen pokud budete toužit po cestování v sedmi i se zavazadly. Citroën nabízí model C8. Citroën Grand C4 Picasso můžete mít s touto vznětovou šestnáctistovkou pod kapotou za 674.900 Kč. Námi testovaný exemplář vyjde na 774.900 Kč, což není zrovna málo.