Přestože dosavadní model provázela hlavně zpočátku řada kontroverzí, dočkal se za svůj sedmiletý výrobní cyklus rekordních výsledků v dějinách prodejů všech genertací pětkové řady. Novinku předvedli mnichovští poprvé v závěru loňského roku na půdě domácího Olympijského stadionu, aby se oficiální výstavní premiéry dočkala následně v Ženevě. O podobě F10 lecos napovědělo už netradičně pojaté Gran Turismo, provedení Touring se napoak dočkáme až koncem letošního roku. BMW přispěchalo s pětkou právě včas, aby tasilo kordy proti nové E-Klasse či Jaguaru XF a daleko není ani premiéra nové A6. My jsem vyzkoušeli klasický sedan s přeplňovaným třílitrem a bohatou příplatkovou výbavou.
Vzhled: uhlazená elegance
Tvary karoserie novinky se vrací k osvědčeným hodnotám majestátních mnichovských sedanů a jejich přirozená líbivost nemá nic společného s ostře řezanými rysy svého předchůdce. Na první pohled je zřejmá velká podobnost s liniemi zdařilé sedmičky, o pětkovém GT už byla řeč. Charakteristickými znaky jsou širší „ledviny“, menší přední světla a nadmíru ladný boční profil s bezmála třímetrovým rozvorem. Sportovní duch tolik typický pro celý pětkový rod se však v té vší eleganci a uhlazenosti bohužel poněkud ztrácí a až příliš zjevná je snaha tvůrců novým „lookem“ nikoho neurazit.
Interiér: „sedmičku“ jako když najdeš
Také první seznámení s interiérem zřetelně naznačí, odkud vítr vane. Se sedmičkovou řadou se shoduje prakticky celá přístrojová deska, bezkonkurenční přední sedačky a většina ovládacích prvků. V konstrastu s velkoleopými vnějšími rozměrům bohužel vynikne stále poněkud stísněný vnitřní prostor. Masivní středový tunel má vpředu za následek méně místa v příčném směru, vzrostlejší cestující ve druhé řadě mohou být pro změnu tísnění v oblasti kolenou. Dojem po prvním usednutí do „Pětky“ je každopádně velkopanský, ve vztahu k vozu samotnému a k dění za okny ale snad trichu neosobní. Potěší návrat k příklonu středového panelu zpět k řidiči, jakož jednoduchá velká tlačítka, která o své fukci hovoří jasnou řečí. Z vysoce sofistikovaných prvků nechybí chytří strážci hlídající ten správný jízdní pruh nebo objekty vyskytující se toho času v mrtvém úhlu vnějšího zpětného zrcátka. Couvací kamera s „úhloměrem“ a Head-up displej už nejsou ničím neobvyklým, pětka měla ale i přepínatelné kamery v rozích předních nárazníků. 520 litrů objemu zavazadelníku odpovídá zvyklostem ve třídě, sklápění zadních sedaček už zvykem nebývá a i BMW sází raději na lepší torzní tuhost karoserie. Specialitou bavoráků je použití odolných pneumatik s run-flat technologií, takže součástí výbavy nemusí být rezerva.
Motor: svist a ševel
Zkoušený řadový šestiválec s jedním turbem představuje se svými 225 kW nejsilnější modifikaci motoru třílitrového objemu, který je dále nabízen v v atmosferickém provedení 523i (150 kW, 270 Nm) a přeplňovaném 528i (190 kW, 310 Nm). Prozatím nejsilnějšímu 550i (300 kW, 600 Nm) je vyhrazen brutální osmiválec do V se 4,4 litru a dvěma turbodmychadly. Nechybí samozřejmě ani rozmanitá paleta turbodieselů. Součástí všech motorizací je je sada EfficientDynamics optimalizující spotřebu paliva, u těch benzínových se setkáte s proměným časováním ventilů Valvetronic a přímým vstřikem benzínu. O kvalitách bavorských třílitrů svědčí i několikanásobný zisk titulu motor roku ve své objemové třídě. Motor v nové „pětce“ je oproti dřívějšku ochuzen o jedno turbo, na jeho projevu to ale moc znát není a stále ohromuje svojí medvědí sílou a fantastickým charakterem, také kultura běhu je mimořádná. 400 N.m. Točivého momentu je dostupných už od 1.200 otáček, takže mocný zátah, je v jakékoliv situaci zaručen a s neochvějnou linearitou graduje přes 5.800 ot./min., ve kterých dlí nejvyšší výkon až nad sedm tisíc, kde zasahuje omezovač. Takto motorizovaná pětka váží osmnáct metráků, tři sta šest koní s nimi ale umí pořádně hodit. Znamnité odhlučnění a maximální ladnost projevu daná příkladnou spoluprácí s příplatkovým osmistupňovým automatem, ale ubírají na pocitu z ovládání auta opět něco z někdejšího sportovního espritu. Osmikvalt drží za normálních okolností otáčky hodně nízko, což má blahodárný vliv na spotřebu paliva. Na výrobcem udávaný průměr 8,5 litru se sice dostanete ztěží, ale ani průměrný apetit lehce nad deset není při vědomí hmotnosti a síly auta vůbec špatná hodnota. Nenechte se však mýlit, parametry motoru vypadají na papíře velkolepě, ve skutečnosti to ale zas takový adrenalin není. Převodovka, která za příplatek 61.620,- Kč nahrazuje manuální šestikvalt se podobně jako jiná ústrojí podobného typu nevystříhá občasných záblesků nervozity, velký počet rychlostí zase ukrývá jistou nepřehlednost v manuálním módu řazení, kdy ztrácí cenné vteřinky při sestupném podřazování, kupříkladu ze sedmičky na dvojku.
Jízda: méně sportu, více komfortu
Ať se nám to líbí nebo ne, BMW se postupně mění z emotivních hltačů zatáčkovitého asfaltu na dálniční expresy. Ke komfortu velkých Mercedeů či Lexusů nové „pětce“ ještě lecos chybí, příklon ke komfortu je ale oproti dřívějšku víc než patrný. U nové podvozkové platformy vystřídal zavěšení McPherson sofistikovanější multilink, příplatkový systém natáčení zadních výrazně eliminuje vliv dlouhého rozvoru na agilitu v krátkých zatáčkách a o nějaké neohravanosti nyní nemůže být řeč. Výtečná je samozřejmě podélná stavbilita, stejně jako jistota v rychlých táhlých zatáčkách. Elektronické nastavení podvozku nabízí čtyři volitelné režimy přepínatelným dvojtlačítkem vedle šaltpáky. Nejměkčí mód Comfort, nepatrně tvrdší Normal a ostřejší dvojici Sport a Sport+ . Mód Sport se omezí jen na intenzivnějí ztuhnutí podvozku, Sport + takřka eliminuje jakékoliv boční naklánění, dojde také k omezení, případně úplnému vyřazení zásahů stabilizace, což dovolí občasné symbolické smýknutí zádě, také plynový pedál reaguje rychleji než normálně. Ani při sportovním nastavení se ale pětková loď nenechá vyvést z míry horší kvalitou povrchu a vyjma tradičně neoblíbených příčných nerovností bez reptání polykala většinu nástrah nechvalně známých českých silnic. Vyznění vyspělých jízdních vlastností do značné míry ovlivňovalo aktivní řízení s proměnlivým převodem, které v našem případě představovalo přídavek ke standardně montovanému elektrickému servu. Po výtečném první dojmu z hbitého projevu ve městě, následovalo méně příjemné vystřízlivění po příjezdu do první rychlejší zatáčky. Zapomenout zde musíte na bezprostřední odezvu od předních kol a cit ve volantu se celkově stává dosti otupělým. Kdo tedy chce bavoráka stále ještě alespoň trochu opravdu řídit, nechť raději na tenhle příplatkový hi-tech prvek zapomene.
Závěr: emoce vs. komfort
Nová pětková řada svým komfortním laděním nikterak neskrývá jednoznačný příklon ke konzervativním hodnotám a ne každému zákazníkovi zančky musí být takové směřování po chuti. Vynikne to zvláště v porovnání s předchozí generací, která byla blíže opačnému extrému. Osobně mi trochu chyběl onen přitažlivý agresivní náboj, který byl vlastní všem starším „pětkám“. Místo toho jsme tu měli dobrotivého, ale trochu nudného kamaráda s překrásnou karoserii, precizním interiérem, medvědím motorem a kopou příplatkové výbavy (celkem za 650.000,- Kč) čítající kupříkladu automatický osmikvalt nebo řízení s proměnlivým převodem. Za větší radost z jízdy se ale zdá se připlatit nedá nebo alespoň ne u 535i.