Španělská automobilka totiž definitivně v německém koncernu dostala roli výrobce sportovně laděných aut, zatímco auta s vysokou užitnou hodnotou pro ekonomicky smýšlející zákazníky dostala na starost česká Škoda. Sportovní elán však neznamenal úplné smazání všech prostorových výhod. Třeba objem zavazadelníku je u toleda druhé generace velice solidních 500 litrů, avšak koncepce sedanu poněkud omezuje jeho využitelnost.
Mezi sedany ovšem toledo patří v tomto směru k nejlepším – víko je na víceprvkovém závěsu a zadní asymetricky dělené sedačky je možné sklopit. Pokud tak má vůz nějakou skutečně neoddiskutovatelnou nevýhodu, pak je to omezený prostor na zadních sedačkách, zejména pro kolena. Trpí jím všechny vozy postavené na platformě golfu čtvrté generace a vinen je rozvor náprav pouhých 2512 mm. V té době už konkurenti (Opel Astra G, Ford Focus) běžně mívali o deset centimetrů více. I předchozí toledo, postavené ještě na platformě golfu druhé (!) generace, bylo prostornější.
Nabídkou motorů, výbav a designem není toledo běžným kompaktním sedanem (atmosférický diesel či zážehovou čtrnáctistovku pod jeho kapotou nenajdete), ale konkuruje spíše menším sportovně laděným vozům střední třídy, jako jsou například Alfa Romeo 156, slabší motorizace BMW řady 3 či už nevyráběná Mazda Xedos 6. K designu toleda se spíš než základní stokoňová šestnáctistovka 1,6 MPI 8V (v roce 2000 nahrazená motorem 1,6i 16V o výkonu 77 kW) hodí sportovní vrcholné motory. Hned koncem roku 2000 byl posílen unikátní vrcholný vidlicový pětiválec VR5, a to dvacetiventilovou technikou ze 110 na celých 125 kW.
Hlavně však koncem roku 2001 přišel fenomenální diesel 1,9 TDI-PD o výkonu 110 kW, jenž ve spojení se šestistupňovou převodovkou uděluje toledu zrychlení z klidu na 100 km/h za 8,9 s. Kombinovanou spotřebu přitom udržíte do 6,5 litru nafty na 100 km. Byl nabízen v kombinaci se stupni výbav Signo a Sport, přičemž jen ta druhá obsahuje přitvrzený podvozek, který se nekolébá a umožňuje využít potenciál zázračného motoru. S tímto úderným čtyřválcem nemá toledo téměř konkurenci a ani Alfa Romeo 156 s pětiválcem 2,4 JTD (103 kW) mu nestačí, BMW pak jen se šestiválcem 330d, který se však pohybuje ve zcela odlišných cenových relacích. V roce 2002 byl původní, občas trochu žravý pětiválec VR5 nahrazen fenomenálním motorem 1,8i 20V turbo ve výkonové verzi 132 kW. Ten je neskutečně pružný, jeho spotřebu uhlídáte pod deseti litry a je spojen se šestistupňovou převodovkou.
Toledo druhé generace má celkovou kvalitu nesrovnatelně lepší než první generace. Třeba koroze karosérie nemá proti němu prakticky vůbec šanci. Majitelé se celkem často potýkají se zvlněnými brzdovými kotouči, což platí zejména pro výkonné turbodieselové (TDI) varianty. Nejčastější závadou turbodieselů bývají už mnohokrát zmiňované vadné měřiče hmotnosti vzduchu, jejichž vinou motor pozvolna ztrácí výkon a projevuje se různými turboefekty v otáčkách, kde by být neměly. Na tuto závadu pozor, protože za omezený tah motoru může třeba i zatuhlá regulace tlaku turba, což často znamená nutnost jeho výměny. A to je už oprava alespoň za 30 tisíc Kč. Závadou dobře známou z octavie jsou zasekávající se stírače vozů vyrobených v prvních dvou letech. Tandemový mechanismus se občas podaří namazat, ale ne obyčejnou vazelínou, která pomůže přibližně jen na dva týdny.
SPOLEHLIVOST průměrná
TECHNICKÁ ÚROVEŇ vysoká
CENY OJETIN průměrné
PROVOZNÍ NÁKLADY průměrné
SERVIS středně dostupný, středně drahý
CHARAKTERISTIKA MODELU
Karosérie | čtyřdveřový sedan |
Motory | zážehové řadové čtyřválce 1,6i (74 kW), 1,6i 16V (77 kW), 1,8i 20V (92 kW), 1,8i 20V Turbo (132 kW) |
Pohon | přední kola |
Rozměry | 4439x1742x1436 mm |
Rozvor | 2513 mm |
Zavazadlový prostor | 500 litrů |
Palivová nádrž | 55 litrů |
Oficiální prodej v ČR | ano |
PLUSY
+ přitažlivý sportovní design
+ objemný zavazadelník
+ příjemné pracoviště řidiče
+ pohodlné přední sedačky
+ volant nastavitelný ve dvou osách
+ úsporné a výkonné motory TDI
+ skvělý motor 1,8i 20V turbo
- omezený prostor na zadních sedačkách
- nekultivovaný volnoběh (2,3i V5)
- horší přístup do zavazadelníku
- nepružné motory 1,6i 16V a 1,8i 20V bez turba
- kolébavý podvozek běžných variant
- slabé brzdy (běžné varianty)
- matoucí permanentní podsvícení přístrojů (zapomínáte zapínat světla)
HISTORIE
1999: Příchod modelu. Motory 1,6i 8V, 1,8i 20V, 2,3i V5 10V a 1,9 TDI (66 nebo 81 kW).
2000: Motor 2,3i V5 20V.
2001: Na podzim nový motor 1,9 TDI-PD (110 kW).
2002: Na podzim nové motory 1,6i 16V a 1,8i 20V turbo (132 kW).
2003: Nový motor 1,9 TDI-PD (96 kW). Verze s výkonem 66 kW vyřazena z nabídky.
ČASTÉ ZÁVADY
· vadný měřič množství vzduchu (TDI)
· zatuhlá regulace turbodmychadla či opotřebené turbodmychadlo
· přetržené rozvodové řemeny
· vadná ložiska alternátorů
· zkroucené brzdové kotouče
· úniky chladicí kapaliny
· pazvuky v interiéru, koroze brzdových vedení
· vyšší spotřeba oleje (2,3 V5)
· úniky oleje z motoru (r. v. 1999)
DOPORUČENO
1,9 TDI-PD (110 kW)
Přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec, osmiventilový rozvod OHC, přímé vstřikování paliva sdruženými vstřikovači systémem pumpa-tryska.
Důvod: Tak razantní turbodiesel nikde jinde nenajdete. Emisní norma Euro3 totiž ještě neprotestovala proti oblakům černých sazí z výfuku. Dnešní turbodiesely musí mít filtry pevných částic, kvůli nimž nenabízejí tak prudkou reakci na sešlápnutí plynového pedálu. Navíc sdružené vstřikovače na rozdíl od těch „commonrailových“ užívaných konkurencí nepůsobí problémy.
NEBRAT!
1,6i 16V (77 kW)
Zážehový řadový čtyřválec, šestnáctiventilový rozvod OHC, elektronické vícebodové vstřikování paliva.
Důvod: V kompaktní třídě tolik oblíbenou šestnáctiventilovou šestnáctistovku koncern VW začal nabízet až dost pozdě – v toledu v roce 2002. Možná si ji mohli rovnou nechat, protože tomuto motoru zoufale chybí tah z nízkých otáček a celkově není o moc lepší než starší osmiventilová verze (74 kW).