SERIÁL: Jaký je Ford C-Max druhé generace 2010 - 2014? (2. díl)

Secondhand cars review
Luděk Kortus | 09.04.2014
dalších 50 fotek
Ve druhém pokračování přinášíme uživatelské a jízdní dojmy nasbírané v nejzastoupenější specifikaci c-maxu na českém trhu ojetých aut. Jedná se o model s motorem 1.6 TDCi Duratorq 85 kW ve výbavě Trend.

Nejoblíbenější motorizace

Na našich stránkách je aktuálně k nalezení něco kolem 300 naftových c-maxů všech roků výroby a z toho asi 200 s motorem 1.6 TDCi. Vůz z roku 2011 se stavem kilometrů 118 tisíc a cenovkou 279.900 korun nám zapůjčilo Autocentrum Auto ESA. Že se jedná o nejčastější specifikaci, nám potvrdil i ředitel prodeje společnosti Tomáš Lipka: „V roce 2012 z celkového počtu 122 prodaných fordů C-Max bylo 62 s motorem 1.6 TDCi a 35 s motorem 2.0 TDCi nebo 1.8 TDCi.“

TIP: SERIÁL: Jaký je Ford C-Max druhé generace 2010-2014? (1.díl)

Pohled zvenku

Na tomto modelu je uplatněn stále aktuální designový jazyk automobilky, který nese název Kinetic. Podle něj by fordy měly vypadat, že jsou v pohybu, i když stojí. Navrhnout podle takového zadání vůz MPV, jehož základním tvarem je prostorná kabina (krabice), je těžký úkol. Posuďte sami, jak se to povedlo, ale mně se na něj dobře dívá. Do krabice má hodně daleko. Opticky jej zrychlují prolisy na kapotě a kabina, která se zužuje a snižuje vzad na širokém pontonu. Stoupající tvar prosklení a robustně působící zadní část evokují pocit bezpečí pro dětičky vzadu. Už na pohled má prvoplánově rodinný c-max předpoklady zaujmout tatínka i maminku. V šedé barvě laku by se klidně hodil i pro služební využití.

Pohled dovnitř

Interiér tvoří s exteriérem velice sourodý celek. Křivky mají šmrnc a opakují se tvary uplatněné zvenku. Barvy použitých materiálů tvoří několik odstínů šedi. Na středovém panelu, na volantu a palubní desce jsou zakomponovány stříbrné plochy.
V c-maxu je pět míst. Prostřední zadní sedačka je užší, takže na delší cesty vhodná spíše pro dítě. Z obrázků v galerii je dobře patrná variabilita uspořádání. Obsah zavazadlového prostoru je 432 litrů. Při úplném vyjmutí zadních sedaček je přepravní kapacita 1 684 l.
Koberce v kabině i v zavazadlovém prostoru se snadno udržují, mají strukturu, do které se nečistoty nezasekávají. Soudě podle celkové zachovalosti interiéru, jsou všechny použité materiály velice odolné.

Za volantem

Multifunkční volant zatím u ojetin není až takovou samozřejmostí. Vnímám to jako příjemný bonus. Ovládá se z něj audio, palubní počítač a tempomat. Skrz oblouk volantu potaženého kůží se dívám na jednoduché budíky v zajímavě tvarovaných tubusech.
Sedačky vpředu, ačkoli na to nevypadají, potvrzují pocitem boční opory orientaci auta na dynamické řidiče. K dispozici je i nastavitelná bederní opěrka. Na kolena ze stran netlačí žádné hrany. Hlavice řadicí páky je potažená kůží. Ovládací prvky na středovém panelu jsou jednoduché a neodvádějí pozornost od řízení. Sedím trochu výš než ve focusu, se kterým c-max sdílí platformu a mám lepší výhled. Vůbec nevím, co bych kritizoval. Snad jen, že nerozumím francouzštině v počítači, tak se ani nesnažím zjistit, zda lze změnit jazyk a v menu volím jen číselné údaje.

Za jízdy

Protože c-max vychází z focusu, logicky s ním sdílí i jeho opěvované jízdní vlastnosti. A stejně jako focus je signalizuje již doslova po pár metrech. Vyšší těžiště tady evidentně nehraje roli. Nejenom, že se v zatáčkách nenaklání, ale drží se ve stopě tak, že by mu to mohli konstruktéři náprav kdejakého osobního auta nižší střední třídy závidět. Silnější verze motoru 1.6 TDCi Duratorq dává výkon 85 kW (115 k) a disponuje maximálním krouticím momentem 270 Nm v rozsahu otáček 1 750 až 2 500. Na 1 390 kg pohotovostní hmotnosti to bohatě stačí. Se šestistupňovou manuální převodovkou je radost řadit, chodí krásně i u auta se 118 tisíci kilometry. Pokud uvidíte na fotografii displeje v galerii spotřebu 8,5 l/100 km, je to výsledek mého nadšení z téměř sportovní agility c-maxu.

V servisu

V Technickém školicím středisku Fordu v Mělníku jsem získal kompletní přehled řešení technických potíží, které se na vytipovaném modelu projevily. Většina položek v přehledu patří do kategorie drobných záručních oprav. Uvádím zde pouze ty, s jejichž projevy byste se podle mého názoru mohli setkat při prohlídce a zkušební jízdě v autobazaru nebo později.

Potíže týkající se motoru souvisejí s kvalitou používané nafty. Pokud za studena motor obtížně startuje a má nepravidelný volnoběh, pravděpodobně se bude jednat o usazené nečistoty ve vstřikovačích. Vstřikovače není nutné měnit, v servisech Ford mají k dispozici čisticí aditivum, kterým tuto závadu odstraní. Pokud při prudké akceleraci nebo vysoké rychlosti motor ztrácí výkon, jedná se s největší pravděpodobností o ucpaný palivový filtr, jehož výměna také není nákladnou záležitostí. Vzhledem k rozšíření bionafty a tendenci řidičů tankovat co nejlevněji, se mohou do palivového systému dostávat nežádoucí příměsi ve zvýšené míře. Těmto závadám lze předejít tankováním paliva, které splňuje specifikace EN590.

Několik závad v přehledu se týkalo převodovky. Jednalo se o vyskakování 1. a 2. převodového stupně a hlučného 3. a 4. stupně. Odstranění závad není materiálově náročné, vyžaduje však v obou případech demontáž převodovky. Přehled dále obsahoval únik oleje způsobený těsněním hnacího hřídele, který je potřeba vyměnit. U těchto závad je velká pravděpodobnost, že je předchozí majitel uplatnil v záruce. Přesto doporučuji se na ně soustředit. Testovaný model netrpěl žádným z výše uvedených příznaků.

Ceny

Cena nového modelu ve výbavě Trend a s motorem 1.6 TDCi podle prvního českého ceníku z roku 2010 byla 449.900 Kč. Co se týká servisních prohlídek, tak Ford zavedl fixní ceny, které zahrnují motorový olej, brzdovou kapalinu, olejový, prachový, palivový filtr a péči o klimatizaci. Prohlídky jsou odstupňovány jako malá, střední a velká. Pro motor 1.6 TDCi Duratorq je to 3.300, 4.700 a 6.500 Kč. Ceny vybraných náhradních dílů jsou následující: brzdové destičky 1.800 Kč, brzdové kotouče 2.200 Kč, spojka 4.900 Kč, přední nárazník 7.900 Kč. Od roku 2009 jsou všechny naftové motory značky Ford vybaveny filtrem pevných částic. Ten má schopnost regenerace a jeho životnost není přesně udávána. Ve 118 tisících kilometrech by jeho výměna neměla být aktuální. Nesvědčí mu ale krátké trasy. Pokud je potřeba jej vyměnit, přihlásí se o to kontrolkou. V tom případě počítejte s částkou cca 14.000 Kč.

Shrnutí

C-Max s naftovým motorem 1.6 TDCi ve výbavě Trend je nejčastějším modelem, na který na trhu ojetých aut narazíte. Ve vozech v tomto stupni výbavy naleznete vše, s čím se dá komfortně žít. Variabilita sedaček z něj umožňuje udělat malou dodávku. Naladěním podvozku bude vyhovovat spíše dynamickým řidičům. Neznamená to, že není komfortní, ale plavné houpání jako u francouzských konkurentů nečekejte. Velikým bonusem pro řidiče je sofistikovaná konstrukce zadní nápravy, která pod vozem neskáče, ale naopak se podílí na celkově asi nejlepším gripu pneumatik na asfaltu, jaký mezi kompaktními MPV s přední hnací nápravou lze najít. Mezi mechaniky platí značka za spolehlivou se snadno dostupnými, kvalitními náhradními díly za rozumné ceny.

FORD C-Max 1.6 TDCi Duratorq 85 kW – vybraná technická data

Maximální výkon: 115 koní (85 kW)
Maximální točivý moment: 270 Nm při 1 750 – 2 500 ot./min
Maximální rychlost: 184 km/h
0-100 km/h: 11,3 s
Spotřeba město/mimo město/kombinovaná: 5,4/4,1/4,6 l/100 km
Provozní hmotnost: 1 390 kg
Celková přípustná hmotnost: 1 915 kg
Délka/šířka se zrcátky/výška: 4 380 / 2 067 / 1 626 mm

Article rating
2.5 from 5 (50%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů