RECENZE OJETIN: Volkswagen Polo (09-17)

Secondhand cars review
František Mašek | 07.12.2017
foto: km77.com
Ojeté Polo je nejspolehlivější s atmosférickým benzínem, u novějších kousků lze uvažovat o motorech TSI. Na diesel raději zapomeňte.
Pátá generace VW Polo se v bazarech objevuje docela hojně, prodává se už totiž sedmým rokem a už co nevidět bude nahrazena generací šestou. Ceny začínají už na 100 tis. korunách, vyšplhat se ale mohou i k hranici půl milionu za zcela nové, případně zánovní kousky. Za 200 tisíc korun koupíte ročníky 2010-2013 s nájezdy do 100 tisíc kilometrů. V nabídce ojetin převládají benzínové motorizace, koupit se ale dají i desely s motorem 1,6 TDI. V roce 2014 prošlo Polo faceliftem, dostalo nový tříramenný volant, středovou konzoli a několik nových motorů souvisejících s přechodem na emisní normu Euro 6.

Který motor vybrat

1.0 MPI: Jde o atmosferický litrový tříválec s výkonem 44 a 55 kW, který se mezi ojetinami objevuje velmi vzácně. Na rozdíl od modelu Citigo je v těžším Polu motorem, který zkrátka moc nejede. Na druhou stranu se zatím jeví jako spolehlivý. Což vám ale při předjíždění moc nepomůže. Pod kapotu se dostal po faceliftu v roce 2014. Je spojen s pětistupňovým manuálem.


Na 1,2 TSI narazíte v autobazaru nejčastěji
1,2 TSI: Jde o čtyřválcový osmiventil s výkonem 66 nebo 77 kW. Jde o motor, který výborně jede, ale jeho spolehlivost se stále nepodařilo výrobci zcela vyřešit. Usazuje se v něm karbon (hlavně při častých studených jízdách) a zlobí řetězové rozvody (i po r.v. 2012, i když v menší míře). Bral bych jej pouze pro potřeby delších jízd a v kombinaci s manuální převodovkou. Sedmistupňové DSG totiž není dvakrát spolehlivé Ivan Sixta: DSG převodovky vydrží. Hlavně ale měňte olej (1/2) a nesvědčí ani zmiňovaným rozvodům - řetěz se rychleji opotřebuje v nižších otáčkách. V roce 2014 byl motor nahrazen novou generací EA 211 s výkonem 66 kW splňující emisní normu Euro 6. Motor se dodával v kombinaci s pětistupňovou manuální převodovkou, případně již zmíněným DSG. Tak jako tak, počítejte s reálnou spotřebou kolem sedmi litrů.

1.0 TSI: Polo tento tříválec s výkonem 70 a 81 kW dostalo na přelomu 2014/15. Motor je standardně spojen s šestistupňovým manuálem. Reálná spotřeba bude do 6,5 l/100 km. Jednotku známe i z dalších koncernových vozů, jezdí například i ve vetší Octavii. Prozatím nemáme informaci o žádných opakujících se závadách. Ty ukáže až čas.

1,2 HTP: dvanáctiventilový tříválec známe i z Fabie. V polu má výkon 44 nebo 51 kW. Jde o dost rozšířený motor, hodí se hlavně pro městský provoz, ale určen je spíše pro klidnější řidiče. Pokud s ním spěcháte, má vysokou spotřebu, jeho spolehlivost je průměrná. Často (každých 50-70 tis. km) odchází zapalovací cívky a hlídat se musí i stav rozvodů. Prodával se jen do faceliftu v roce 2014. Následně byl motor nahrazen 1.0 MPI

1,4 16V: benzínový čtyřválec s výkonem 63 kW by byl naší volbou. Je sice hlučnější než TSI, ale za to jednoduchý, kultivovaný, spolehlivý a moc nežere. Berte jej v kombinaci s manuální převodovkou. Řemenový rozvod měňte po osmi letech nebo po 90 tis. km.

1,4 TSI: poprvé se objevil v roce 2010 v Polu GTI a měl výkon 132 kW. V té době byl kombinován pouze se sedmistupňovým DSG. Z hlediska spolehlivosti je tento dvakrát přeplňovaný motor katastrofou. O dva roky později se světu ukázala nová generace motoru s řemenovým rozvodem a výkonem 103 kW chlubícím se vypínáním válců.

1,6 TDI: Kdo hodně jezdí s malým autem? Ale třeba někdo takový existuje. Tomu tento motor doporučuji víc, než 1,2 TDI. Dieselová šestnáctistovka má selenoidové vstřikovače (jsou levnější než piezo vstřikovače), výměna rozvodů je předepsána až po 180 tis. km. Tak dlouho ale neotálejte, měňte je s veškerým příslušenstvím do 150 tis. km, aby vám dříve nezačala téct vodní pumpa, kterou řemen pohání. Je spojen pouze s pětikvaltem a uživatelé si stěžují na hlučnost. Určitě si před koupí dopřejte dlouhou testovací jízdu. Motor má filtr pevných částic.

1,4 TDI se prodává od roku 2014, má výkon 55,66 a 77 kW. Díky poměrně masivnímu cenovému rozdílu si jej ale do malého pola pořizoval málokdo.

Nejčastější závady

Volkswagen Polo páté generace zlobí hlavně opotřebené řetězové rozvody osmiventilových motorů 1,2 TSI vyrobených do roku 2012. Při vyšších nájezdech pak dochází k závadám turbodmychadel. Modely spojené s automatickou převodovkou DSG trpí závadami, na které odkazuji v připojeném článku. A co dál? Nic moc. A to je dobře. Volkswagen Polo si i jako ojetý dobře drží cenu. Ne všechny kupující ale přesvědčí, že toho nabídne o tolik víc než sesterská Škoda Fabia, s kterou sdílí řadu dílů. Jen jejich cena i hodinová práce ve značkovém servisu se liší.


Plusy a mínusy


(-) Vyšší ceny ojetin
(-) Málo místa na zadních sedadlech
(-) Poruchovost starších motorů 1,2 TSI a 1,4 TSI

(+) Tiché, kultivované a pružné motory 1,2 TSI i 1.0 TSI
(+) Nestárnoucí vzhled
(+) Dobré jízdní vlastnosti
(+) Dostupné náhradní díly
(+) Kromě vybraných motorů vysoká provozní spolehlivost
Article rating
4.1 from 5 (82%)
Rated: 27x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů