Zimní období přináší motoristům řadu výzev, mezi které patří i správný výběr kapaliny do ostřikovačů. V článku se dozvíte, jak vybrat tu správnou zimní směs a na co si dát pozor při jejím nákupu. Podívali jsme se ale i na možnosti domácí výroby směsi do ostřikovačů. Jde to? Odpověď na tuto otázku a řadu užitečnách rad k tomuto tématu se dozvíte z našeho článku.
Zima je tady a pro motoristy z této skutečnosti vyplývá několik věcí. Jednou z nich je to, jak si správně vybrat kapalinu do ostřikovačů. Proto přinášíme řidičům několik užitečných rad. Na úvod si ale můžete prohlédnout jedno tématické video.
Jak vybrat zimní směs do ostřikovače zjistíte v tomto videu:
Informace o účinnosti jsou na obalu
Údaj o teplotním použití kapaliny najdete na obalu. Některé směsy jsou určeny například do -20 °Celsia, jiné do -30 °Celsia. K dostání jsou dokonce koncentrované směsi až do -70 °Celsia. Zimní směsi poznáte nejčastěji podle modrého zabarvení tekutiny.
Koupit směs do ostřikovačů je snadné. Motoristé je seženou na jakékoliv čerpací stanici, jsou také v nabídce obchodních řetězců i menších prodejců. K dostání jsou různé velikosti balení, některé jsou dokonce vybaveny praktickou nálevkou, která usnadní přelití tekutiny do nádržky ve vozidle.
I když mnoho motoristů vybírá kapaliny do ostřikovačů většinou podle ceny, vyplatí se ale číst složení směsi na etiketě. Portál
TipCars radí, vybírat kapaliny vyrobené z
ethanolu.
Levnější náhražky autu nesvědčí
Nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů se samozřejmě liší kvalitou i cenou. Důležitý je obsah, hlavně složka, která zajišťuje nezamrznutí. Ideální je již zmíněný ethanol, který je ovšem dražší, než méně kvalitní náhražky.
Levnější a tím pádem i méně kvalitní náhražky mohou být složeny z chemikálií, které ve finále vašemu autu příliš nesvědčí. Takže na ně pozor!
Jednou z nich může být například
methanol, který je toxický a část se ho dostane i do ventilace, je-li zapnuta při ostřikování skla. Methanol je v podstatě doménou těch opravdu nejlevnějších kapalin. Dokáže ale narušovat pryž a snižovat její životnost. Těsnění kolem předního skla tak může velice snadno ztratit pružnost a postupně popraskat a nebo také zpuchřet.
Aceton zvládne narušit lak
Ve složení směsi může být také
aceton. Opět ale spíš u těch levnějších směsí. Je to velice účinné rozpouštědlo a zvládne narušit dokonce i lak automobilu. Samozřejmě se tak nestane při jednom nebo několikerém použití v řádu desítek. Pokud ale budete takovou kapalinu používat pravidelně a delší dobu, může se stát, že se začne horní vrstva laku na střeše vašeho auta pomalu loupat.
Ženy ho podle portálu
Co vybrat znají jako odlakovač na nehty. „Ovšem odlakovat si s ním auto určitě nikdo z vás nechce,“ píše se na co-vybrat.cz.
Kapalina může obsahovat i
isopropylalkohol. Kdo někdy pálil domácí slivovici, tak jej zná jako dokap. Tento alkohol je v podstatě odpad. Například při výrobě papíru ho vzniká velké množství. Dá se použít třeba na čištění elektrických kontaktů nebo gramodesek, ale i jako nemrznoucí složka. Je toxický a používá se i jako rozpouštědlo, ovšem není tak silný, jako aceton.
Doplňování kapaliny do ostřikovačů ukazuje toto video:
Pozor na vodu z kohoutku!
Některé levné směsi mohou místo vody destilované obsahovat klasickou kohoutkovou vodu, což také není dobře. Ta totiž může zanést trysky ostřikovače vodním kamenem.
Co možná nevíte, je skutečnost, že samotné ostřikovací kapaliny bez příměsi by mohly v kabině auta šířit příšerný zápach, připomínající žluklé máslo nebo shnilé maso. Výrobci jsou si této vlastnosti dobře vědomi, a proto se ji snaží vcelku velice dobře maskovat silným parfemováním směsi.
Ve výsledku pak máte při ostříknutí skla pocit, jakoby vám někdo vylil do auta tak asi půl litru nějakého velmi levného parfému.
Čerpací stanice, obchodní řetězce i menší obchodníci
Koupit směs do ostřikovačů je snadné. Motoristé je seženou na jakékoliv čerpací stanici, jsou také v nabídce obchodních řetězců i menších prodejců. K dostání jsou různé velikosti balení, od jednoho do 25 litrů, některé jsou dokonce vybaveny praktickou nálevkou, která usnadní přelití tekutiny do nádržky ve vozidle.
Směs se dá nakupovat i v e-shopech. U některých dodavatelé a prodejci informují, že jsou šetrné k laku karoserie.
Kromě směsí, které zakoupíte a můžete ihned nalít do nádržky, existují také koncentráty, které v určitém poměru naředíte s destilovanou vodou a teprve potom vlijete do nádržky. Zde je ale potřeba vědět, v jakém poměru kapalinu ředit. S koncentrátem můžete ušetřit poměrně dost peněz.
Zjistit kvalitu prodávaných směsí kapalin do ostřikovačů lze na internetových specializovaných portálech. Proto je možná dobré, před zahájením zimní sezony, „proklepnout“ si některé výrobky právě zde a pak teprve vyrazit do obchodu nebo na nějakou z čerpacích stanic a koupit si potřebné množství kapaliny.
Domácí výroba směsi do ostřikovačů
A samozřejmě existuje i možnost vyrobit si domácí zimní směs do ostřikovačů. Tato varianta se jeví jako nejekonomičtější. A co je k tomu potřeba? Stačí destilovaná voda a isopropylalkohol, který je k sehnání v drogerii nebo lékárně. Obě složky se smíchají v poměru 1:10 a přidat můžete i esenciální olej s vůní, který přebije nepříjemný odér. Do – 20 oCelsia by tato směs měla vydržet.
Ostřikovací systém automobilu
Kapalina se na skla vozidla vystřikuje typicky pomocí elektrického čerpadla a trysek montovaných pod nebo nad sklem, anebo pod či na stěračích. Tento systém, nazývaný ostřikovač, se uvádí v činnost v případě, že je potřeba odstranit ze skla nečistoty. Ostřikovače se prakticky u všech vozidel používají pro čelní sklo, u některých také pro zadní sklo nebo pro světlomety. Portál
Wikipedia uvádí, že u některých typů aut lze kapalinu do ostřikovačů před vystřikováním z trysky předehřívat.